Reklama
Řidičův chleba

Jedna součást auta trpí v zimě vůbec nejvíc. Její včasnou výměnou se vyhnete vážným komplikacím

Studené starty ždímou akumulátor na maximum. Aby motor vůbec naskočil, musí být baterie ve formě
Zdroj: Tiskový servis ADAC

Zima klepe na dveře a teploty padají k bodu mrazu. Ranní starty budou stále obtížnější a nároky na kapacitu baterie stále vyšší. Bez potřebného proudového impulzu si motor neškrtne. Je proto důležité vědět, jak s autobaterií zacházet a vyhnout se tak nenastartování nebo dokonce explozi. Včasnou výměnou teď lze dokonce i ušetřit.

Druhy autobaterií

Autobaterie mají své základní dělení. Jsou buď údržbové nebo bezúdržbové. U těch prvních je potřeba doplňovat elektrolyt, tedy do baterie pravidelně dolívat destilovanou vodu. Nejčastěji se používají u starších aut. Ta novější pak mají bezúdržbové baterie, kde tato starost opadá.

Spolehněte se na ověřené rady

Autobaterie patří v zimě mezi nejvíce namáhané součásti každého vozu. Během tuhých mrazů rychle ztrácí svou kapacitu, což může vést až k tomu, že jednoho rána prostě nenastartujete. Důležitá je tedy prevence, řidič by už před zimou měl zkontrolovat napětí v akumulátoru i jeho součástky. Nejlépe udělá, když vyrazí do servisu, kde za pomoci speciálního testeru odhalí, zda je baterii potřeba jen dobít nebo zcela vyměnit. „Současné baterie vydrží zhruba pět až šest let, ale samozřejmě to záleží na podmínkách, v jakých jsou používány. Zátěžový test proto přesně ukáže, v jaké kondici baterie je,“ vysvětluje Tomáš Procházka, vedoucí servisu Škoda v Auto Jarov.

Pochopitelně to ale zvládnete i svépomocí doma, jen je to trochu alchymie. Měření probíhá za pomoci voltmetru, a to v době, kdy je autobaterie několik hodin v klidu. Pokud je napětí nižší než zhruba 12,5 V (plně nabitá baterie má klidové napětí až 12,7 V), je lepší ji nabít. Jakmile by byla vybitá ještě víc, dobijte ji okamžitě, předejdete tím jejímu znehodnocení. Při samotném dobíjení pak dbejte rad uvedených na akumulátoru i nabíječce, opět se tak vyhnete jeho poškození v horším případě dokonce i výbuchu. Po nabití se pak doporučuje nechat baterii ještě alespoň dvě hodiny v klidovém režimu.

Jakmile nastane tuhá zima je dobré se vyvarovat krátkým trasám, na kterých se autobaterie vybíjí nejrychleji a celkově nejvíce trpí. Naopak na delších cestách dostane akumulátor šanci, aby se pomocí alternátoru dostatečně nabil a opět se tak dostal do dobré kondice. Odborníci radí ujet minimálně 15 kilometrů. Baterií ulevíte také tím, že nebudete ještě před samotným startem zapínat žádné vedlejší elektrické spotřebiče jako je rádio, vyhřívaní sedaček nebo třeba světlomety. V neposlední řadě akumulátor pravidelně čistěte speciálními přípravky.

Pokud víte, že s autem nebudete jezdit, autobaterii vyndejte a zazimujte ji. Nejlépe plně nabitou ji uložte na suché a chladné místo. Teploty nad 20 stupňů Celsia totiž zrychlují její samovybíjení. Optimálním řešením pro životnost skladované baterie je pak použití přístroje pro udržování napětí.

Autobaterii nevyhazujte, ale recyklujte

Na akutní oživení akumulátoru používejte kabely, rozhodně ale vůz neroztlačujte! U moderních aut totiž může dojít ke spálení katalyzátoru a v horším případě poškození rozvodového řemene. Když nabíječka ani kabely nezaberou, pravděpodobně je baterie na konci své životnosti.

V takovém případě poptávejte originální akumulátor, jehož parametry jsou shodné s bateriemi z prvovýroby. V tomto směru nemá cenu hledat neznačkové náhražky, které možná ušetří pár desetikorun na kupní ceně, ale rozhodně vydrží méně. A ještě podstupujete riziko, že do vašeho vozu nebudou pasovat a budete je muset složitě reklamovat. Nic takového jako „univerzální baterka“ totiž neexistuje. Jednotlivé typy se liší nejen kapacitou a startovacím proudem, ale i hmotností a rozměry.

Zvažte také, zda jste schopni akumulátor vyměnit svépomocí. U moderních automobilů to s výměnou není tak jednoduché, protože někdy nestačí jen starý kus nahradit novým kusem. Musíte vozu rovněž přes diagnostiku sdělit, že dostal novou baterii. „Jsou na to servisní postupy, které vozidlo naučí s novou baterií komunikovat. Proto se vyplatí svěřit výměnu akumulátoru odbornému servisu, vybavenému potřebnou diagnostickou technikou,“ radí vedoucí servisních služeb Škoda Auto Česká republika Jan Pícha. Například stále rozšířenější hybridy (včetně mild-hybridů) už mají zpravidla dva akumulátory, jejichž správné zapojení není úplně jednoduché.

Pro návštěvu autorizovaného servisu máte teď ještě o důvod víc. Kromě akčních cen akumulátorů tam najdete místo, kam můžete přivést a odevzdat staré autobaterie nebo pneumatiky. Například všechny autorizované servisy Škoda je přijímají zdarma, aby je následně ekologicky zlikvidovaly. Česká automobilka tím plní novou vyhlášku, ale současně se dalším konkrétním závazkem hlásí ke své environmentální strategii GreenFuture.
Reklama

Diskuze

Radim - 18.12.2022 13:05:48
Trpí také motor. Nutno vyměnit
Leoš - 18.12.2022 07:43:54
Novější auta kvůli startstopu už mají rychlonabíjení, takže tolik krátké trasy nevadí. Pokud nejsou extrémně krátké.

Všechny servisní náklady u elektromobilů nejsou nižší. Pneumatiky opotřebují až o třetinu rychleji

Odborníci se shodují, že vyšší hmotnost nebo točivý moment mají podstatný vliv na životnost gum
16.11.2022 07:27
|
4
Reklama

Zjistit zbývající kapacitu baterie u ojetých elektromobilů zvládnete lépe sami než v servisu

Displej v autě ani diagnostika nejsou tak přesné jako test, který si může zkusit udělat každý sám
26.10.2022 13:24
|
4
Reklama

Elektromobily musí po nehodě obvykle zamířit do karantény. Má zabránit požáru v autoservisu

Nehody aut na elektřinu, jako byla i ta Jágrova, servisy řeší individuálně. Jsou velmi opatrné
28.06.2022 07:35
|
5

Pojišťovna začala kupovat prodejce a servisy aut. Ostatním dealerům to zatím vrásky nedělá

Vloni v dubnu vstoupila Direct pojišťovna i do světa autoslužeb koupí dealera Autotrio Praha
22.06.2022 18:15
|
1

Nový Peugeot 408 je teď k mání za 8600 korun měsíčně. Včetně pojištění a povinného ručení

Francouzská automobilka spustila mimořádně výhodný operativní leasing na svůj stylový fastback
18.04.2024 10:06
|
0

Až 3500 korun měsíčně na pohonné hmoty. Spousta řidičů má nárok na příspěvek, o kterém neví

Úřad práce uděluje příspěvek na dojížďku do zaměstnání. Nejste mezi těmi, kteří na něj mají nárok?
18.04.2024 08:04
|
17
Reklama

Nová dopravní značka je pro řidiče záhadou. Přitom jim může urychlit čekání na semaforu

Značka s rychlostí a symbolem zelené vlny je jednou z nejvzácnějších, které můžete na silnici potkat
16.04.2024 14:06
|
11

Nová elektrická dodávka od Mercedesu je u českých firem k roztrhání. Řídili jsme ji

V okolí Frankfurtu jsme mezi prvními otestovali modernizované elektrické dodávky eVito a eSprinter
16.04.2024 09:58
|
3
Reklama
Autosalon TV