Hraboši zaútočili na Mazdu MX-5. Sežrali vzduchový filtr a místo něj natahali ořechy
Bydlení s výhledem do přírody zbožňuji. Ale jako majiteli dvou aut mi často přináší také starosti se zvířátky, která si z nich udělala skrýš i krmelec.
Místo filtru spižírna
Přelom května a června je nejvyšší čas na připravu kabrioletu na sezonu. A tak jsem svou Mazdu MX-5 vyparkoval z garáže a pustil se do výměny olejů a filtrů. A protože celá operace trvala pár dní, nechal jsem ji zaparkovanou venku několik dní a nocí. Evidentně si toho všimli hraboši z nedalekého pole a šli prozkoumat, co by se na mém hýčkaném krasavci dalo sežrat. Prozkoumáním vzduchového potrubí narazili na filtr, který jim evidentně zachutnal. A ještě k tomu našli ideální místo na uložení zásoby vlašských ořechů, které jsem lehkomyslně nechal ležet v krabici na zemi.
Při výměně filtru jsem nevěřil vlastním očím, kolik toho tak malá zvířátka dokázala přetahat do motorového prostoru. Naštěstí se nepustili do žádných kabelů ani izolací, jako se mi to stalo u Mitsubishi L200, na jehož vnitřnostech si pochutnala kuna.
Kuny hledají teplo a jídlo
Postrachem majitelů aut jsou právě kuny. Ty za chladnějších nocí využívají zbytkového tepla z motoru. V tomto prostoru nejen rády přespávají, ale často se pustí do různých materiálů, které tam najdou. V lepším případě to odnese zvuková izolace uchycená na víku motoru, pravděpodobně ale nezvaný host ochutná také některé kabely. Čímž může auto úplně znehybnit. Asi jste slyšeli lidové moudro, že kvůli použitým materiálům kuny napadají hlavně asijské vozy. Praxe ale tento mýtus vyvrátila, protože na stejný problém si hojně stěžují také majitelé evropských i amerických vozů.
Finty proti kunám
Na trhu seženete různé akustické a ultrazvukové rušičky připojené na autobaterii. Stejně jako u zahradních plašičů krtků s nimi mají jejich majitelé různé zkušenosti. Někteří tvrdí, že fungují skvěle, jiní zase nadávají, že vůbec.
Pokud nechcete utrácet peníze za rušičku, můžete vyzkoušet levnější řešení. Třeba speciální kuně páchnoucí spreje. Těmto zvířátkům ale vadí i klasické voňavky včetně aromatických stromečků, které věší do motorového prostoru někteří zkušení „offroaďáci“. Zabírat mají i lidské vlasy či psí chlupy zabalené do punčochy a silně aromatické látky typu čpavek, ocet a podobně. Co ale kunu (a další nezvané zvířecí návštěvníky) bezpečně odradí, je přítomnost psa nebo kočky na zahradě. Vůbec nejlepší je ale auto parkovat v uzavřené garáži, kde je riziko napadení minimální.