Reklama
Řidičův chleba

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Renomovaná auditorská firma EY detailně zpracovala tři scénáře s cílem předpovědět vývoj příjmů do německého státního rozpočtu. S plánovaným rozšiřováním elektromobility totiž bude klesat zejména příjem ze spotřební daně z paliv. A to dost významně. Vláda tak bude hledat odpovědi na nepříjemné otázky a víceméně žádné řešení se nebude líbit všem.

Elektromobilní politické vrásky

Mohlo by se zdát, že stoupající počet elektromobilů na německých silnicích je pro tamější politiky dobrou vizitkou jejich snah o dekarbonizaci, jenže ve skutečnosti je to pouze jeden úhel pohledu. Ten další, mnohem pragmatičtější, nastínila auditorská společnost EY ve svých prognózách do roku 2030. A byť se dal výsledek trochu předpokládat, černé na bílém to působí mnohem vážněji. Čím více bude v Německu jezdit elektromobilů, tím méně peněz poplyne do státní kasy. Do roku 2030 tak může Německo přijít až o 50 miliard eur. Jak je to možné?

Pro své výpočty vycházela společnost EY z optimistického scénáře, který předpokládá, že v Německu bude v roce 2030 jezdit 14,5 milionu čistě elektrických aut a k tomu ještě 1,8 milionu plug-in hybridů. Z těchto hodnot vyčíslila výpadek příjmů do státní kasy ze spotřební daně z benzinu a nafty, a to ve výši 51,1 miliardy eur. Další díra v rozpočtu ve výši 11,8 miliardy eur bude zapříčiněna výpadkem z důvodu daňového zvýhodnění elektrických služebních aut. Na druhou stranu studie předpokládá příjmy ve výši 15,1 miliardy eur zejména z vyšších daní z elektřiny - jenže ty ani z daleka nemohou kompenzovat uvedený masivní výpadek.

Tři scénáře vývoje elektromobility v Německu

Studie EY počítá se třemi scénáři, jak by se měla elektromobilita v Německu vyvíjet:
  1. SCÉNÁŘ: elektromobilita se bude rozvíjet spíše pomalu a na německých silnicích bude v roce 2030 jezdit 11,9 milionu čistě elektrických aut a 1,5 milionu plug-in hybridů.
  2. SCÉNÁŘ: referenční scénář očekává 13,2 milionu elektromobilů a 1,6 milionu plug-in hybridů
  3. SCÉNÁŘ: optimistická varianta předpokládá v Německu 14,5 milionu elektrických aut do roku 2030 a 1,8 milionu plug-in hybridů

Řešení jsou, jenže se nikomu nebudou líbit

Kde vzít peníze? Takovou otázku si samozřejmě klade i německá vláda a řešení se nabízí hned několik. Problém je, že se ani jedno nebude líbit lidem, tedy voličům. Nabízí se uvalení spotřební daně na elektřinu, jenže jak to udělat, když budou lidé nabíjet doma a elektřinu pro domácnost jim zdražit nikdo nechce. Kromě toho by byl tento krok dalším argumentem, proč si elektromobil nepořizovat. Stejně tak by se dalo zrušit daňové zvýhodnění firemních elektrických aut, byť to samotné by státní kasu nespasilo. Ale opět by byl důsledek negativní z hlediska zájmů o elektrická auta.

Ano, správně, jistě už tušíte, že další možností je naopak zvýšení spotřební daně na fosilní paliva. Jenže i zde si politici uvědomují (naštěstí), že by to zapříčinilo značené problémy v mobilitě zejména slabších sociálních vrstev. Vypadá to na solidně začarovaný kruh, z kterého není snadné uniknout. A můžeme si být jistí, že podobným úvahám se do budoucna nevyhnou ani vlády v jiných zemích včetně té naší.

Co lze z prognóz také vyčíst?

Pokud se člověk nad prezentací auditorů EY trochu zamyslí, najde i další zajímavé souvislosti. Jednou z nich je důkaz, že z plug-in hybridů se žádný prodejní hit nestane, jakkoliv to chvíli vypadalo, že představují docela rozumnou cestu ke snížení emisí při zachování rozumné použitelnosti auta.

Zajímavé ale také je, že se prognózy EY docela rozchází s odhady jiných expertů na německém trhu. I v nejvíce pesimistickém scénáři totiž EY předpokládá 11,9 milionu elektrických aut, jenže odborníci odhadují, že počet vozů do zásuvky v Německu v roce 2030 bude někde mezi sedmi až osmi miliony. Aktuálně jich na začátku roku 2024 v Německu jezdí 1,4 milionu.
Reklama

Diskuze

Mojmír Vaněk - 08.04.2024 18:58:42
Zdanění paliv je šílené.To je snad dobře, že občan zaplatí méně na daních, nebo ne?
Jarmi - 08.04.2024 18:35:35
Alebo sa to spravi jednoducho, obycajny web, kde uzivatel 1x rocne zada svoje VIN, tachokm a zaplati podla odjazdenych km dan. Ak auto preda skor, zada cislo pri predaji. Ak to bude chciet ofejkovat, a zisti sa to; dostane tak 10000eur pokutu.. A je klid.

Německo možná bude jednou ze zemí, kde se začne vyrábět levná Tesla. Má stát 600 tisíc

Zatím jde pouze o spekulace, protože automobilka informaci oficiálně nepotvrdila
07.11.2023 12:30
|
1
Reklama

V Německu skončily dotace elektromobilů pro firmy. Jejich registrace okamžitě prudce spadly

Prodej elektromobilů v Německu klesl o třetinu, Tesla prodala o 70 % méně aut než loni v září
10.10.2023 12:39
|
3

Zákaz prodeje spalovacích motorů bude zrušen v roce 2026, tvrdí německý profesor

Průmysl v současné době nemůže podle Fritze Indry mluvit otevřeně. Změní to až volby v EU
12.07.2023 15:02
|
16

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV