Dražší dálniční známka a bez možnosti opravy. Neoficiální prodejci vydělávají na neznalosti lidí
„Zákazníkům se nákup přes neoficiální weby nejenom prodraží, ale zároveň podstupují bezpečnostní riziko, když do neoficiálního webu zadají například údaje ze svých platebních karet,“ varuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který oficiální e-shop provozuje.
Vzhled stránek může mást
Neoficiální weby se často budou tvářit jakože oficiální jsou, případně někde na webu naleznete slovní spojení „zprostředkovatel prodeje dálničních známek“, ani to ale z takového serveru nedělá oficiální. Většina takových stránek si za každou provedenou transakci, tedy nákup dálniční známky, účtuje i manipulační poplatek.
Existují instituce, které se snaží aktivity webů monitorovat a v případě nutnosti mohou zasáhnout. Nejdůležitější je ale prevence, a tak SFDI i CENDIS upozorňuje řidiče, aby si kontrolovali, z jakých stránek nakupují.
„V adresním řádku webového prohlížeče pokaždé zkontrolujte, že nakupujete na jediném oficiálním e-shopu edalnice.cz. Na státním webu můžeme zaručit, že k cenám za známku řidič nezaplatí žádné další poplatky a dostane potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Díky němu pak může třeba změnit SPZ před začátkem platnosti známky nebo upravit až dva znaky v průběhu její platnosti. Nic z toho není při nákupu na neoficiálním kanálu garantováno,“ vysvětluje Paroubek.
Mezi neoficiální weby, na které by si lidé podle CENDIS měli dávat pozor, patří: czdalnice.cz; digitale-vignette-online.cz, e-vignettes.com a e-vignette.cz.
Standardní ceny dálničních známek v Česku
- desetidenní známka - 310 korun
- měsíční známka - 440 korun
- roční známka - 1550 korun