Reklama
Řidičův chleba

Dotyková plocha proti fyzickým tlačítkům? Stará technologie je v autě lepší, zjistil švédský test

Boj příznivců obrazovek a klasických tlačítek má vítěze. Nejen kvůli bezpečnosti za volantem
Zdroj: Kateřina Nová, Autosalon.tv

Když se podíváme na moderní auta, je celkem obtížné v jejich interiérech najít hardwarová tlačítka. Trend totiž velí, aby jejich počet ubýval a vše se tak nějak přesměrovalo do zábavního systému s dotykovou obrazovkou. Je to ale opravdu ta správná cesta? Na stará dobrá tlačítka se zaměřil i švédský magazín Vi Bilägare. Ten provedl testy u několika automobilů a výsledek asi nikoho nepřekvapí.

Kdo nezrcadlí telefon jako by nežil

Obrazovku multimédií obsahuje téměř každé nové auto už v základu. Ostatně, kdo si připojuje telefon, těžko by si jinak zobrazil funkce z Apple CarPlay nebo Android Auto. Stejně tak pokud je vůz vybaven parkovací kamerou, obraz se musí někam promítat. To ale s sebou nese problém - řada výrobců se rozhodla redukovat okolní tlačítka a integrovat je právě do displeje.

Bohužel na první pohled praktické řešení má mnoho úskalí. Zatímco dříve člověk sáhl po tlačítku a vyřešil svůj problém okamžitě, dnes je nutné i několik sekund listovat v menu, než se řidič proklikne kam potřebuje. To však znamená jediné – ztrátu koncentrace při řízení. Ne každý výrobce automobilů má totiž logicky uspořádané prostředí, které by bylo jednoduché k ovládání. Něco, co mělo být tedy praktické, spíš život ztěžuje.

Stará technologie vítězí na plné čáře

Automobilový magazín Vi Bilägar si na test připravil staré Volvo C70 z roku 2005, které je plné hardwarových tlačítek a jeho soupeři bylo 11 nových vozů různých značek. Cílem bylo zjistit, jak dlouhý čas zaberou jednotlivé úkony v každém automobilu. Přitom šlo o jednoduché činnosti jako například zapnutí vyhřívání sedadel, zvýšení teploty v kabině, seřízení světel či vypnutí obrazovky.

Na plné čáře vyhrálo staré Volvo, protože některé úkony šly provést naráz během pár sekund a za jízdy. Pravda, auto nedisponuje žádnou funkcí na zrcadlení telefonu, a tak to bylo svým způsobem jednodušší. Podle magazínu však potřebovala většina moderních aut ke splnění jednotlivých úkolů dvojnásobný čas a u některých vozů bylo nutné i zastavit, aby byly vůbec proveditelné.

Výhodou je, pokud má automobil k dispozici kromě dotykové obrazovky ještě otočný ovladač, který lze použít na místo zběsilého ťukání po displeji. Něčím takovým disponuje například BMW. Ovladač přirozeně padne do ruky a jsou kolem něj umístěny stálé ovládací prvky, které vypadají i působí zajímavě. U Lexusu použili touchpad, ale není zrovna intuitivní, upozorňuje ve svém testu magazín.

Překvapením tak je, že na konci žebříčku testovaných aut bylo například VW ID.3. Naopak velmi dobře si vedlo Subaru Outback. Podobně na tom byla i Mazda, která naštěstí rovněž ještě úplně nepropadla trendům a stále používá pevná tlačítka.  

Reklama

Diskuze

Png - 23.08.2022 18:55:16
Bravo. To, co je jasne kazdemu co kdy ridil auto a ma IQ alespon houpaciho kone, tak k takovemu vysledku se museji vyzkumem dopracovavat svedsti vedci.. fakt bravo! Kdo vymyslel a davaji do aut dotykovky, meli jiz dostat elektricke kreslo za terorizmus!!
Fr_von_Dr - 23.08.2022 14:45:36
Ovládat cokoli poslepu je možné pouze v případě, kdy jsou jasně dané funkce s tlačítky v neměnné poloze! Cokoli jiného, co musí řidič hledat, odvádí pozornost od řízení.

Čeština v infotainmentech zahraničních aut už je standardem. Občas ale překlad pobaví

Nový Volkswagen T-Roc využívá slovo vhodné spíš pro stádo ovcí než pro auto
25.04.2022 10:12
|
4
Reklama

Moderní auta z vás umějí udělat kouzelníka. Infotainment přestává potřebovat tlačítka nebo "klik"

Pro televizní Autosalon jsme otestovali modernizovaný Volkswagen Tiguan s inovativním ovládáním
29.11.2021 11:18
|
1

Seat Leon vyhlásil válku analogovým tlačítkům, téměř vše schoval do infotainmentu

Digitální dotykové řešení má ale své mouchy, ruce vadí dotyková lišta
30.09.2020 11:49
|
0

Italská vláda už má zase s něčím problém. Z malého Fiatu Topolino musí zmizet trikolóra

Italové zastávají tezi, že co se nevyrobí v jejich zemi, nemůže mít na sobě italské stopy
24.05.2024 12:29
|
0

Kia představila nový elektromobil EV3. Dojede až 600 km a používá asistenta s umělou inteligenci

Model pro pět cestujících disponuje vyspělými technologiemi z úspěšného většího sourozence EV9
23.05.2024 14:30
|
1
Reklama

Suzuki se svou Vitarou zdaleka nekončí. Oblíbené SUV prošlo omlazením, je mírně dražší

Razantní proměna se nekonala. Kabina i motorizace zůstaly stejné, elektronika je teď ale vyspělejší
23.05.2024 08:14
|
0

Oprava Barrandovského mostu se nakonec nestihne v termínu. Stavaři musí vyřešit nečekaný problém

Otevření dopravního uzlu se posune o několik týdnů. Za zdržení mohou původní nekvalitní práce
21.05.2024 13:57
|
4
Reklama
Autosalon TV