Chorobní neplatiči alimentů mohou přijít o možnost řídit. Netýká se to ale všech řidičů
Po rozvodu partnerů zpravidla platí výživné na dítě ten rodič, který dítě nebo děti u sebe nemá většinu času. Obvykle jde o muže. Dokud přichází měsíční platby za vyživovací povinnost, je vše v pořádku. Často se ale stane, a to z různých vědomých i nevědomých důvodů, že platit přestane. Pak přichází na řadu exekuční řízení, aby se dosáhlo vymožení dlužné částky. Jednou z možností je i zmíněné pozastavení řidičského oprávnění.
Motivace dlužníka na prvním místě
V praxi se ukazuje, že pozastavit někomu možnost řídit, dlužníka často motivuje k uhrazení závazků. To ostatně potvrzuje i advokátka Alexandra Floriánová: „Troufám si říci, že se skutečně jedná a poměrně funkční motivační prostředek pro dlužníky na výživném. Smyslem tohoto způsobu exekuce je omezit dlužníka v jeho běžném životě natolik, aby ho to donutilo dobrovolně uhradit dlužné výživné v co nejkratší době.“
Tato forma exekuce se v České republice uplatňuje od 1. ledna 2013 a za tu dobu se stala častou a oblíbenou, ne však u dlužníků. Ne vždy jde ale o způsob, jak vymoci dlužnou částku. Nedá se uplatňovat na jinak řádně platícího člověka. „Předpokladem k příkazu je určitý dluh stanovený rozhodnutím soudu. Ten je potom exekučním titulem a dále je přistoupeno k vymáhání tohoto dluhu v rámci exekučního řízení.“ vysvětluje Floriánová. Samozřejmě, pokud nenastane v životě situace, kdy přijdete o práci, nemáte peníze ani na vlastní život. Vždy se to ale dá s druhou stranou nějak řešit, než čekat na exekuci. Nikdy to netajte, jinak se vaše problémy budou dále prohlubovat.
Zároveň existuje sorta lidí, kteří finanční problémy nemají a vydělávají si takzvaně "načerno" nebo tají před soudem své příjmy. U nich bývá pozastavení řidičského oprávnění opravdu na místě. „Pokud je tedy rodič mající dluh na výživném vůči svému dítěti aktivním řidičem, je nasnadě k tomuto postupu přistoupit a exekutor tak po lustraci dlužníka činí prakticky vždy, když se ukáže, že je držitelem řidičského oprávnění a má dostatečné příjmy včetně neoficiálních, “dodává advokátka rodinného práva.
Oznámení přijde vždy poštou
Jestliže má dlužník jiné dluhy než ty na výživném, taková forma exekučního příkazu se ho netýká. Avšak jde-li o osobu, která dluží na nezletilé dítě, nebo dítě do věku 26 let, které se připravuje soustavně na budoucí povolání, přichází tato možnost exekuce už k úvahu.
Postup je celkem jednoduchý. „Řidičské oprávnění je pozastaveno dnem, kdy exekutor doručí exekuční příkaz obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož obvodu má povinný trvalý pobyt. Exekuční příkaz se ale samozřejmě doručuje i povinnému, tedy dlužníkovi,“ doplňuje Floriánová. Jakmile se tak stane, bude dlužník rovněž informován o nutnosti odevzdat řidičský průkaz na obecní úřad a to do 5 pracovních dnů od doručení úředního dopisu. Jestliže se dlužník rozhodne, že příkazu nevyhoví a bude řídit dál, koleduje si o další sankce. Páchá tím nejen přestupek, ale i trestní čin, neboť maří výkon orgánu veřejné moci.
Na řidiče z povolání se musí jinak
Existuje však skupina motoristů, která se exekučnímu příkazu o pozastavení řidičského oprávnění může vyhnout. Jsou to především profesionální řidiči, kteří by tímto příkazem přišli o obživu. Výjimka, na kterou nelze tento instrument rovněž aplikovat, jsou řidiči, kteří dojíždí kvůli vzdálenosti do práce nebo mají směnný provoz. K vymáhání dlužné částky se musí použít jiných prostředků. „Dalšími způsoby vedení exekuce jsou například obstavení movitého nebo nemovitého majetku a jeho následný prodej v dražbě, obstavení bankovních účtů, případně obstavení mzdy dlužníka,“ uzavírá Alexandra Floriánová. Nejvíce by se však měli bát trestního zákoníku, který definuje v paragrafu 196 Zanedbání povinné výživy jako trestný čin. Stačí neplatit víc než čtyři měsíce, vzpírat se exekučním příkazům a neplatič může v krajním případě skončit ve vězení.