Reklama
Řidičův chleba

Chceš bydlet v Praze? Dobře, ale zavážeš se, že nebudeš vlastnit auto. I to může být řešení

Noví obyvatelé by totiž mohli zabrat parkovací místa těm stávajícím, kterým se to nelíbí
Zdroj: Tiskový servis TSK Praha

Minulý týden zveřejnil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) nový plán na budoucí rozvoj bydlení. Cílem je stavět 9 000 bytů ročně a vlastnit 35 000 městských bytů do roku 2030. Na twitterovém účtu pak ale IPR dodal, že ruku v ruce s výstavbou jde také řešení až přílišného množství aut ve vlastnictví lidí a problémů s parkováním. Jak tyto problémy vyřešit, ukazují některé případy ze zahraničí. Ve zkratce jde o to, že se byty budou prodávat jen těm, kteří se zavážou, že nebudou vlastnit auto.

Sousedské vztahy

Na twitteru IPR se jeden z uživatelů zajímal o to, proč se v rozpočtu výstavby řeší nesmyslná položka v podobě povinných parkovacích míst. Nebýt jich, razantně to podle něj zrychlí a zlevní výstavbu, a navíc nebude přispívat k automobilizaci v Praze. A zda by tedy nebylo lepší parkovací místa u nových bytů zrušit.

Odpověď IPR je následující: „Prozatím ne. Otevírá to nekonečnou debatu o omezování automobilů, nedostupnosti parkování a odporu k nové výstavbě. Bylo by třeba otestovat model, kdy se obyvatelé zavážou, že automobil vlastnit nebudou. Pak taková budova může vzniknout a bylo by to patrně přijato i sousedy.“
Reklama

Nikdo nechce novou výstavbu ve svém okolí

Podle IPR jde totiž hlavně o sousedské vztahy. Zeptali jsme se tiskového mluvčího IPR Petra Váchy, co vlastně odpor stávajících obyvatel k autům znamená. „Setkáváme se s odmítáním výstavby kdekoliv poblíž stávající zástavby. V diskuzích pak zaznívají různé argumenty a jedním z nich bývá doprava a parkování. Stávající obyvatelé v bytech, které garáže nemají, jsou nuceni parkovat na ulicích. Automaticky tak vzniká obava, že nově příchozí sousedé jim zaberou "jejich" parkovací místa. Pokud by tedy vznikala budova bez parkovacích stání, je velmi pravděpodobné, že se rezidenti přirozeně postaví proti výstavbě i z tohoto důvodu,“ řekl webu Autosalon.tv.

Současně s tím ale upozornil, že budova postavená bez parkovacích míst je levnější. „Pokud by tedy taková budova měla být přijata, museli by v ní bydlet lidé bez vlastních aut. Nešlo by však o nařízení, ale volbu,“ dodal. Zjednodušeně řečeno by bydlení v takové budově bylo jen pro ty, kteří nemají a do buducna nechtějí vlastnit auta.
Reklama

V zahraničí už to funguje

Petr Vácha nás upozornil na to, že nejde o nějaký pražský výmysl. Obdobný systém bydlení, kdy se lidé zavážou k tomu, že nemají auto a tedy využívají třeba auta sdílená, funguje v několika zahraničních městech. Například v nizozemském Utrechtu, tedy městě, kde žije 12 000 obyvatel, mají jen 1800 parkovacích míst. „Ve všech případech je samozřejmě zajištěné parkování pro osoby se sníženou schopností pohybu. Někdy je obyvatelům domů poskytnuta sleva na nákup (elektro)kola, či roční jízdenky MHD,“ dodal.

Každý bude mít možnost volby

Auto je majetek a jako takový na něj každý z nás má dle Vlastnického práva nárok. Proto IPR zdůrazňuje, že v žádném případě nepůjde o nařízení, ale jen o další možnost toho, jak budou moci lidé bydlet.

Taková forma bydlení prostě jen nebude vhodná pro ty, kteří auto mají a potřebují jej. Naopak ti, kteří auto nemají a nemají třeba ani řidičák, budou v takovém místě spokojeni.

„Chceme tedy dosáhnout toho, aby i člověk, který auto má, mohl ráno vstát a rozmyslet si, jestli pojede autem, tramvají nebo třeba na kole. Vlastnictví automobilu rozhodně omezovat nechceme a neumíme si to ani představit. Auto je pro mnoho Pražanů nezbytnost a velmi dlouho to tak ještě bude. Úvaha je tedy spíše o tom, jak umožnit stvrzení toho, že auto nechci nebo nevlastním. Podobně, jako když nechcete platit koncesionářské poplatky,“ vysvětlil Petr Vácha.

Diskuze

eLzyx - 20.04.2021 19:12:17
v zahraničí to možná funguje, ale u nás? Koupím byt bez parkovacího stání, zavážu se, že auto nebudu vlastnit (vymahatelnost, sankce?), tak jej napíšu na babičku z vesnice, ušetřím tak i za povinné ručení a nějaké to místo se v okolí vždycky najde.
eLzyx - 20.04.2021 19:15:01
výsledkem bude akorát to, že "já" ušetřím, hned dvakrát. A reálná dostupnost volných park. míst se ještě zmenší. A to nemluvě o služebních autech, která lidi nevlastní, ale někde s nimi zaparkovat taky musí. Takže povinnost nových park. míst zachovat!

Města začínají s očistou ulic. Pozor na parkování, letos už budou auta odtahovat

Zatímco během loňského lockdownu policie auta neodtahovala, letos bude nekompromisní
28.03.2021 07:40
|
3
Reklama

Na modré zóně lze beztrestně parkovat zadarmo. Stačí, když auto zapadá sněhem

Pokud je značka nečitelná kvůli počasí, městské policii se nic nehlásí, potvrdilo TSK
12.02.2021 15:38
|
3

Praha dostala téměř miliónovou pokutu. Nesmyslně zvýhodnila bezplatným parkováním některá auta

Zdarma měly zóny jen hybridy s nižším výkonem. To se nelíbilo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
17.07.2020 20:14
|
6

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
3

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6
Reklama

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
5

Auto jako zbraň: Banální hádka sousedů skončila tím, že jeden na druhého nacouval

Jeden překážel, druhý mu něco řekl a nepohodli se. Pak přišel útok, za který muži hrozí 10 let
14.10.2021 13:38
|
6
Reklama
Autosalon TV