V zahraničí už to funguje
Petr Vácha nás upozornil na to, že nejde o nějaký pražský výmysl. Obdobný systém bydlení, kdy se lidé zavážou k tomu, že nemají auto a tedy využívají třeba auta sdílená, funguje v několika zahraničních městech. Například v nizozemském Utrechtu, tedy městě, kde žije 12 000 obyvatel, mají jen 1800 parkovacích míst. „Ve všech případech je samozřejmě zajištěné parkování pro osoby se sníženou schopností pohybu. Někdy je obyvatelům domů poskytnuta sleva na nákup (elektro)kola, či roční jízdenky MHD,“ dodal.
Každý bude mít možnost volby
Auto je majetek a jako takový na něj každý z nás má dle Vlastnického práva nárok. Proto IPR zdůrazňuje, že v žádném případě nepůjde o nařízení, ale jen o další možnost toho, jak budou moci lidé bydlet.
Taková forma bydlení prostě jen nebude vhodná pro ty, kteří auto mají a potřebují jej. Naopak ti, kteří auto nemají a nemají třeba ani řidičák, budou v takovém místě spokojeni.
„Chceme tedy dosáhnout toho, aby i člověk, který auto má, mohl ráno vstát a rozmyslet si, jestli pojede autem, tramvají nebo třeba na kole. Vlastnictví automobilu rozhodně omezovat nechceme a neumíme si to ani představit. Auto je pro mnoho Pražanů nezbytnost a velmi dlouho to tak ještě bude. Úvaha je tedy spíše o tom, jak umožnit stvrzení toho, že auto nechci nebo nevlastním. Podobně, jako když nechcete platit koncesionářské poplatky,“ vysvětlil Petr Vácha.