Všechno jinak
Práce na projektu bylo opravdu hodně. „Ještě předtím, než ho původní majitel schoval do kopřiv, ho používal v lese. A podle toho to taky vypadalo. Všechno bylo oškubané, odřené, zničené. Museli jsme vyměnit kompletně všechny čtyři podběhy, dávali jsme nové prahy, které nejsou původní, ale vyztužené. Měl jsem štěstí, že v Libochovicích býval trabant servis a tak mi pán ještě prodal za pár stovek plechy, co mu zbyly na půdě,“ popisuje Polák začátky. A tak, i když je Trabant z duroplastu, čekalo ho hodně klempířiny a vyvařování.
Opravovaly se nápravy, měnily se silentbloky. Motor byl sice po repasi, ale během oprav seděl dlouhou dobu schovaný pod ponkem, kde poněkud zatuhnul. A tak se ho nakonec majitel rozhodl rozebrat, aniž by měl předchozí zkušenosti s jinými motory. Umyl ho, přetěsnil, dal nové písty i kroužky a šoupátka. Jediné, co zůstalo prakticky netknuté, byla převodovka.
A pak přišla řada na lak. Ano, nelakovalo se v žádné dílně, ale na zahradě mezi jabloněmi. „Nastříkal jsem to tou nejlevnější pistolí, co táta koupil za tři stovky. Jenže jsem auto neměl přikryté, padla rosa a lak zmatněl. Pak jsem měl dražší pistoli, se kterou jsem si moc nerozuměl. Vznikl pomeranč. No, a tak jsem nanesl laku co nejvíc a když to vytvrdlo, týden jsem jen brousil. Vyšlo mě to asi na deset tisíc,“ popisuje anabázi se stříkáním vozu dnes už hrdý majitel.