Chytrý Heinz
V rámci objektivity je třeba uznat, že hospodářský model bývalé NDR nebyl tak rigidní jako v případě ČSSR, což mimo jiné spočívalo v možné existenci omezených soukromých provozů a živností. Mimo Melkusovy manufaktury takto vznikaly třeba svého času populární autobusy Fleischer. Takže ano, Heinz měl na rozdíl od československých nadšenců do rychlých kol to štěstí a odvahu, že se jeho vozy podařilo během deseti let alespoň malosériově vyrábět a to dokonce pod jeho jménem.
Heinz Melkus měl jasnou vizi, která konstrukčně vycházela z hbitého a lehkého Lotusu Elan (okouzlil ho již v roce 1964), ale tvarově na jinak konvenčnějším automobilu Opel GT, tedy vcelku úspěšném pokusu o evropský Chevy Corvette. Drobný, v zemích východního bloku však zcela tradiční problém, čím nový vůz pohánět odsoudil kupé pojmenované prostě RS 1000 k použití tříválcového dvoutaktního litrového motoru Wartburg, který byl umístěn uprostřed a přes pětistupňovou převodovku poháněl p zadní kola. U závodní verze se při hmotnosti pouhých 680 kg jeho výkon nakonec dostal až na 100 koní, což už nebylo k zahození.
Aby ale něco tak odvážného jako RS 1000 prošlo u tehdejších nomenklatury, bylo nezbytné projekt nějakým způsobem sladit s potřebami stranické propagandy. Heinz Melkus však věděl, jak v hnilobných vodách komunistické říše plavat. Melkus RS 1000 proto prezentoval jako dárek k 20. výročí založení Německé demokratické republiky a současně jako velmi dynamické auto schopné soutěžit na okruzích a reprezentovat tak svoji dělnicko-rolnickou vlast. To by, soudruzi, šlo, nicht wahr?