Reklama
Retro

Retro: Východoněmecký sporťák Melkus RS 1000 uspěl režimu navzdory. U nás se nevyskytuje

Středomotorové kupé z Dráždan v 70. letech bojovalo na závodních tratích, vzniklo přes 100 kusů
Zdroj: Tiskový servis Melkus Sportwagenbau

Centrálně plánovaná ekonomika východoevropských zemí nepřála s výjimkou kultu osobnosti politických vůdců nikdy lidské individualitě. Známé heslo „za masovost“ se nepoužívalo jen tak do větru. Kolektivní život všech občanů začínal u společných odborových rekreací a přes téměř jednotné oblečení a vybavení domácností končil například i u laciných a nepříliš kvalitních aut – tedy pokud jste si je řádku let vyčekali.

Jejich pomyslná nadstavba, tedy automobilové závodění, bylo od konce 40. let tvrdě potíráno coby elitářský buržoazní sport a teprve v závěru páté dekády bylo milostivě vzato na milost. Vedle „fabriky“ tedy vozů Škoda z AZNP Mladá Boleslav a kopřivnických tatrovek však kandidáti horkého volantu neměli prakticky na výběr a co si sami doma nepostavili, to neměli.

V ČSSR se vinou nastupující normalizace neprosadili ani nadějné prototypy ÚVMV 1100 GT nebo Škoda 110 Super Sport a zůstalo u sympatického, ale nepříliš sportovního „erka“, tedy Škody 110 R. Málo už se dnes ví, že v Bulharsku tehdy vznikaly sportovní vozy Bulgaralpine, což nebylo nic jiného než licenční kultovní Alpine A110. To však byla jen licence. Zdaleka nejúspěšněji se s bolševickým systémem dařilo tančit nadanému závodníkovi, konstruktérovi a šíbrovi v jedné osobě, Heinzi Melkusovi z východoněmeckých Drážďan. Právě jeho životnímu dílu chceme dnes na tomto místě vzdát hold.
Zdroj: Tiskový servis Melkus Sportwagenbau
Reklama

Chytrý Heinz

V rámci objektivity je třeba uznat, že hospodářský model bývalé NDR nebyl tak rigidní jako v případě ČSSR, což mimo jiné spočívalo v možné existenci omezených soukromých provozů a živností. Mimo Melkusovy manufaktury takto vznikaly třeba svého času populární autobusy Fleischer. Takže ano, Heinz měl na rozdíl od československých nadšenců do rychlých kol to štěstí a odvahu, že se jeho vozy podařilo během deseti let alespoň malosériově vyrábět a to dokonce pod jeho jménem.

Heinz Melkus měl jasnou vizi, která konstrukčně vycházela z hbitého a lehkého Lotusu Elan (okouzlil ho již v roce 1964), ale tvarově na jinak konvenčnějším automobilu Opel GT, tedy vcelku úspěšném pokusu o evropský Chevy Corvette. Drobný, v zemích východního bloku však zcela tradiční problém, čím nový vůz pohánět odsoudil kupé pojmenované prostě RS 1000 k použití tříválcového dvoutaktního litrového motoru Wartburg, který byl umístěn uprostřed a přes pětistupňovou převodovku poháněl p zadní kola. U závodní verze se při hmotnosti pouhých 680 kg jeho výkon nakonec dostal až na 100 koní, což už nebylo k zahození.

Aby ale něco tak odvážného jako RS 1000 prošlo u tehdejších nomenklatury, bylo nezbytné projekt nějakým způsobem sladit s potřebami stranické propagandy. Heinz Melkus však věděl, jak v hnilobných vodách komunistické říše plavat. Melkus RS 1000 proto prezentoval jako dárek k 20. výročí založení Německé demokratické republiky a současně jako velmi dynamické auto schopné soutěžit na okruzích a reprezentovat tak svoji dělnicko-rolnickou vlast. To by, soudruzi, šlo, nicht wahr?

Dárce orgánů přijel z Eisenachu

Když drážďanský podnik v roce 1970 navštívil známý český motoristický publicista Karel Hrubec, na stránkách časopisu Automobil o RS 1000 referoval následovně: „Nedávno jsme navštívili malou dílnu v Drážďanech na Leipziger Strasse, abychom spatřili nejnovější šlágr, který se zde narodil. Automobil RS 1000 je ukázkou kusové ruční práce s maximálním využitím sériově vyráběných náhradních dílů Wartburg. Ale to spatří jen odborník, laikovi taková myšlenka nepřijde ani na mysl. Kdo by hledal ve velmi zešikmeném předním skle díl z obyčejného Wartburgu 353?“

Heinz Melkus bral celý projekt velmi vážně, vzniklo proto sdružení odborníků (z výrobních závodů i akademické obce) a při stavbě auta byly využívány metody, které dosud v automobilkách NDR zatím nevyužívali. Design auta si vzala pod patronát Vysoká škola umělecká v Berlíně-Weissensee, podvozkový rám měl původ ve Wartburzích stejně jako další podvozkové skupiny.

Zvýšeného výkonu konstruktéři dosáhli použitím tří karburátorů Weber, zvýšením kompresního poměru a novým sacím i výfukovým potrubím. Zajímavostí byla také do té doby na Východě nevídaná pětistupňová převodovka. V tzv. „civilní verzi“ dosahoval RS 1000 až 160 km/h, z 0 na 100 km/h se dostal za 12 sekund a průměrně spotřeboval 12 litrů mixu benzinu s olejem na 100 kilometrů. Ostrý RS jezdil až 210 km/h! Mimochodem, technologii výroby plastových dílců karoserie navrhli a vyráběli pracovníci v pobočném závodě Robur v Žitavě, výrobci známých náklaďáků.

Právě plastová karoserie byla největším hitem celého vozu. Dveře se otevíraly vzhůru jako u „Gullwingu“, a abyste si nemysleli, že se celek vytvářel někde koleni, dostalo se i na testování v aerodynamickém tunelu.
Reklama

Za vlast v Poháru míru a přátelství

V roce 1969 postavil Heinz Melkus prvních šest kusů RS 1000 a první ostré závody absolvovalo 10 Melkusů RS 1000 již v úvodu soutěžní sezóny 1970. V tomto roce se zároveň 12 kusů dostalo do rukou prvních soukromých šťastlivců s potřebnými konexemi –⁠ v přepočtu stál RS 1000 zhruba 87 tisíc Kčs, což bylo více než mnohé tuzexové skvosty ze Západu. Především se ale prakticky nedal sehnat – minimálně u nás ne a dodnes nemáme žádné zprávy o tom, že by se v české kotlině nějaký Melkus vyskytoval.

Na závodních tratích tyto pozoruhodné vozy od počátku zastupovaly NDR v tehdejším Poháru míru a přátelství, tedy jakémsi šampionátu východní Evropy. Zprvu úspěšně a po příchodu typu 130 RS už méně úspěšně bojovaly také s vozy Škoda.

Malosériová výroba ojedinělých kupátek skončila v roce 1979, přičemž každý rok bylo vyrobeno okolo 10 ručně vyráběných kusů, které se v drobných detailech lišily, jak byl vůz neustále průběžně vyvíjen. Celkem vzniklo 101 vozů, z nichž většina byla určena pro závodní účely. Do dnešní doby se jich dochovalo okolo padesáti a jejich majitelé se velmi aktivně sdružují ve veteránských klubech. Mimo Německo se však tyto vozy prakticky nevyskytují a pokud výjimečně ano, nestojí méně než 2 mil. korun.

Smutný konec

Nové svobodné poměry po pádu Berlínské zdi slibovaly pro Melkusovic podnik zářné perspektivy, ještě před sjednocením Německa však rodinu zasáhla krutá rána osudu. Uli Melkus (narozen v roce 1951) zahynul při dálniční nehodě ve svém MG nedlouho poté, co v Drážďanech založil první dealerství BMW v bývalé NDR, které dodnes funguje.

Zakladatel podniku Heinz Melkus (1928) syna přežil o plných patnáct let. Historie firmy, která dokázala, že s nadšením a šikovností se jde měřit i s těmi velkými, se definitivně uzavřela v roce 2009, když se rok po smrti svého zakladatele pokusila o návrat limitovanou sérií patnácti kupé RS 1000 a především novým typem RS 2000 (motor Toyota 1.8 Turbo), který se však v konkurenci zavedených firem i vinou tehdejší ekonomické recese neuspěl.
Reklama

Diskuze

Lad2000 - 05.06.2022 12:01:23
Dederonům to prošlo prostě proto, že byli výkladní skříní socialismu...
PICHAV - 28.05.2022 14:33:02
KLASIKA PO 50TCE !!! NAROSTOU MU KRIDLA !!! CHCE SE LIBIT !!! VEZME SI SPORT CERVENOU TEPLAKOVKU A JAK TAXIKAR KARKULKA S ARAGORNEM BOJUJE S VEKEM !!! ALE SMRDI A TY KOZNI VYRUSTKY BLINKY !!! A PRDI !!!! DNESNI KOCKY HO MIJI S USMEVEM !!! KRIZE STREDOVEKA

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8
Reklama

Český supersport Innotech Mysterro měl motor z Chevroletu a design od Králů. Velké plány zkrachovaly

Vyroben byl jediný kus, který se nedávno prodával za čtyři miliony korun. Od té doby jeho stopa mizí
15.08.2021 20:09
|
2
Reklama

Nejhezčí české kupé z dob komunismu porazilo zahraniční konkurenci. ÚVMV 1100 GT ohromí dodnes

Nenarodilo se však pod šťastnou hvězdou. Vznikl jediný oficiální exemplář, ostatní jsou kopie
07.02.2021 17:38
|
9

Poklady stodol a garáží: Soudruzi z NDR použili u Trabantu plast z nouze. Stejně jako ruční výrobu

Dvoudobý nezmar proslul díky své jednoduchosti spolehlivostí. Dnes se prodává za 50 tisíc korun
28.12.2020 08:33
|
24

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV