Reklama
Retro

Český supersport Innotech Mysterro měl motor z Chevroletu a design od Králů. Velké plány zkrachovaly

Vyroben byl jediný kus, který se nedávno prodával za čtyři miliony korun. Od té doby jeho stopa mizí
Zdroj: Ondřej Kroutil pro Autosalon.tv

Píše se první polovina 90. let. Komunismus je minulostí a nové nápady mají takřka nekonečný prostor na realizaci - včetně těch nejsmělejších. V roce 1995 se na brněnském výstavišti v rámci tehdy populárního Autosalonu objevuje červenorůžový zjev jménem Innotech Mysterro - dvoudveřový roadster s motorem uprostřed. Že nevíte, co to je?

Americký sen po česku

Příběh jedinečného českého speedsteru se začal už krátce po "Sametu", kdy se ze slunné Kalifornie vrátil na návštěvu staré vlasti brněnský emigrant Zdeněk Mrkvica. Coby milovník rychlých kol přichází se smělým plánem postavit zbrusu nový supersportovní vůz odpovídající americkému vkusu a slunečnému podnebí, který by však stál méně než výrobky renomovaných značek.

Mrkvicovo setkání s designerem Václavem Králem a jeho synem Jiřím dává novému projektu jasnější kontury v tom smyslu, že by mělo jít o jakési volné pokračování Králova staršího díla MTX V8, tentokráte ovšem s otevřenou karoserií typu speedster. Technické orgány neměly být ovšem napříště darovány Tatrou 613, nýbrž pod vlivem Mrkvicovy americké zkušenosti Chevroletem Corvette!

Na řadu přichází konstrukční řešení, jehož základem se podobně jako u tvarově blízkého předchůdce stal robustní rám z ocelových trubek, osazený uprostřed uloženým agregátem a zahalený do laminátové karoserie. Právě s ohledem na zamýšlené hlavní odbytiště padá volba na osvědčenou mechaniku americké produkce, která znamená snadnou údržbu a vysokou spolehlivost. Dalším benefitem je vysoký dosažitelný výkon, kterému je přizpůsobena mimořádně pevná trubková konstrukce.

700 koní? Ale beze všeho!

Ani pod kapotou to nevypadalo beznadějně. Základním motorem byl 5,7 litrový V8 od General Motors (původně z Corvette C4) s výkonem 221 kW/300 k a točivým momentem 470 Nm. Přenos výkonu zajišťovala pro rovněž americká pětistupňová skříň od společnosti AUI. Mechanismus řazení musel ovšem projít řadou změn od původních táhel přes lanka až po finální tyče.

Motorová elektronika byla naproti tomu převzata v podstatě beze změn. Navíc má Mysterro pouze přední benzinové nádrže z Tatry 613 s nově navrženým výfukovým systémem se dvěma nad sebou umístěnými tlumiči a centrální koncovkou.

S tímto pohonným ústrojím dosahovalo Mysterro rychlosti až 270 km/h, přičemž na dosažení stovky mu stačilo 5 vteřin. Pokud by se vám to snad v roce 1995 zdálo málo, druhou možností byl další V8 od GM s výkonem 368 kW/500 k, se kterým zvládlo auto stovku za 4,5 sekundy a ručička tachometru se (teoreticky) zastavila na hranici 300 km/h. Třešničkou na dortu nabídky měl být atmosférický dvanáctiválec značky Falconer o objemu 7,7 litru o výkonu údajně přes 700 koňských sil!

První a jediné funkční Mysterro je dlouhé 4,6 metru a váží jen kolem 1300 kilogramů. To díky zmíněnému trubkovému rámu a laminátové karoserii (některé zdroje uvádějí uhlíková vlákna a kevlar). Na zakázku vyrobená kola OZ Racing s velikostí 18 palců měla obuta pneumatiky Pirelli P Zero. Přidejte k tomu dvojité příčné zavěšení předních kol, nezávislé víceprvkové zavěšení zadních kol a máte docela dobrý recept na superauto.

Růžový pokojíček

Vnitřek Mysterra nevyhlíží vůbec špatně, ale rozhodně ne prakticky. Prostoru za extrémně panoramatickým čelním sklem dominuje palubní deska s karbonovým dekorem orientovaná k řidiči, šesticí budíků a ovládacími prvky z Corvette. Nechybí volant a řadicí páka italské značky Momo a sportovní sedačky Recaro. Čalounění sedadel a dveřních výplní je provedeno jemnou, lososově růžovou kůží Connolly.  

Vtipným detailem jsou úložné prostory na bocích auta přístupné vzhůru výklopnými víky, které na přání pana Mrkvici pojaly dvojici vaků s golfovými fidlátky. Odemykání dveří a lá Lamborghini bylo řešeno elektricky, a to tlačítkem na jejich vnitřní straně.

Nepoužitelný unikát

Mrkvicova firma Innotech měla záměr vyrobit v první sérii 25 kusů Mysterr a každý prodat za přibližně 150 000 dolarů. Nakonec ovšem vznikl pouze jeden kus, který se údajně ve své době prodal za 2,5 až 3 miliony korun. Důvodem neuskutečnění původního plánu byl samozřejmě nedostatek finančních prostředků (snad taky proto auto nemělo ani střechu ani boční skla) a jistě také fakt, že se Mysterro nikdy nepodařilo homologovat, takže je na veřejných komunikacích nepoužitelné.

Po dvaceti letech zapomnění se brněnský speedster objevil funkční znovu na veřejnosti v roce 2015, aby se jej o rok později jeho tehdejší majitel snažil prodat za zhruba 6,5 milionu korun. Zda se to podařilo, se nám nepovedlo zjistit, jisté ale je, že od té doby stopy auta, které v roce 1993 obdrželo národní cenu za design, opět mizí.
Reklama

Diskuze

Otakar - 18.08.2021 21:43:58
Innotech je k vidění i osahání na okraji Prahy. Je součástí rozsáhlé sbírky unikátních vozů. Je vystaven v outletovem nákupním centru POP u pražského letiště. Www.pop.cz
Josef - 06.09.2021 10:52:49
No ruzovoucky, muze jezdit v gay parade...jinak tohle dokazi kluci v Americe v 15 letech! A vy trubky primitivni tukazujete ento gaywagon kazdou chvili. Stydte se!!!

Váš život by býval byl o mnoho lepší, kdybyste si teď nemuseli prohlížet fotky posledních moskvičů

Jurij Dolgorukij, Kníže Vladimir nebo Ivan Kalita. To jsou názvy moskvičů z 90. let, znáte je?
12.08.2021 19:23
|
8
Reklama

Nejhezčí české kupé z dob komunismu porazilo zahraniční konkurenci. ÚVMV 1100 GT ohromí dodnes

Nenarodilo se však pod šťastnou hvězdou. Vznikl jediný oficiální exemplář, ostatní jsou kopie
07.02.2021 17:38
|
9

České Ferrari Škoda 110 Super Sport Ferat se stalo filmovou hvězdou z nouze. Jezdilo až 211 km/h

Kupé, které mohlo zastínit slavné "erko," prožilo dva plnohodnotné životy
08.11.2020 20:19
|
12

Při nehodě v tunelu vás může zachránit SOS kabina. Záchvat klaustrofobie hrozí každému

Od nehody v tunelu se člověk instinktivně snaží dostat na povrch. Není to vždy šťastné řešení
21.10.2021 07:45
|
4

Kolik let byli Škodováci bez kombi a jak lili hliník? Vyzkoušejte si, co opravdu víte o škodovkách

Hodně přes sto let trvající historie české značky je nekonečnou studnicí zajímavostí
17.10.2021 18:45
|
4
Reklama

Poklad stodol a garáží: Ukrajinská Tavrija bývala v 90. letech nejlevnějším autem na českém trhu

Z východu k nám neputovaly jen Žigulíky, Samary a armády. Ukrajinský stroj měl svá pozitiva
09.10.2021 19:01
|
6

VÍKENDOVÝ KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR vůbec?

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Otestujte si svoji paměť
03.10.2021 08:45
|
13
Reklama
Autosalon TV