Reklama
Retro

Retro: V Namibii vyráběli auto, které vymyslel tamní farmář. Dnes pomáhá s těžbou diamantů

Bizarní off-road si poradí s těžkým terénem. Prodává se ve verzi na silnice i jako speciál do dolů
Zdroj: Tiskový servis URI SA

Namibie ležící v jižní části afrického kontinentu je hned po Mongolsku druhá nejpustší země na světě. Její valnou část zabírá vyprahlá poušť Kalahari. Těch pár měst, které v Namibii najdeme, často nespojují ani asfaltové cesty. A právě tady v polovině devadesátých let vzniklo auto, které si mělo s tamním těžkým terénem poradit. Jmenovalo se Uri.

Rychlý nástup, rychlý krach

Začátky prvního a dosud posledního automobilu vyráběného v Namibii byly příznačně prosté. Farmář Ewert Smith z hlavního města Windhoeku si postavil pro svou potřebu auto, které pracovalo na jeho farmě. Dokázalo se poprat s nástrahami terénu a vozit náklad. Stalo se tak v roce 1995.

Netrvalo dlouho a pick-up s pohonem všech kol a pořádnou světlou výškou brzy zaujal farmářovi sousedy. Ti ho přesvědčili, že o takový vůz by mělo zájem víc zemědělců, a že si zaslouží sériovou výrobu. Smithe nějakou dobu přemlouvali. Ten si nakonec v roce 2001 založil firmu na stavbu terénních aut. Nazval je Uri, což v khoasánštině, typicky mlaskavém jazyku Namibie a Jihoafrické republiky, znamená „skok“.

Teď už namibijská automobilka se zaměřila na dvě odvětví. Protože jsou země v jižní části afrického kontinentu bohaté na nerostné suroviny (zejména diamanty), stavěly se vozy Uri přímo pro důlní činnost. Zájem měl i jeden z největších a nejznámějších těžařů - spolčenost De Beers. Bytelné auto v těžkých podmínkách diamantových dolů excelovalo.

Druhým odvětvím bylo typické komerční využití. Uri se dostalo do státní služby, vozilo návštěvníky národních parků nebo pomáhalo hasičům. Objevily se také armádní speciály. Namibijská policie si dokonce objednala 36 vozů, ale než je firma stačila vyrobit, zkrachovala. Ukázalo se, že chovatel koz není dobrým manažerem do výroby automobilů a firmě prostě došly peníze.

Jmenuje se Uri Desert Runner

Krach ale kupodivu neznamenal konec. Vozy značky Uri totiž jezdí a vyrábí se dodnes. Firmu převzali investoři a z Namibie ji přesunuli do městečka Waltloo nedaleko jihoafrické Pretorie. Odtud je to také kousek do Johannesburgu, nejbohatšího města Afriky, což je velmi strategická poloha. Uri tak pohodlně funguje a objednat si u něj auto lze i dnes.

Firma staví model, který se jmenuje Uri Desert Runner. Auto měří na délku pět metrů, široké je 1680 mm a protože jde o pick-up, může nabídnout 2,1 metru dlouhou ložnou plochu. Celkem ho lze naložit až osmi metráky nákladu nebo cestujících. I proto se stále používá v rezervacích.

Vůz vážící 1690 kg má celých 40 cm světlé výšky. To spolu s nájezdovým úhlem 62 stupňů znamená, že nemá problém poprat se s těžkým terénem. Na prodej je nejen varianta s pohonem pouze zadní nápravy, ale samozřejmě i 4x4. Auto má tuhou zadní nápravu a listová pera vpředu i vzadu.

Kupředu ho žene naftový čtyřválec Toyoty o objemu 2,4 litru, což je jeden z nejběžněji používaných motorů v celé Africe. Má výkon 55 kW a točivý moment 156 Nm, z čehož plyne, že jde o atmosférickou jednotku. Nemá sice moc síly, ale je velmi spolehlivá. K dostání jsou také obří čtyřválce s objemu 3,0 a 3,2 litru, které dosahují na výkon 67 a 70 kW (192 a 181 Nm). Firma vybírá jednotky podle toho, jak dorazí na zásobovací lodi z Japonska.
Zdroj: Tiskový servis URI SA

Vzácný druh

Uri je vzácné auto, které oko běžného Evropana pravděpodobně nikdy nespatří. Za jeho pozorováním je potřeba se vydat do Namibii, JAR nebo Botswany. I tak se ale nesmazatelně zapsalo do automobilové historie jako jediný vůz, který kdy vyráběli v Namibii. Ne, že by o něm mnoho lidí vědělo.

Ewert Smith se ale svých nápadů nevzdal. Na své farmě stavěl další auta, která by měla zvládnout jízdu v náročném terénu pouště Kalahari. Jeho posledním známým modelem je SSV Jipo. Jde o takzvané „pipe car“, které využívá pohon z běžného osobního vozu Volkswagen, ale zbytek je v podstatě odolná trubková konstrukce. Na to, jak se s takovým off-roadem jezdí, se můžete podívat na následujícím videu. Je částečně v afrikánštině a angličtině. Vystupuje v něm i samotný Smith (muž v kostkované košili):

Zdroj: Autorský text
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Retro: Rumunské ARO 10 bylo nadějným, leč nekvalitním SUV 80. let. Exportovalo se jako Dacia Duster

Mrštný teréňáček spoléhal ve velkém na techniku Dacie. Většina exemplářů hnila už na výrobní lince
29.10.2022 09:38
|
7
Reklama

Retro: UAZ-469 na vojně důvěrně poznali všichni dnešní muži od sedmdesátníků po třicátníky

Sovětský terénní automobil proslul nezničitelnou mechanikou a bezkonkurenční průchodností terénem
22.10.2022 09:42
|
12
Reklama

Retro: Malá Avia A21 byla o parník lepší než socialističtí konkurenti i její větší sestra

Oblíbený furgon nebo valníček plnil množství různých úkolů. Vadou na kráse bylo, že se dělal 30 let
15.10.2022 09:39
|
9

Retro: Moskvič Aleko byl špatně okopírovanou Simcou, slavnou značku ani tak nezachránil

Prostorný pětidveřový vůz s předním pohonem přišel příliš pozdě, aby stihl něco změnit
08.10.2022 09:09
|
10

Byla to auta snů, dnes některá hnijí v kopřivách. Zkuste kvíz o legendách 90. let

Kdo měl Mazdu, byl král. Kdo jezdil v BMW, byl milionář. Dnes se na ně spíš zapomnělo. Nebo ne?
10.12.2023 09:01
|
4

Interiér inspirovaný elektromobily, ale nafta pod kapotou. Volkswagen ukázal nový Crafter

Populární dodávka bude k mání v řadě verzí až do hmotnosti 5,5 tuny. Dostala hodně vylepšení
08.12.2023 15:36
|
0
Reklama

Pohlazení po duši do elektrické doby. Mercedes CLE má benzinový šestiválec a výkon 449 koní

Stuttgartská automobilka představila vstupní model od AMG, slibuje stovku za 4,2 sekundy
08.12.2023 11:00
|
0

Tuto značku mohou řidiči směle ignorovat. Projet lze, jen je potřeba najít ten správný důvod

Značka se většinou snaží bránit řidičům, aby objížděli dopravně složitou situaci
08.12.2023 07:40
|
1
Reklama
Autosalon TV