Málo pozitiv
Při premiéře v roce 1986, tedy deset let po zahájení výroby, už Aleko nemělo moc co nabídnout, na druhou stranu bylo neoddiskutovatelným faktem, že oproti původnímu Moskviči šlo o intergalaktický pokrok minimálně co do designu a uspořádání interiéru. U dílenského zpracování bych si už tak jistý nebyl. V Československu byly první vozy testovány až v roce 1988 a tehdejší Svět motorů je v rámci svého testu zahrnul celou řadou kritických připomínek.
"Při hodnocení nového moskviče vystupuje do popředí především jeho užitná hodnota, určovaná do značné míry zejména možností variabilního uspořádání zavazadlového prostoru. V tomto směru zcela určitě moskvič najde řadu zájemců. Většinu ostatních vlastností lze, žel, označit jenom za průměrné. U vozidla s motorem 1600 cm3, jehož pohotovostní hmotnost dosahuje hodnoty téměř 1100 kg, můžeme výkonovou hmotnost 19 kg/kW stěží považovat za nadprůměrnou. Využití točivého momentu motoru navíc vyžaduje, vzhledem k odstupňování převodovky i celkového převodu, určité zkušenosti, které lze získat až během provozu," psal tehdy redaktor Peter Košťál a pokračoval:
"Při manévrování v stísněných podmínkách provozu ve městě je největším handicapem velký převod řízení, který sice omezuje na přijatelnou míru ovládací síly, nutí nás však otáčet volantem podstatně více, než jsme tomu zvyklí u jiných vozidel. Motor se při jízdě celkem ochotně vytáčí, zejména na první tři rychlostní stupně, odstupňování převodovky však při předjíždění vyžaduje včasnou kalkulaci, zda je uskutečníme bez přeřazení, ale na podstatně delším úseku, nebo hbitěji s přeřazením." Dodejme, že výkon motoru UZAM o objemu 1,5 litru, se kterým se k nám Moskvič vozil, činil 53 kW a zrychlení 1070 kg vážícího vozu mu zabralo plných 20 vteřin - jen pro srovnání, Škoda Favorit to zvládala za 15 s.
Také další redaktoři Světa motorů na Aleko nahlíželi rozporuplně. "Kdo chce velký vůz, může ho mít za cenu o málo vyšší než je cena Favoritu. Jízdní vlastnosti jsou pro rodinné účely příjemné (nikoliv oslňující), plasty v interiéru žalostné, milým překvapením je přijatelná spotřeba," napsal legendární Dalibor Janek.
"Již delší dobu na našem trhu postrádám větší rodinný automobil za přijatelnou cenu, proto mě Moskvič 2141 velmi zaujal. Bohužel, po bližším seznámení a zejména po zkušební jízdě můj zájem o tento vůz značně poklesl. Zklamaly mě zejména jízdní vlastnosti, poměrně malý výkon motoru na tak těžký automobil a nepříliš podařené uspořádání interiéru z hlediska ergonomie. Za katastrofální považuji dílenské zpracování a technologičnost karosérie, pozitivně hodnotím objem zavazadlového prostoru," vyhranil se jasně Jan Klíma.
A ještě názor tehdejšího eléva (dnes důchodce) Martina Linharta: "Na slušné úrovni se výrobce vypořádal s prvorozeným předním pohonem, lekl jsem se ale, když přední kola pod plynem zůstala v rejdu a odmítla se vrátit. Zkoušený vůz měl motor vypůjčený z VAZu, dynamické vlastnosti byly podle mého soudu průměrné, stejně jako jízdní. Ve vyšších otáčkách vůz silně vibruje, až se skoro řidič bojí jít přes 5000 otáček za minutu. Smutné je dílenské zpracování, vždyť třeba zadní dveře při otevření vyrývají do sloupku karosérie žlábek..."
Dodejme, že vůz se u nás v roce 1988 prodával za 88 000 Kčs, Favorit stál 84 600 Kč. A pak si vybírejte...