Pokrok v rámci možností
V roce 1982 Saviem ukončil výrobu modelů SG2 a SG4, takže dohoda umožnila nákladním vozům z Prahy vstoupit na mezinárodní trhy. Bohužel v té době už Avie nebyly natolik moderní, aby se mohly úspěšně prodávat na Západě. Vozidla tak stále směřovala především do lidově demokratických zemí a Afriky (v některých zemích se prodávala pod značkou Renault).
V roce 1977 dostala zvětšený objem motoru na 3,6 litru, což znamená, že Avia dosahovala při stejném výkonu nižších otáček. Tím bylo dosaženo větší životnosti a zároveň se snižovalo množství vypouštění emisí, které byly ale i tak pekelné. Původní Avia A15 dostala v roce 1979 zvětšením nosnosti označení A20, od roku 1983 se z nich zase staly dokonce A21. V 80. letech přišly pětistupňové převodovky, které už se neovládaly pomocí páky pod volantem. To všechno bylo ale na 30 let výroby jednoho modelu zoufale málo a tak není divu, že už nepomohla ani instalace turba, které v 90. letech zvedlo výkon z původních 63 kW na přece jen důstojnějších 76 kW. Menší A21 takto dokázala upalovat i přes 110 km/h.
Buď jak buď, až do pádu socialismu nestačila výroba avií pokrývat poptávku, což se po sametové revoluci ale rychle změnilo do opačného extrému - Avie najednou skoro nikdo nechtěl. I tak se ale výrobě udržely dalších osm let.