Reklama
Retro

Retro: Majka není paštika, ale česká socialistická kreace sportovního auta se světovým designem

Komunistické panování nutilo zájemce o krásné sportovní auto k nevídaným tvůrčím počinům.
Zdroj: Se souhlasem Josefa Cháni

Kreativitě a lidské ctižádosti se meze nekladou bez ohledu na to, v jaké zrovna žijí době. Také v socialistickém Československu se našlo několik jedinců, kteří se svými nápady z různých důvodů neodešli realizovat do svobodného světa a v primitivních podmínkách vytvořily skvosty z nichž zrak přechází. Pokud jde o auta, stačí zmínit „padesátkovou“ kreaci Júlia Kubínského Tatra JK 2500 nebo naopak pozdně socialistickou Tatru Grafit. Zřejmě nejzapomenutější z těchto projektů je však auto, které vám exkluzivně představíme dnes. Jmenuje se Majka a jeho konstruktér Václav Cháňa s ním byl v roce 1968 pozván i do sídla „dárce orgánů“ Majky - koncernu Volkswagen ve Wolsburgu.

Kreativita podmínkou

Označení „zlaté české ručičky“ vyjadřovalo v socialistické verzi mimořádnou schopnost improvizace při výrobě či opravě výrobků všeho druhu. Chronicky podzásobený trh ostatně ani jiné možnosti nenabízel a každý kutil či domácí konstruktér se musel holt spokojit s tím, co dům nebo nalezený poklad dal. Letecký mechanik Václav Cháňa z Mladé Boleslavi byl z těch nejambicióznějších stavitelů, protože se zkrátka po druhé světové válce rozhodl splnit si sen a postavit vlastní sportovní auto.

Jako základ použil podvozkové skupiny a motor vozu KdF 82 neboli Kübelwagenu, notoricky známého lehkého vojenského automobilu Wehrmachtu postaveného ná základech „Brouka“ česky řečeného „Kaďouru“. Toho byly u nás po válce plné příkopy, kde je zanechala prchající německá armáda, takže obstarat potřebný kus nejspíš nebyl zas až takový problém. Všechno ostatní si ale pan Cháňa musel vytvořit sám.   

Design jako od Itala

Litrový boxer chlazený vzduchem dával 24 koní, což nebylo mnoho, ale i tak to ve spojení se čtyřstupňovou převodovkou později stačilo na solidních 120 km/h. Hliníkový trubkový rám měl být původně obalen rovněž hliníkovou karoserií, když se však mistr konstruktér na brněnském strojírenském veletrhu seznámil se skelnými vlákny, bylo o materiálu vnějšího skeletu sportovního kupé rozhodnuto. Na znamení lásky ke své obětavé manželce dostal vůz podle ní jméno Majka.

Když se podíváte na obrázky, jen těžko lze uvěřit, že design Majky není dílem některého z věhlasných italských studií, ale vznikla kompletně v boleslavské garáži a na půdě rodinného domku. Těžkosti se stavbou dobře ilustruje historka o tom, že když chtěl Cháňa na podvozek nasadit karosérii, musel rozebrat střechu domu a použít jeřáb.

Tvary se samozřejmě v průběhu stavby vyvíjely. Ten výsledný by snad někomu mohl připomenout Ferrari nebo Alfu Romeo z 50. let, z profilu a zezadu zase třeba Matru Djet. Buď jak buď, celé to dílo zabralo jeho autorovi neuvěřitelných 11 tisíc hodin práce, které obětoval dlouhých 16 let. V roce 1962 se auto podařilo úspěšně homologovat pro provoz na veřejných komunikacích a mohlo směle vyrazit na silnice. Kdyby tak tehdy tušil, že si užije jen pár let...

Rychlý konec a nový začátek?

Ano, hrozné je pomyšlení, že na konci 60. let se Majka stala obětí nehody, kterou nepřežila. Jen těžko si lze při vědomí dlouhých let stavby představit pocity nešťastného konstruktéra nad smrtí milovaného dítětě. Václav Cháňa se ale ani tehdy svého snu nevzdal a v nepoměrně kratší době na jejím torzu postavil Majku II s podobným technickým základem. Tento vůz zůstal až do nového milénia v držení rodiny Cháňových, která ho nakonec prodala novému majiteli, jenž by ji podle všeho měl uvést do původního stavu. Snad se návštěvníci veteránských akcí v dohledné době dočkají.

Ocenění z nejvyšších

Perlička na závěr: Zpráva o existenci mimořádně zdařilého kupátka na bázi KdF se donesla do sídla Volkswagenu a vedení automobilky pozvalo hrdého konstruktéra v roce 1968 přímo do Wolfsbugu, kde tehdy ještě vznikaly klasické Brouky. Z Cháňova projektu byli manažeři natolik nadšeni, že ho ihned chtěli odkoupit. Český nadšenec však o ničem takovém nechtěl ani slyšet a svým sporťákem odfrčel zase zpátky do Československa. Lepší pocty za skvěle odvedené dílo se mu ale asi nemohlo dostat.

Za informace pro přípravu článku děkujeme Josefu Chválovi a stránce flat4.org specializované na vzduchem chlazené Volkswageny.
Reklama

Diskuze

RoBertino - 12.09.2023 16:13:05
Když jsme u té podoby - takový Renault Alpine, s nímž tu kdysi kraloval mistr Hubáček, jako by Majce do oka zapadl.
Volič ODS - 06.08.2023 20:57:37
Komousi se nezastavili před ničím! Tímhle vrakem vykradli Aston Martin Jamese Bonda a dneska vraždí Ukrajince! A koblihy ve svých fobiích a hnujdejich jim tleskají! Jdu blít!

Retro: Multikáry jsou dodnes fantomy komunálních služeb. Ta první neměla ani volant

Všudypřítomný zelený nebo oranžový náklaďáček už přes šedesát let plní úkoly všeho druhu
23.07.2023 09:33
|
6
Reklama

Retro: Před 40 lety skončila kariéra Škody 130 RS. Úspěšnější závoďák u nás nikdy nevznikl

Lehké kupé s konzervativním motorem slavilo paradoxně mnohem větší úspěchy než progresivní 200 RS
09.07.2023 09:09
|
10
Reklama

Retro: Poslední stodvacítka slaví čtyřicetiny aneb jak velké ambice shořely v malém faceliftu

V roce 1983 se beznadějně zastaralá řada Škodovek s motorem vzadu dočkala poslední velké modernizace
10.06.2023 09:17
|
29

Retro: První Škoda Octavia RS je z dnešního pohledu lehkonohý sporťák. I proto roste na ceně

Ve srovnání se současnou rychlou Octavií je první novodobé RS auto, které stimuluje všechny smysly
03.06.2023 08:29
|
17

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV