Reklama
Retro

Retro: První Škoda Octavia RS je z dnešního pohledu lehkonohý sporťák. I proto roste na ceně

Ve srovnání se současnou rychlou Octavií je první novodobé RS auto, které stimuluje všechny smysly
Zdroj: tiskový servis Škoda Auto

Když se začátkem milénia v Mladé Boleslavi oprašovala legendární zkratka RS, panovaly obavy z nevhodnosti modelu Octavia pro sportovní úpravy. Skutečnost však skeptikům vytřela zrak! Zkratka RS (Rally Sport, pozn. red.) se poprvé objevila na prototypových soutěžních vozech Škoda 180/200 RS a v kultovní „stotřicítce“ na přelomu 70. a  80. let přepisovala dějiny mladoboleslavského motorsportu. Octavia první generace si nejdříve připravila půdu úspěchy v  soutěžích, zpočátku s verzí kit car a později dokonce s plnotučným WRC, a  pak si na jejich oslavu dopřála sportovní verzi. Ta založila novou tradici „sportovat, ale jen pokud to neovlivní praktičnost“.

Rodinné sportování

Proti standardní Octavii dostala verze RS snížený a přeladěný podvozek, výkonnější brzdy i tlumiče a především dosud nejsilnější motor, který se kdy v sériové Škodovce ocitl – známou přeplňovanou pětiventilovou osmnáctistovku, avšak místo dosavadních 150 naladěnou na 180 koní. Tak před 22 lety vznikla nová tradice, která od těch pionýrských dob přinesla další tři generace „eres“, sice mnohem silnějších a pohodlnějších, ale už zdaleka ne tak jízdně ryzích jako bylo to první.

Během proměny na svou dobu rozměrného rodinného modelu se konstruktéři museli vypořádat s několika kompromisy, především omezenou tuhostí a krátkým rozvorem výchozího liftbacku, který uměl v kombinaci s velkými převisy karosérie divoce oscilovat mezi nedotáčivostí a přetáčivostí. V prvním případě pomohly dodatečné rozpěrky u  zadních podběhů (jež mírně zasahují do zavazadelníku), ve druhém tužší tlumiče i stabilizátory plus standardně dodávaná 16" kola. Později uvedené kombi už rozpěry nepotřebovalo.
Reklama

Osvědčený motor

Použitý motor rozvířil řadu debat. Oblíbený, ale v atmosférickém základu nijak oslnivý koncernový pětiventil 1.8 20V,  vznikal v přeplňované variantě v devíti různých výkonových stupních od 150 až po 240 koní. Boleslav se v případě Octavie RS musela spokojit se 180 koňmi (Seat Leon nabízel šestiválec s výkonem 224 k, Volkswagen Golf dokonce 240 k, oba se chlubily i pohonem všech kol) a pěti převodovými stupni (šestistupňové skříně se Octavia I dočkala až v roce 2003 s  motorem 1.9 TDI-PD/130 k).

Oblíbené teorie o koncernové režii jsou v tomto případě pravdivé jen zčásti, hlavní překážkou nasazení silnějšího agregátu se staly konstrukční limity výchozího modelu s málo tuhou karoserií, nevýhodným rozložením hmotnosti a poměrem rozvoru k celkové délce. Jenže kilowattový deficit vlastně moc nevadil. Motor s nižším specifickým výkonem nabídl lepší průběh výkonových  křivek i  spotřebu.

A díky němu také byla Octavia RS na svou dobu levná (v roce 2001 stála 680 900 Kč) a zároveň štědře vybavená. Nabídla skvělá sportovní sedadla s volantem, jaké si zákazníci Škodovky rovněž dosud nekoupili, a řadu exkluzivních detailů, které Octavii povýšily na hodnotně působící vůz západního standardu, ve kterém se Škoda tehdy teprve zabydlovala. Není divu, že se RS setkalo s trvalým prodejním úspěchem.

Osvěžující zážitky za volantem

Dnešní sportovnější verze aut nižší střední třídy (pokud ještě mají spalovací motor) mají sice klidně ke třem stům koním, zážitek z jízdy s nimi je ale často takový nijaký, otupělý kultivovaností, vysokou hmotností a pomalými reakcemi motory. Jet s těmito auty rychle dokáže i prvňák z autoškoly. První „ereso“ bylo ještě sportovcem ze staré školy a neváhá to demonstrovat ani dnes.

Už při nastupování do jednoho zachovalého exempláře z limitované stokusové série ke 100. výročí boleslavského motorsportu (ano, letí to, nedávno jsme slavili 120.), jsem se podivil, jak všechno pěkně drží pohromadě, a  při svezení ocenil, o jak poctivě a  solidně stavěné auto jde.

Motor, jemuž norma Euro 3 ještě nepřistřihla křídla příliš nakrátko, dodnes okouzluje bleskovými reakcemi a velmi příjemným zátahem v  širokém spektru otáček. Svým 180 koňmi sice dnes už nikoho neohromí, avšak pružnost, bezprostřednost, gradace a v neposlední řadě i příjemný brumlavý zvuk mají stále co říct. Jak už bylo řečeno, první „ereso“ se sice muselo spokojit s pětistupňovou převodovkou, ale díky velké pružnosti motoru to ničemu nevadí.  Řazení navíc chodí přesněji než u většiny moderních aut - tedy těch nemnoha, co ještě mají manuál.

Hrátky s velkým kufrem

Okouzlující je vedení stopy, ačkoliv přilnavost trochu trpí utažením stabilizátorů. Po prvním úleku jsem se naučil využívat setrvačnost hmotné zádě, která při citlivé práci s plynem pomáhá potlačit nedotáčivost a utáhnout stopu. Dobové recenze ovšem dodávají, že naložený kufr dokázal chování auta dramaticky změnit. Není důvod nevěřit.
 Se zapůjčeným kouskem jsem si samozřejmě odpustil přetáčivé smyky, avšak ty uměla Octavia RS jako jedna z mála předokolek díky popsaným charakteristikám velmi dobře.

Vůbec nejlepší dojem na mě udělalo exaktní a  citlivé řízení, spolu se strojně přesným řazením a výkonnými brzdami. Takhle bezprostřední zážitky nabízí dnes už jen minimum aut a rozhodně ne cenových skupin prvního novodobého „eresa.“ Podvozek přitom není nějak extrémně tvrdý a sportovně vystresovaný, takže denní život s RS není žádným problémem. Naopak!

Ceněné zboží

Už počátkem milénia uměli škodováci vytěžit z mála maximum a Octavia RS I je přes svá omezení překvapivě dobré auto, které dokáže potěšit dodnes a navíc ustavilo nová měřítka v univerzalitě. K výše napsanému se totiž stále jedná o Oktávku, která bez jakéhokoliv kompromisu odveze celou rodinu na dovolenou. Sehnat však dnes tunerem „nezbastlený“ nebo velkou havárií neznehodnocený kousek už není žádná legrace. V době vydání tohoto článku bylo na českém trhu k mání pět zachovalých RS první generace s cenami od 130 do 220 tisíc korun s nájezdem od 145 po 310 tisíc kilometrů. 
Reklama

Diskuze

Zdeněk S. - 10.10.2023 17:19:39
Já jsem Octavii I RS nikdy neřídil, ale jezdil jsem 4 roky s Octavií I SLC combi, s atmosférickým benzínem 2.0 (z Passata). Byl to horror, krátký rozvor podvozku z Audi A3 způsoboval nestabilitu při vyšší rychlosti a bočním větru. Prům. spotřeba 11,5 l.
Lukáš - 14.06.2023 13:27:20
U verze liftback nebyla kola 16" ale 17" (žádná jiná Octavia 1g. neměla od výrobce povoleno používat větší kola než 16" ani RS kombi) která mohla být použita díky oněm výztuhám v kufru. Na fotografii o 100 edition jsou použita 17" opravte si prosím chybu.

Slováci postavili stylové retro auto na baterky s dojezdem až 250 km. Řídit se dá už od 16 let

Patak Motors vyšle do světa prvních 300 kusů s číselným pořadím. Očekává se vysoký zájem
30.05.2023 15:35
|
4
Reklama

Retro: Dioss Rebel Nova byl ztělesněním českého snu o levném sporťáku. Dopadlo to jako obvykle

Jedna z nejpovedenějších Králových kreací sázela na sériovou techniku a reklamu v komerční televizi
27.05.2023 08:12
|
1
Reklama

Retro: Avia nebyla ideální auto pro závody do vrchu, uměla ale vytvořit pěknou kouřovou clonu

Legendární modrý plevel československých silnic kdysi nahradil pragovácké „ereny“ a přežil i Samet
29.04.2023 18:52
|
19

Retro: Východní blok byl rájem licenčních aut. Zdaleka ale nešlo jen o sovětské Lady

Mezi licenčními výrobky byla k nalezení nejen osobní auta, ale hojně také náklaďáky a autobusy
15.04.2023 09:41
|
5

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV