Reklama
Retro

Retro: Chrysler 180 býval známkou socialistického úspěchu. Řezníci a zelináři ho museli mít

Podivuhodný kočkopes se jménem připomínající Ameriku byl v praxi dílem Angličanů a Francouzů
Zdroj: tiskový servis Stellantis

Dnes se podíváme na podivuhodný automobil, který je mimo jiné zajímavý tím, že jej na veteránských srazech za hranicemi skoro nepotkáte. Mimořádného rozšíření se mu totiž paradoxně dostalo na naší straně železné opony a majitelé si jej dodnes pěstí. Francouzsko-anglo-americký Chrysler byl u nás navzdory ne příliš progresivní technice brán za symbol západního blahobytu, pročež byl velmi oblíben mezi občany s privilegovaným povoláním. Prostě kdo měl „Krajzlera“, to už byl někdo.

Kosmopolitní rodokmen

Původ Chrysleru 180 GC a jeho k nám nedovážených sourozenců 160, 160 GT a 2 litres je komplikovaný a značně nepřehledný. Souvisel s peripetiemi okolo převzetí tradiční francouzské značky Simca americkým Chryslerem, a rozdělením produkce mezi Francii, Velkou Británii a Španělsko. Vývoj Chrysleru-France, jak se model zpočátku jmenoval, probíhal ve Francii i Anglii současně, ale přednost nakonec dostala verze z britského Coventry. Originálně střižené auto nebylo podobné ničemu jinému na evropském trhu své doby. Ukázalo to spíš jako negativum.

Zaoblený vůz impozantního vzhledu debutoval v říjnu 1970 na pařížském autosalonu a na francouzský trh byl uveden pod frankofonním názvem Chrysler Simca. Nabídka začínala základním modelem 160, opatřeným čtyřválcem o výkonu 80 koní a pokračovala lépe vybavenými typy 160 GT a 180. Oba používaly shodné motory o výkonu 97 koní, ale „gétéčko“ se ukázalo jako obchodně neúspěšné a zakrátko bylo staženo. Špičková modifikace přišla v roce 1972 pod názvem Chrysler 2 litres. Luxusní výbava i okázalý exteriér ale na Západě přesto okouzlily málokoho a nepomohlo ani to, že se vůz dodával se s americkou třístupňovou automatikou TorqueFlite.

Chcete mě?

Rok 1977 přinesl radikální řez, z Chrysleru se stává Chrysler Simca 1609 (160) a 1610 (180), ale už o dva roky později se názvy mění na Talbot Simca 1609 a 1610. To už byl konec celé řady na dohled, koncern chystal překvapení v podobě luxusního Talbotu Tagora. Dny u nás populárních „cháček“ byly sečteny v roce 1982.

Každopádně nesmí chybět zmínka o ostatních montovnách – ve Španělsku se Chrysler montoval firmou Barreiros, dokonce i ve verzi kombi a s nabídkou lenivých naftových motorů, podle dobových testů ovšem výkonově zcela nedostatečných. Jako taxíky byly ale velmi populární. Z jiného konce na to šli Australané, kteří pod názvem Chrysler Centura implantovali do zvětšeného motorového prostoru řadový šestiválec Hemi se čtyřlitrovým objemem.

Vzhledem ke komplikovanému vývoji, nejasným vlastnickým vztahům, častým změnám názvů a rovněž i vinou příliš „cizího“ původu se vůz pro vlastenecky orientované Francouze, se vůz stal nechtěným dítětem. Dnes jej v zemi Galského kohouta nepotkáte ani na veteránském srazu - nehlásí se k němu příznivci vozů SImca, Talbot ani Chrysler. Vyjma zmiňovaného Španělska a českých zemí to není o moc lepší ani jinde.

Udatný tahoun pod kapotou

Množství plastů uvnitř barokní kabiny sice umělecký dojem příliš nezvyšuje, interiér jako celek je však velice útulný a pohodlný. Co už by člověk od tohoto Chrysleru vůbec nečekal, je překvapivě sportovní svezení. Jenže chyba lávky.

Začíná to nebývale přesným řízením s vynikajícím rejdem, hlavní perla však dlí mezi předními koly. Jednaosmička tahá i po letech do otáček tak udatně, až se tomu nechce ani věřit. Věčná škoda, že do převodovky se nevešlo pět rychlostních stupňů, neboť vytočená čtyřka umí být na dálnici dost otravná. Řada majitelů proto dodatečně zabudovávala pětistupňovou převodovku ze Simcy 1307, která se k nám rovněž vozila.
Zdroj: tiskový servis Stellantis

Zajímavý veterán

Někdejší Československo bylo doslova Chryslerovou velmocí. První 180 k nám přišly v roce 1972 a do poloviny 70. let se jich prodaly řádově stovky kusů – za koruny i tuzexové poukázky. Pravidelné zásilky luxusních korábů pokračovaly až do roku 1978, kdy byly dovezeny poslední kusy. Podle stránek Chysler clubu  byl v roce 1974 nový Chrysler v Mototechně k mání za mocných 99 000,- Kčs a v Tuzexu za 24 475 TK, tedy bonů. Novopečený majitel takového korábu se ovšem mohl pochlubit opravdovým skvostem, který mezi přidušenými embéčky a žigulíky vypadal jako zjev z jiné planety.

Ani dnes se noblesní chrysler neztratí, jen je škoda jeho hanlivých přezdívek. Krásný sedan za ně samozřejmě nemůže, na vině byla spíš česká závist a nepřejícnost. Chcete-li si prožít „chryslerovskou“ dobu na vlastní oči, doporučujeme filmy „Pumpaři od zlaté podkovy“, "Vrchní, prchni!" či „Kamarád do deště.“ 

Ceny zachovalých exemplářů se však už dávno odlepily od naprostého dna, takže za pěknou stoosmdesátku dáte dnes přinejmenším 150 000 Kč.

Reklama

Diskuze

Josef Franz - 03.08.2024 16:27:13
Říkalo se mu " Cháčko " a ne-e jak zmiňuje hloupý "novinář" . Bylo to super auto, měl jsem 180 GC paráááááda ! Vlastnili ho umělci např. Wágner a další. Po nějaké době jsem koupil Ford Cortinu od J. Abrháma . . .
Balt - 29.07.2024 09:00:33
to znalec: Najdi si praci, ty cu*aku, a zmuzes se i na bydleni...

Retro: Ubohá Škoda 105/120 symbolizovala prohnilou totalitu. Dnes stojí majlant

Mnozí na ni nedali dopustit, jiní ji upřímně nenáviděli. Jenže skoro nic jiného prostě nebylo
20.07.2024 10:17
|
14
Reklama

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16
Reklama

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8
Reklama

Retro: Xena bojovala za záchranu Liazu marně. Futuristický náklaďák zůstal volbou posledních věrných

Jeden z nejhezčích českých náklaďáků přišel příliš pozdě, aby mohl něco změnit
05.10.2024 08:58
|
2

Retro: Test 30 let starého Saabu 9000. Příjemné auto na každý den má svá specifika

Společný projekt Itallů se Švédy zplodil čtyři zajímavá auta. Saab vyrobil nejkvalitnější z nich
28.09.2024 08:58
|
0
Reklama
Autosalon TV