Reklama
Retro

Poklady stodol a garáží: Volkswagen Golf Country neměl úspěch. Dnes se prodává za stovky tisíc

Crossovery nebo SUV byly před 33 lety velkou neznámou. Volkswagen tak předběhl svou dobu

Už v době před systémem 4Motion si inženýři Volkswagenu pohrávali s myšlenkou vozů s pohonem všech kol. Ten se spíš pokusně objevil třeba v modelu Passat nebo v Busuo. Asi nejvýstřednějším počinem byl však model Golf Country, který se poprvé veřejnosti předvedl jako prototyp na autosalonu v Ženevě na jaře roku 1989. Vzít běžný hatchback, zvednout mu podvozek a nasadit ochranné rámy do přírody? To bylo v té době prakticky nepředstavitelné.

Opravdový crossover

Golf Country vyvolal na autosalonu mimořádný ohlas. Volkswagen proto dlouho neváhal a zahájil výrobu. Auto se do prodeje dostalo v roce 1990. Model vycházel ze standardního golfu druhé generace, přesto se nestavěl v hlavní továrně ve Wolfsburgu. Automobilka totiž vozy posílala do rakouské fabriky Steyr-Daimler-Puch, kde z obyčejného hatchbacku vyráběli crossover. Ostatně s terénními vozy měli v Rakousku dobré zkušenosti. Stavěli tam třeba Mercedes-Benz třídy G.

Golf Country byl skutečným předchůdcem dnešních crossoverů, dokonce o něm můžeme prohlásit, že úspěšně předběhl svou dobu. Auto mělo zvýšený podvozek, plastovou ochranu podél blatníků či částí karoserie a ochranné beranidlo na přídi, které se už dnes nenosí. Opravdovým výstřelkem byla krytá rezerva umístěná vzadu jako u klasického off-roadu. Autu dodávala outdoorový charakter, nebyla ale příliš praktická. Před otevřením víka kufru ji bylo nutné vyklopit směrem vlevo. V pozici ji pak držela hydraulická vzpěra.

Přední beranidlo zároveň sloužilo k ochraně světlometů, před nimiž byla nainstalovaná mřížka. Golf Country navíc dostal přídavné mlhovky, kdyby bylo nutné si při cestě přírodou dobře posvítit. Vozy se objevovaly v několika barevných provedeních, častá byla černá nebo zelená barva. Nechyběla ani nálepka na bocích s označením vozu se siluetou hor. Vrcholem byla stylová verze Chrompaket, která nahradila běžné beranidlo beranidlem chromovým. Auto ovšem kvůli tomu stálo o třetinu víc.

Uvnitř šlo o standardní Golf, i když na propagačních materiálech se samozřejmě objevily snímky top verze. Palubní desku tvořily tmavé plasty a guma. Ve výbavě nechybělo rádio s kazetovým přehrávačem. Řidič měl k dispozici volant se čtyřmi rameny a s hranatým středem. Látková sedadla mohla mít barevně zajímavé zpracování, které se opakovalo i na výplni dveří. V nabídce bylo také střešní okno.

Promyšlená technika

K pohonu posloužila jedna z nejlepších pohonných jednotek, které měl tehdy Golf k dispozici. Šlo o benzinový řadový čtyřválec s osmiventilovou technikou a atmosférickým plněním, který dosahoval výkonu 98 koní. Vznikla ale i speciální limitovaná edice určená pouze pro zaměstnance Volkswagenu, která byla vybavena motorem z dobového ostrého modelu GTI. Ta měla výkon 108 koní. Existovala ale v pouhých 50 kusech.

Řadilo se manuální pětistupňovou převodovkou, sílu mezi kola rozděloval tehdy moderní systém pohonu všech kol Syncro. Šlo o poměrně kompaktní řešení s viskózní spojkou. Při běžném cestování po suché silnici se na přední kola přenášelo 95 procent točivého momentu. Jakmile se ale vůz dostal do situace, kdy se kola začala protáčet, zvyšoval se poměr síly ve prospěch zadní nápravy. Ve výjimečných chvílích to mohlo být až rovnoměrně 50:50.

Ačkoliv Golf Country nebyl vybaven ovladatelnou uzávěrou diferenciálu nebo redukční převodovkou, systém 4x4 a podvozek se světlou výškou solidních 18 centimetrů znamenaly poměrně slušné schopnosti v terénu. Už tehdy se ale tento Golf uplatňoval podobně jako dnešní crossovery. Sloužil třeba majitelům horských chat, takže jezdil spíš po polních cestách nebo zasněžených úvozech, do přírody za obtížnějšími nástrahami se moc nevydával.

Rarita i za 200 tisíc

Zatímco v terénu šlo o poměrně spolehlivý vůz, na silnici už tehdy nepatřil k nejrychlejším. Oficiální údaje uvádějí zrychlení z nuly na stovku za 12,3 sekundy. Maximální rychlost byla 155 km/h. To nebyla žádná sláva, obzvlášť ve chvíli, kdy Golf Country stál více peněz než běžný Golf. O auto byl tedy nakonec docela vlažný zájem a jeho výroba velmi rychle skončila. Poslední model spatřil světlo světa v roce 1991. V té době kompletně skončila také druhá generace Golfu a do třetí se už s touto verzí nepočítalo.

Předchůdce dnešních crossoverů zřejmě přišel na svět příliš brzy a stal se tak nedoceněným vozem. To se ale nyní změnilo. Vzniklo něco málo přes 7700 exemplářů a potkat některý z nich na silnici chce pořádné štěstí. Cena vozu za posledních 10 let raketově stoupla. Zatímco dříve se prodával za částky okolo 40 tisíc korun, dnes jsou pěkné exempláře k dostání i za 160 až 200 tisíc. Kdo má tedy tento kousek ve stodole, měl by si ho hýčkat. Rozhodně na něm neprodělá.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 29.01.2022 14:49:18
NO TO JO NAK !!! SE ALE NEDOCHOVAL !!! BYL V 1 KUSE !!! A KDYBY SE VCAS NECHAL KLONOVAT !!! VYDRAZI SE ZA OBRCASTKU !!! NO PODLE POCTU KLONU !!! ALE I KDYBY 10TISIC KOPII !!! KROME IMAGE NA ZAHRADACH BY MOHL RESIT SOUSEDSKE SPORY !!! MADE IN 90 !!! IVANEK

Originální Škoda Yeti nebo nevýrazný VW Golf Plus? V bazarech je nutné si dát pozor na oba dva

V obou případech se jedná o poměrně mladá auta, takže z hlediska techniky moc problémů není
26.01.2022 13:27
|
8
Reklama

Řidič golfu předjel sypač a vzápětí se nestačil divit, kde se svým autem skončil

Auta zimní údržby se většinou nevyplácí přejíždět. Když už, tak ale velmi opatrně a pomalu
13.01.2022 09:35
|
4

Nový Opel Mokka je skokan měsíce. Na českém trhu překonal v prodejích i Volkswagen Golf

SUV se nabízí také v elektrické verzi Mokka-e. I ta zaznamenala zájem českých řidičů
21.12.2021 13:31
|
9

BMW Skytop navazuje na legendární bavoráky. Navzdory elektrickým trendům má osmiválec

Model představený na výstavě luxusních vozů dosahuje výkonu 617 koní. Je to ale koncept
27.05.2024 17:00
|
0

Kvíz: Tatra si za socialismu vydobyla auru nedostupného luxusu a má ji dodnes. Znáte její historii?

Legendě, která jednou chtěla mít i SUV po vzoru Range Roveru, srazily vaz až divoké devadesátky
26.05.2024 08:07
|
3
Reklama

Čínským elektromobilům už Evropané neuniknou ani v MHD. Do Londýna míří nové autobusy

Elektrický double-decker má obří baterii o kapacitě 532 kWh a celkový nabíjecí výkon 500 kW
24.05.2024 16:11
|
0

BMW i7 je elektromobil, který konečně dává smysl. Zatímco vy žijete, váš řidič nabíjí

Otestovali jsme auto do zásuvky pro vyvolené, kteří se rozhodně s kabely špinit nebudou
24.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV