Opravdový crossover
Golf Country vyvolal na autosalonu mimořádný ohlas. Volkswagen proto dlouho neváhal a zahájil výrobu. Auto se do prodeje dostalo v roce 1990. Model vycházel ze standardního golfu druhé generace, přesto se nestavěl v hlavní továrně ve Wolfsburgu. Automobilka totiž vozy posílala do rakouské fabriky Steyr-Daimler-Puch, kde z obyčejného hatchbacku vyráběli crossover. Ostatně s terénními vozy měli v Rakousku dobré zkušenosti. Stavěli tam třeba Mercedes-Benz třídy G.
Golf Country byl skutečným předchůdcem dnešních crossoverů, dokonce o něm můžeme prohlásit, že úspěšně předběhl svou dobu. Auto mělo zvýšený podvozek, plastovou ochranu podél blatníků či částí karoserie a ochranné beranidlo na přídi, které se už dnes nenosí. Opravdovým výstřelkem byla krytá rezerva umístěná vzadu jako u klasického off-roadu. Autu dodávala outdoorový charakter, nebyla ale příliš praktická. Před otevřením víka kufru ji bylo nutné vyklopit směrem vlevo. V pozici ji pak držela hydraulická vzpěra.
Přední beranidlo zároveň sloužilo k ochraně světlometů, před nimiž byla nainstalovaná mřížka. Golf Country navíc dostal přídavné mlhovky, kdyby bylo nutné si při cestě přírodou dobře posvítit. Vozy se objevovaly v několika barevných provedeních, častá byla černá nebo zelená barva. Nechyběla ani nálepka na bocích s označením vozu se siluetou hor. Vrcholem byla stylová verze Chrompaket, která nahradila běžné beranidlo beranidlem chromovým. Auto ovšem kvůli tomu stálo o třetinu víc.
Uvnitř šlo o standardní Golf, i když na propagačních materiálech se samozřejmě objevily snímky top verze. Palubní desku tvořily tmavé plasty a guma. Ve výbavě nechybělo rádio s kazetovým přehrávačem. Řidič měl k dispozici volant se čtyřmi rameny a s hranatým středem. Látková sedadla mohla mít barevně zajímavé zpracování, které se opakovalo i na výplni dveří. V nabídce bylo také střešní okno.