Reklama
Autopunk

Řidič golfu předjel sypač a vzápětí se nestačil divit, kde se svým autem skončil

Auta zimní údržby se většinou nevyplácí přejíždět. Když už, tak ale velmi opatrně a pomalu
Zdroj: Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje

Letošní zima je zatím k řidičům poměrně milá. Sněhu sice není moc, ale i tak na některých místech pár centimetrů napadlo. V tu chvíli se řidiči musí spolehnout na práci silničářů, kteří se postarají o to, aby se jezdilo lépe a bezpečněji. Jenomže než se tak stane, je snadné se za takovým silničářským vozem tak trochu zaseknout. Je ale dobré pamatovat na to, že předjíždění sypače nemusí vůbec skončit dobře.

Naprosto neovladatelný smyk

Své by o tom jistě mohl vyprávět řidič staršího Volkswagenu Golf, který se k předjíždění sypače rozhodl v poměrně úzké ulici. Že to vážně nebyl dobrá nápad, zjistil záhy. Jen co předjížděcí manévr zahájil, skončil ve smyku a s největší pravděpodobností byl rád, že se po pár metrech auto, byť nárazem do obrubníku a plotu blízkého rodinného domu, zastavilo.

Video bylo natočeno v prosinci a zveřejnila jej Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje. „Stále dokola upozorňujeme řidiče, že předjíždět vozy zimní údržby není úplně dobrý nápad. Řidič sypače nejede pomalu ze svého potěšení ani proto, aby řidiče naštval, jede pomalu proto, že silnice musí ošetřit, aby byly sjízdné,“ napsala správa k videu.

Zdroj: Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje
Jeden řidič myslel, že předjíždět sypač je dobrý nápad. Druhý ignoroval zimní podmínky.

A to, co se stalo řidiči golfu, jen potvrzuje, že posypový vůz nebyl na místě jen pro legraci. Pod tenkou vrstvou sněhu byl totiž led, na který jsou všechny zimní pneumatiky krátké. A když k tomu připočteme fyzikální zákony, je jasné, že jinak to prostě dopadnout nemohlo.

Konec videa pak ukazuje podobné sáně, taktéž německého původu, jen tentokrát značky BMW. Také druhá nehoda, která rovněž neskončila vážnými zraněními, ukazuje, že jakmile se někde objeví sypač, je dobré sundat nohu z plynu. Dá se totiž očekávat, že silnice klouže.

Předjíždět nebo ne?

Jakkoliv je pomalá jízda sypače otravná, nebývá dobý nápad jej předjíždět. V prvé řadě proto, že silnice za ním je ošetřená, a tedy pro jízdu bezpečnější. Jen doporučujeme si od jedoucího auta zimní údržby udržovat odstup, protože z něj mohou odletovat kamínky či jiný posypový materiál. Když už se ale řidič rozhodne k předjetí, měl by si počínat víc než opatrně.

Sypače totiž klamou tělem, jsou širší, než se zezadu zdá. Je třeba počítat s radlicí, kterou mají vpředu a která zasahuje mimo šířku samotného auta. Navíc za sebou nechávají brázdu sněhu a ledu, která může auto v sekundě rozhodit. Některé sypače, především ty na dálnicích, pak mají světelné šipky. Ty řidiči napoví, kudy je má předjet. Mohou ale svítit i velkým červeným křížkem, aby upozornili na to, že by je nikdo neměl předjíždět.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 13.01.2022 15:48:51
VSICHNI BY POTREBOVALI HLAVNE !!! KURZ PRO ZMIRNENI DIVENI !!! NEJDUL JE PSYCHIKA !!!! A DIVENI JE JEJI NEZVLADNUTI !! NAPROSTATU !! A NEJVETSI DIVIZNY JSOU POLICAJTI CR !!!! A MAJI DRZOST SI RIKAT PROFICI !!! VSIMETE SI KOLIKRAT SE DIVI V MEDIICH DOJLOVE
LOL - 14.01.2022 08:49:09
Ty vole uz sem na netu videl hodne prispevku od pologramotnejch opic, ale ty je s prehledem strcis do kapsy :D. Vlastne bych sem mel opicim jeste omluvit, kdyz je s tebou srovnavam :D.

Silničáři na magistrále namalovali zbytečný zub. Řidiči ho pochopí za pár let, říká město

Lidé si na dané místo mají zvyknout. Čeká ho totiž změna, která výrazně zpomalí dopravu
17.12.2021 07:28
|
126
Reklama

Tohle je přesná definice nebezpečného předjíždění. Policie pátrá po drzém řidiči BMW

Řidič ohrozil jak sebe, tak několik dalších lidí kolem. Vůbec nerespektoval protijedoucí auta
29.10.2021 19:01
|
13

Sypač na dálnici umí rozmetat sůl i na tři pruhy

Radlice aut na úklid sněhu váží více než tunu, přesto nezničí povrch vozovky
26.02.2020 09:45
|
0

Policie po hromadné nehodě na D5 rozdávala pokuty. Řidiči nedodrželi bezpečnou vzdálenost

Škoda je takřka 11 milionů korun, dálnice byla nakonec uzavřena 11 hodin, částečně v obou směrech
21.01.2022 15:45
|
30

Důchodce za volantem kamionu sešrotoval auta a strhl elektrické vedení. Nevěnoval se řízení

Celková škoda jeho destruktivní derby je asi 1,5 milionu. Způsobil i výpadek elektřiny
21.01.2022 07:28
|
41
Reklama

Pozor na letní pneumatiky v zimě. Při nehodě je policie hlásí pojišťovnám

Pojišťovny škodu nemusí uhradit nebo významně krátí plnění. Policie zase rozdává pokuty
20.01.2022 10:25
|
3

Autoškoly zdražují až o tisíce korun. A postupně nasazují nové otázky do testů

Už neplatí, že nejdelší odpověď je správná. Testovací videa pak mohou být lehce nejednoznačná
19.01.2022 14:13
|
3
Reklama
Autosalon TV