S emisemi na Západ nelez
Ani to ale nebylo všechno, jakkoliv si to většina tuzemských motoristů oprávněně myslí. Vozy Škody se během celé socialistické éry hojně exportovaly, jen skutečné kvality vozů Octavia či 1000 MB později u západních zákazníků nahradila "kvalita" v podobě velmi nízké ceny typů Škoda 100/110/105 a 120. Taková stodvacítka tedy byla ve Velké Británii, která spolu s Rakouskem patřila k nejúspěšnějším kapitalistickým trhům AZNP, něčím jako je dnes pro české zákazníky Dacia Logan, čili nejlacinější cestou k plnohodnotnému autu. Tvrdá měna získaná prodejem škodovek zase byla naprosto esenciální potřebou vládnoucího bolševického establishmentu.
A tak bylo zapotřebí i zastaralé modely s motorem vzadu doslova do roztrhání těla modernizovat podle přísných norem platných v zemích na západ od našich hranic. Tato potřeba nabyla na naléhavosti zejména s příchodem tvrdých emisních předpisů v polovině 80. let. Všichni víme, že staré škodovky pálící olovnatý benzin prostě smrděly i kouřily, i soudruhům tedy jasné, že s karburátorem a bez katalyzátoru nemají na Západě šanci.
Začalo se tedy horečně pracovat na řešení, které by ožehavý problém vyřešilo. Bylo totiž především nutné "naučit" škodovky bezproblémově pálit bezolovnatý benzin. Automobilku k tomu vedl podle tehdejšího šéfa vývoje Petra Hrdličky, který se proslavil hlavně jako "otec" Favoritu, na poslední chvíli zažehnaný skandál na kanadském trhu. V Severní Americe neexistovaly homologační emisní kontroly a úřady schvalovaly do provozu auta s hodnotami deklarovanými výrobcem. Běda ale, když se později zjistilo, že daný model emisní limity neplní. A to se právě přihodilo exportním škodovkám - devět z deseti testovaných vozů nebylo s to u náhodné zkoušky obstát. Situaci se s vypětím všech sil (dodatečná montáž katalyzátoru) podařilo urovnat, šlo ale o velké varování, že emisní předpisy nelze brát na lehkou váhu.