Reklama
Retro

Nástupce Tatry 613 měl mít vpředu vodou chlazený motor. Smetla ho sametová revoluce

Náhrada extravagantní a zastaralé Tatry 613 mohla mít jinou podobu, než jakou nakonec dostala
Zdroj: Tiskový servis Tatra

Už začátkem 80. let začali v národním podniku Tatra pracovat na nástupci rychle stárnoucí limuzíny T613. Pro kopřivnickou značku měl nový model znamenat opravdovou revoluci - podobnou, jakou se pro mladoboleslavskou Škodu svého času mohl stát typ 720. Záměr počítal s vodou chlazeným osmiválcovým motorem DOHC uloženým vpředu, pohonem obou náprav a moderním designem. Vývoj však skončil v šuplíku dříve, než stihl pořádně začít. 

Náhrada exota

Notoricky známá Tatra 613, vyráběná od roku 1974, byla možná nejzajímavějším autem východního bloku. Osmiválcová limuzína s motorem vzadu však měla řadu nedostatků, které vyplývaly právě z její unikátní koncepce, pocházející ještě ze dvacátých let minulého století.

Nerovnoměrné rozložení hmotnosti se silným přetížením zadní osy způsobovalo přetáčivost a vzduchem chlazený motor vysokou hlučnost, složitě se muselo řešit třeba i topení. Z důvodu atypického umístění motoru nemohli konstruktéři použít ani automatickou převodovku. Nic takového se nevyrábělo, takže by ji museli vyvinout vlastními silami, což by bylo drahé.
Reklama

S novým DNA

Tatra 613 pomalu ztrácela vítr z plachet a na západní konkurenci z dílny Mercedesu-Benz nebo BMW už nestačila. Tento rozdíl byl s přibývajícími léty samozřejmě stále výraznější, na dveře navíc klepaly přísnější emisní normy, kterým už vzduchem chlazený a velmi žíznivý osmiválec nemohl stačit.

V Kopřivnici to dobře věděli. Pokud chtěli divizi osobních aut udržet při životě a navíc prodávat Tatru i za železnou oponou, muselo dojít k radikální změně. Na té se začalo pracovat v roce 1983, tedy téměř deset let po spuštění výroby T613.

Projekt dostal označení Tatra 625 a za původní koncepcí měl udělat tlustou čáru. Nové auto počítalo s klasickou koncepcí, tedy motorem vpředu podél a poháněnou zadní nápravou. Tím by sice Tatra přišla o své technické DNA, ale na druhou stranu mohla nabídnout lepší jízdní vlastnosti a přitáhnout zákazníky ze Západu. I proto se plánovalo vyrábět až 2000 aut ročně, což byl čtyřnásobek produkce Tatry 613.

Novinka se měla také zbavit své „papalášské“ image limuzíny pro stranické a státní představitele. Jednoduše měla být méně formálním a šoférsky atraktivnějším autem.

K tomu potřebovala kompaktnější rozměry. Autoři projektu počítali s délkou 4 900 mm a rozvorem 2 850 mm. V prvním případě to znamenalo redukci o 120 a ve druhém až o 130 mm. Tatrovácký vývoj pracoval i na zcela novém motoru. V počtu válců však v Kopřivnici kompromisy nedělaly.

Prestižní sedan měl pohánět 3,5litrový osmiválec s kapacitou možného zvětšení objemu až do 4,3 litru. Agregát se dostal až na motorovou brzdu. A byl vskutku velmi moderní. Zavírání a otevírání 32 ventilů, tedy čtyř na válec, zajišťoval rozvod DOHC a potřebnou teplotu kapalinové chlazení. Do vínku dostal motor dokonce variabilní sací potrubí a samozřejmě elektronické vstřikování.

Díky moderní koncepci narostl výkon motoru na slušných 197 koní, točivý moment dosahoval maxima 320 Nm. Pohánět měl zadní kola prostřednictvím kardanu a 5stupňové manuální převodovky. Později však konstruktéři při práci s modelem zjistili, že auto by nemělo dostatečnou trakci.
Zdroj: Tiskový servis Tatra

Zazvonily klíče a pohádky byl konec

Problémem bylo opět špatné rozložení hmotnosti, i když v přesně opačném gardu než u Tatry 613. Projekt T625 by tedy nejspíš byl velmi nedotáčivý. Proto padl návrh na pohon obou náprav, který v té době používalo jen Audi, Subaru a koketovat s ním začal také Mercedes-Benz. To by ale celý projekt prodražilo, takže čtyřkolka dostala nakonec červenou.

Jak jinak než z ekonomických důvodů dokonce padlo rozhodnutí dát motor opět dozadu. Jenže to by se Tatra vrátila do minulosti. Nad T625 se tak pomalu začala stahovat černá mračna. Docházeli peníze a za rohem byl zlomový listopad 1989.

Těsně před ním Tatra vývoj zastavila a odložila do šuplíku. A to spolu s návrhy designu. Vzniklo několik maket v měřítku 1:5. Za tou nejatraktivnější stál známý český designér Václav Král. Navrhl tvary pro verzi s motorem vzadu. Design T625 s motorem vpředu pocházel zase z pera Vlastislava Výborného.

Konec s kopřivnickými osobáky

Pád železné opony situaci jen zkomplikoval. Zatímco o Škodu s novým Favoritem na linkách se doslova bily západní koncerny VW, GM a Renault, Tatra zůstala stranou. Investovat do východoevropské automobilky vyrábějící luxusní auta (a to manufakturním způsobem) nemělo význam. Tatra se tak zmohla jen na další inovaci T613.

Byla jí Tatra 700 z roku 1995, která měla modernější design a zejména luxusnější interiér. Ani ona nemohla nikdy překročit stín zastaralé koncepce a zvrátit osud osobní divize slavné české značky. Tatra 700 vydržela na linkách do roku 1999 a udělala definitivní tečku za výrobou osobních aut v Kopřivnici a Příboře.
Reklama

Diskuze

Miloslav Vysoudil - 28.02.2022 16:02:43
Škoda že to zůstalo jen v šuplíku,takových projektů bylo více.
Milan - 22.02.2022 21:00:32
Pro pana Jiřího. Ten automobil, co vypadá jako starší "mondeo", se jmenoval Ford Scorpio. Tady je vidět, jací jsou tu znalci automobilů...

Tatra postavila opravdickou formuli 1. Místo velkých cen jezdila T-607 potupně ve službách Svazarmu

Unikátní monopost doplatil na bolševickou zabedněnost a na Západ nikdy nevyrazil
22.08.2021 20:16
|
10
Reklama

Tatra 700 pěla labutí píseň luxusních osobních aut z Kopřivnice. Stojí minimálně tři milióny korun

Nástupkyně legendární šestsettřináctky měla premiéru před 25 lety
18.04.2021 08:30
|
1

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV