Ukrajinci našli možnost, jak trochu vylepšit energetickou situaci. Vykuchají staré Tesly
O tom, že baterie z elektromobilů budou ve svém dalším životě sloužit jako základ pro úložiště elektrické energie, se mluví dlouhou dobu, ale spíše v kontextu vzdálenější budoucnosti. Ačkoliv taková řešení existují už dnes a už dnes se v menší míře používají, poptávka zatím není příliš velká. Jenže ne všude na světě si lidé pohodlně sedí doma a nemusí řešit každodenní výpadky elektrické energie trvající mnoho hodin tak, jako se tomu po útocích Ruska na energetickou infrastrukturu děje na Ukrajině. Jistý tamní podnikatel proto letos na jaře začal nabízet alespoň částečné řešení právě v podobě malých mobilních úložišť využívajících „vykuchané“ baterie starých Tesel. Poptávka je dnes z pochopitelných důvodů obrovská.
Jedna Tesla, dvanáct úložišť
O tomto případu informují ve svém článku Financial Times. Na začátku stál i u nás vcelku běžný byznysplán, kdy soukromník, v tomto případě jistý Oleksandr Bentsa, už delší dobu dováží na Ukrajinu starší Tesly a ty po opravách následně prodává. Konkrétně tento podnikatel vozil na Ukrajinu bourané Tesly nakoupené v rámci aukcí, ty opravil a prodal. Letos na jaře se rozhodl, že tyhle zkušenosti využije jinak a začal auta místo oprav dále rozebírat, především pak jejich baterie.
Jak uvádí Oleksandr Bentsa pro Financial Times, jedna vysloužilá Tesla může stát v přepočtu zhruba 230 tisíc korun a baterie z takového auta postačí k sestavení až dvanácti malých úložišť. Ty mají kapacitu 5 kWh, což by mělo postačit k napájení jednoho kijevského bytu po dobu přibližně deseti hodin. Samozřejmě v případě, že takové zařízení nebude napájet elektrické topení. Kromě toho ukrajinský podnikatel počítá i s tím, že bude moci rozprodat i další náhradní díly z takto „vykuchané“ Tesly. Články těchto baterií jsou uloženy v menších kufřících, aby je bylo možné snadno převážet.
Pár exemplářů malých úložišť sestavených z baterií starých Tesel Oleksandr Bentsa údajně přenechal armádě, jinak je prodává především civilním zákazníkům. Jestliže na jaře byl zájem mizivý, dnes už společnost pojmenovaná jako Ukrainian Autonomous Systems nestíhá. Očekává se, že před blížící se zimou poptávka ještě dále naroste.