Z trhu mizí levná auta. Na dražších sice vydělají automobilky víc, ale lidé je přestávají kupovat
Dárky ano, auto ne
Příští rok může být v tomto směru kritický. Přispívá k tomu i skladba nových aut. Pod tíhou emisních omezení a pokut, ale i kvůli vlastnímu zisku automobilky upřednostňují větší a dražší auta, především elektromobily a velká SUV. Když se prodá méně menší a levnějších aut, na příjmech výrobců to příliš vidět není. Podle studie společnost EY dosáhla většina světových automobilek za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně rekordních tržeb i zisků. Aut se sice prodá méně, ale když jsou dražší, je na nich i větší zisk.
Druhé pololetí letošního roku přineslo pro některé české importéry pokles objednávek. Právě tohle číslo lépe popisuje situaci na trhu a zájem zákazníků než statistika prodaných nebo zaregistrovaných vozů. Ta není tak vypovídající, protože na řadu aut se čeká několik měsíců nebo i déle než rok a dodávky chodí velmi nepravidelně. U některých modelů by dealeři dokázali prodat i víc aut, kdyby je měli.
Vystihuje to třeba David Haidinger z BMW: „Pokles nepociťujeme, aktuálně jsme na téměř totožných číslech jako v letech 2021 a 2020. Některých modelů bychom dokázali prodat dokonce ještě víc, ale narážíme na omezení v počtu přidělených kvót,“ řekl.
Z trhu mizí levná auta
Dlouhé čekání
Některé značky, které mají výrobu zajištěnou, dokonce evidují růst poptávky, protože se k nim zřejmě přesunula část zákazníků, která peníze má a nechce čekat dlouhé měsíce. To je případ třeba značky Kia, která ve třetím čtvrtletí eviduje meziročně nárůst objednávek o 20 %. Podobně David Pavlíček z Hyundai tvrdí: „Celkový objem objednávek se u nás výrazně nemění, pouze se mírně navýšila poptávka fleetových zákazníků na úkor těch privátních.“
Další značky ale pokles zájmu připouštějí. „V druhém pololetí zaznamenáváme mírný pokles objednávek, a to zejména nyní, v posledních měsících roku, které bývají tradičně prodejně velmi silné,“ říká David Valenta za značku Volkswagen. „Pokles je na úrovni 5,9 procenta pod minulým rokem. Nelze to však vztáhnout na celé naše produktové portfolio. Pokles způsobují především modely, u kterých stále ještě přetrvávají výpadky v dodavatelském řetězci a jejich dodací lhůty jsou delší, případně je nelze přesně zaručit. U nich zákaznické poptávky párujeme s potvrzenou výrobou a nad její rámec objednávky nemůžeme přijmout a potvrdit. Tento proces probíhá kontinuálně a na základě informací z výrobního závodu a vyjednávání s ním postupně výrobní kvóty navyšujeme, nicméně stále není situace taková, abychom dokázali pokrýt celou poptávku.“„České zastoupení Škoda Auto má v současné době v systémech přes 60 tisíc nevyřízených zákaznických objednávek, které se snažíme bez rozdílu odbavit v co nejkratším možném termínu. Stále platí, že poptávka převyšuje nabídku, což nás na jednu stranu těší, na stranu druhou to znamená nemožnost zkracovat výraznějším způsobem dodací lhůty našich modelů. V poslední čtvrtletí pociťujeme mírný jednociferný meziroční pokles objednávek,“ uvedl mluvčí Pavel Jína.
Další koncernová značka Audi poklesl zájmu také připouští: „Ve srovnání s loňským rokem došlo ve druhé polovině roku k mírnému ochlazení co do počtu nových objednávek do výroby. Na druhou stranu máme úspěšnou akční nabídku vozů ihned k odběru, která tento trend do určité míry neguje a samotné procentuální vyjádření by tak bylo nevypovídající,“ popisuje Jiří Rozkošný.
Pokles poptávky v druhé polovině letošního roku eviduje i Toyota, a to zhruba o 25 procent. „Týká se to privátních zákazníků. Stejný pokles u jsme zaznamenali i u ojetých vozů,“ dodává mluvčí Jitka Jechová.