Jiný trh, jiná cena
Výrobci přispěchali s vysvětlením. Je pravda, že čínský trh je v tuto chvíli extrémně konkurenční a jednotlivé značky soutěží o zákazníka a tržní podíl skoro za každou cenu. Ale nejde jen o to. „Náklady na výrobu a distribuci jsou v Číně nižší díky nižším nákladům na pracovní sílu, suroviny a logistiku. ID.4 pro čínský trh vzniká téměř ze 100 procent přímo v Číně,“ říká mluvčí českého Volkswagenu David Valenta.
„Různé země mají také různou daňovou politiku. Rozdílné daně mohou způsobit zvýšení nebo naopak snížení konečné ceny automobilu. Každá země má své vlastní požadavky a regulace pro automobily. Náklady spojené s homologací vozidla pro konkrétní trh mohou být různé a přispívat k cenovým rozdílům. Vzhledem ke státní podpoře elektromobility a dotacím na nákup elektromobilů může cenová hladina vozů na jednotlivých trzích značně kolísat. Tyto a další faktory mohou ovlivňovat konečnou cenu vozidla v jednotlivých zemích. Je důležité si uvědomit, že cena automobilů se může lišit i u různých prodejců ve stejné zemi z důvodu různých nabídek, slev a balíčků výbavy,“ dodal Valenta.
A David Haidinger, mluvčí BMW, značky, která se 44 864 prodanými kusy v první polovině roku 2023 ztrojnásobila prodeje plně elektrických vozidel v Číně (plus 283 procent), dodává: „Naše vozy jsou zpravidla prodávány nezávislými prodejci, kteří si jako nezávislí podnikatelé sami stanovují prodejní ceny a rozhodují o případném snížení ceny oproti doporučené maloobchodní ceně. V BMW Group se správná cena určuje pro každý trh pomocí zavedených metod a procesů, které zohledňují specifické podmínky trhu. Ačkoli to v zásadě může vést k odchylkám, ty zůstávají v rozumném rozmezí. Například cena modelu iX3 v Číně se pohybuje kolem 52tisíc eur, v Německu stojí přibližně 67 tisíc eur.“