Reklama
Nová auta

Volkswagen ID.4 stojí v Číně 560 tisíc korun, u nás 1,4 milionu. Mají tam prý nižší náklady

V Číně zuří cenová válka, která tlačí ceny aut do zásuvky na minimum. Podmínky jsou ale zvláštní
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen spustil 4. září v „Říši středu“ velkou slevovou akci. Elektrický model ID.4, který se na tamním trhu jmenuje ID.4 CROZZ, se nabízí už od 145 900 jüanů (zhruba 450 tisíc korun). Při premiéře byla přitom zaváděcí cena 193 900 jüanů (necelých 600 tisíc korun). V Česku ovšem VW ID.4 začíná na částce 1 386 900 Kč. Vydělávají automobilky v Evropě nestoudně, nebo v Asii brutálně prodělávají?

Zlevňují téměř všichni

A ID.4 není jediný. Už dříve Volkswagen snížil cenu modelu ID.3 na 119 900 jüanů (asi 370 tisíc korun), což představuje snížení ceny o 16 procent. Následně prodeje modelu ID.3 v Číně stouply z 1819 kusů v červnu na 7378 kusů v červenci. V srpnu pak přesáhly 10 tisíc kusů. V Česku se přitom ID.3 prodává s cenovkou těsně pod milionem korun.

Podobné ceny nastolují i další značky. Už na jaře zlevnila v Číně Tesla Model 3Model Y o šest procent a 13,5 procenta. A rozpoutala tím doslova cenový masakr. Třeba základní cena Fordu Mustang Mach-E následně klesla v přepočtu o 120 tisíc korun a Toyoty BZ4X o 95 tisíc. Někteří prodejci BMW i3 nabízeli slevy až 300 tisíc korun.

Mají automobilky v Česku, potažmo v celé Evropě, nemorálně vysoké marže? Nebo jim evropští zákazníci dotují čínský trh, aby se z něj nemuseli stáhnout a nevyvolalo to příliš velký rozruch investorů? Na to se nyní ptají diskutující na internetu.

Jiný trh, jiná cena

Výrobci přispěchali s vysvětlením. Je pravda, že čínský trh je v tuto chvíli extrémně konkurenční a jednotlivé značky soutěží o zákazníka a tržní podíl skoro za každou cenu. Ale nejde jen o to. „Náklady na výrobu a distribuci jsou v Číně nižší díky nižším nákladům na pracovní sílu, suroviny a logistiku. ID.4 pro čínský trh vzniká téměř ze 100 procent přímo v Číně,“ říká mluvčí českého Volkswagenu David Valenta.

„Různé země mají také různou daňovou politiku. Rozdílné daně mohou způsobit zvýšení nebo naopak snížení konečné ceny automobilu. Každá země má své vlastní požadavky a regulace pro automobily. Náklady spojené s homologací vozidla pro konkrétní trh mohou být různé a přispívat k cenovým rozdílům. Vzhledem ke státní podpoře elektromobility a dotacím na nákup elektromobilů může cenová hladina vozů na jednotlivých trzích značně kolísat. Tyto a další faktory mohou ovlivňovat konečnou cenu vozidla v jednotlivých zemích. Je důležité si uvědomit, že cena automobilů se může lišit i u různých prodejců ve stejné zemi z důvodu různých nabídek, slev a balíčků výbavy,“ dodal Valenta.

A David Haidinger, mluvčí BMW, značky, která se 44 864 prodanými kusy v první polovině roku 2023 ztrojnásobila prodeje plně elektrických vozidel v Číně (plus 283 procent), dodává: „Naše vozy jsou zpravidla prodávány nezávislými prodejci, kteří si jako nezávislí podnikatelé sami stanovují prodejní ceny a rozhodují o případném snížení ceny oproti doporučené maloobchodní ceně. V BMW Group se správná cena určuje pro každý trh pomocí zavedených metod a procesů, které zohledňují specifické podmínky trhu. Ačkoli to v zásadě může vést k odchylkám, ty zůstávají v rozumném rozmezí. Například cena modelu iX3 v Číně se pohybuje kolem 52tisíc eur, v Německu stojí přibližně 67 tisíc eur.“

Tady máte auto, ale bez baterie

Že jsou elektromobily v Číně levnější než v Česku je ale zkrátka fakt daný v prvé řadě velikostí trhu a silnou konkurencí. Ovšem někdy v sobě nízká prodejní cena skrývá nějaký ten háček. V Číně byli místní prodejci vozů VW vždy velmi kreativní, jak upozornil třeba server Car News China. Koncem roku 2021, kdy VW výrazně zaostával za svým oficiálním cílem prodeje 80 až 100 tisíc elektromobilů, přišli jejich šanghajští dealeři se strategií prodeje modelu ID.3 bez baterie. Pořizovací cena ID.3 tak klesla na 110 tisíc jüanů (asi 337 tisíc Kč).

Jenže ID.3 nemá vyměnitelnou baterii jako třeba vozy značky NIO, ta je pevnou součástí vozu. Baterie tak v prodaném autě byla, ale nebyla součástí prodejní ceny, zákazník se musel upsat k jejímu pronájmu. Výše půjčky činila víc než polovinu ceny vozu, konkrétně 60 tisíc jüanů (185 tisíc korun) a byla poskytována formou 60 měsíčních splátek po tisícovce jüanů.

Kdo chce levný německý elektromobil z Číny, má si ho tedy objednat na Aliexpressu? Jde samozřejmě o nadsázku, ale kdyby někdo našel cestu, jak sem přes celní a další bariéry dovézt auto z Číny, čeká na něj další problém. „Vozy importované z Číny není možné z různých důvodů servisovat v našich servisech a zároveň na nich poskytovat jakoukoliv garanci,“ upozorňuje David Valenta.
Reklama

Diskuze

Hercik Karel - 10.09.2023 14:45:52
Ani nevěřte testům odborným novinářů, nikdy nebudou kritizovat objektivně a natvrdo jednotlivé značky. Roli vždy brána náklonnost dané značky k redakci. Je to komerce a reklama….
Karel Hercik - 10.09.2023 14:41:31
Jsou to jen manipulace, cenu nastavují dle kupní síly dané země. Z toho lze odvodit, jaký rabat mají. Kamarád v Mexiku objednal Ford Focus RS, který se vyráběl v Evropě v Kolíně nad Rýnem a vyšel ho téměř o 300000Kč levněji než v ČR. Neskutečné.

Konkurent pro Hyundai Staria se už rýsuje. Nové Volvo EM90 dostane základ od čínského výrobce

Platforma, na které bude nový model stát, by měla pocházet z modelu Zeekr 009
01.09.2023 14:30
|
2
Reklama

Komentář: Dotace na elektromobily už nedávají smysl. Podporují totiž čínské uhelné elektrárny

Je to paradox, ale tlak ekologů na podporu elektromobility vede evropské peníze špatným směrem
27.08.2023 19:03
|
5
Reklama

Čínský elektromobil porazil supersporty. MG4 je rychlejší než Lamborghini Gallardo a Nissan GT-R

Vozům se nepodařilo předjet výkonný elektromobil ani na dva pokusy, ukázali to britští novináři
23.08.2023 14:01
|
0

Polaris zlevnil svou nejprodávanější čtyřkolku. Bestseller stojí podobně jako čínská konkurence

Model Sportsman 570 se dá pořídit od 205 tisíc korun. Na vyšší specifikace je sleva až 46 tisíc Kč.
30.06.2023 16:13
|
1

Elektromobily mají dražší havarijní pojištění než spalovací vozy. U povinného ručení je to naopak

Pojištění u elektromobilů neovlivňuje jen cena vozu, ale i fakt, že většina z nich je na leasing
16.05.2024 16:40
|
0

Doma nabíjím zadarmo a vás platí ropná lobby. Přehled nesmyslů od fanatických elektromobilistů

Elektromobily mají své fanatické odpůrce i příznivce. Oba tábory se chovají stejně hloupě
15.05.2024 11:57
|
2
Reklama

V EU se staví osmkrát méně nabíjecích stanic, než je potřeba. Mělo by jich přibýt 20 tisíc týdně

Počet elektrických aut přibývá třikrát rychleji než míst pro jejich dobíjení. A to je problém
02.05.2024 16:00
|
5

Elektromobily jsou pro české autopůjčovny nepoužitelné. Lidé nechtějí nabíjet a čekat

Velké půjčovny od elektromobilů ustupují, není o ně totiž zájem. A navíc jim prudce padá cena
29.04.2024 07:45
|
1
Reklama
Autosalon TV