Reklama
Nová auta

Týden v autech: Rakousko jako země, kde vydírají řidiče a designér Pininfariny v Česku

Tento týden jsme pokračovali v kauze nebezpečných parkovišť a narazili na jednu zvláštní benzinku
Zdroj: Tiskový servis Pininfarina

Čím hlouběji pronikáme do problému nebezpečných parkovišť v Rakousku, tím víc se nám zdá, že je náš jižní soused vyloženě nepřátelskou zemí k řidičům. A to nejen místním. Tento týden jsme zjistili, že vysoké pokuty zaplatíte za vjetí do zelených zón nebo za pouhé projetí čerpací stanicí ve Vídni. Našly se ale i pozitivní zprávy. Třeba příchod nové Audi Q5 Sportback nebo příjezd designéra vzácného hypersportu Pininfarina Battista, který se prodává v Čeladné.

#1: Nové Audi Q5 Sportback

portback má tradičně svažující se záď od B sloupku, na kterou navazují výrazné line. Podtrhují tak sportovní charakter automobilu. Mezi nejvýraznější prvky patří boční prolis a také charakteristická maska Single frame. Zadní část auta přitom působí uhlazeně a dominuje jí světelný podpis táhnoucí se přes celou délku pátých dveří. Varianta SQ5 dostala navíc poměrně dost chromových ohraničení.

Oproti standardnímu modelu má Sportback o něco menší kufr. Zavazadlový prostor nabízí 515 litrů, v případě verze SQ5 je to ještě o 50 litrů méně. I tak se jedná o poměrně solidní objem. V případě složení zadních sedaček je prostor navýšen až na 1415 litrů.

#2: Pininfarina Battista a jeho designér v Česku

Česko je domovem mnoha automobilek. Své vozy zde vyrábí Škodovka, Toyota i Hyundai. Zároveň tu máme oficiální zastoupení luxusních značek Bentley, Lamborghini, Rolls-Royce nebo nově i Aston Martin. Nicméně na showroom Bugatti, Koenigsegg nebo Pagani u nás nenarazíte. Hypersporty se naší malé zemi vyhýbají, tedy až do teď.

V srdci Beskyd vyrostla „nenápadná“ budova, ve které je možné si prohlédnout a objednat nejrychlejší hypersport světa - Pininfarina Battista. Jde o vůz, který má techniku z Rimacu Nevera a je oděný do exkluzivního kabátu z designérského studia Pininfarina. A kdo má toto umělecké dílo na čtyřech kolech na svědomí? Šéfdesignér Dave Amantea, se kterým jsme udělali exkluzivní rozhovor.

#3: Vyděrači řidičů z Vídně

V Rakousku se roztrhl pytel s pokutováním nic netušících řidičů. Stačí, aby se například jen otočili na prázdné nijak neoznačené ploše nebo zaparkovali na parkovišti déle, než je uvedeno na dodatkové tabuli, a hrozí jim i desetitisícové sankce. Trik je totiž v tom, že prázdné plochy či parkoviště jsou zpravidla soukromých majitelů, kterým nic netušící řidiči vjedou na pozemek, čímž naruší jejich vlastnictví. S podobnými nekalými praktikami se teď setkali dokonce i na čerpací stanici. Co dělat, když se stanete jejich obětí?

Pokuta přijde majiteli vozidla, nikoli řidiči, přímo do schránky. Poškozenými jsou často i čeští řidiči, a tak jsme se zeptali rakouského Spolkového ministerstva vnitra, jak je možné, že se soukromá osoba dostane k údajům o majiteli vozidla. Odpověď zněla takto: „Údaje o držiteli vozidla je možné získat, pokud existuje právní podezření, že došlo k narušení soukromého vlastnictví,“ odpověděli nám s tím, že orgánem odpovědným za poskytnutí těchto informací je buď okresní správní úřad nebo krajské policejní ředitelství.

#4: Autonomní řízení na českých silnicích

„Nemůžeme být jakýmsi ostrůvkem, kde se nic neděje. Perspektiva je jednoznačně v autonomních systémech, a proto jim musíme jít naproti i legislativou,“ řekl Kupka novinářům s tím, že pomocí chystané novely zákona se podaří zlegalizovat fungování vozů na autonomní úrovni tři (viz tabulka pod článkem). V dalším volebním období se pak počítá i se čtvrtým a pátým levelem, i když to je ještě hudba budoucnosti.

Zásadní je, že novela zákona, která by měla vstoupit v platnost od 1. ledna 2026, bude jasně definovat roli řidiče a jeho povinnosti. Pokud tedy předá řízení vozu, bude za případnou nehodu nebo porušení předpisů zodpovědný výrobce. Když ale vozidlo řidiče vyzve, aby řízení přezval, musí reagovat okamžitě. Pak už je odpovědnost na něm. EU vyžaduje minimálně 10 sekund na převzetí řízení.

#5: Vysoké pokuty, ale značka nikde

Téma ekologických známek/plaket v kontextu Rakouska není nijak nové. První takové zóny byly zavedeny už před více než deseti lety. Jenže v současnosti se shodou okolností díky emisním předpisům a celkové politice EU může snadno stát, že na vás bude v Rakousku číhat poměrně drahá past. Důvody jsou dva.

Ekologické zóny nejsou přímo na silnici nijak speciálně značeny a současně můžete jet v autě, kterého se povinnost mít ekologickou známku týká, ale snadno na to můžete zapomenout. O co tedy jde?

Reklama

Diskuze

PICHAV - 01.12.2024 16:21:39
TYDEN TYDEN !!!! BYLO TO TAK MALO !!!! TYDEN TYDEN !!!! SNAD SE MI TO ZDALO !!!! DAVNO VIM ZE NEJSI MUJ !!!! ZPIVALY KAMELIE KDYSI !!!! A JE TO PRAVDA !!!! ATOSALONU KVIZY SEZRALY KRYSY !!!! KVIZY DOBRA NAVNADA !!!! JINYM NEVADA ??!!

To nejlepší z e-Salonu 2024, bazarové RS a japonský luxus. Nový Autosalon už ve středu na Prima COOL

V premiérovém dílu otestujeme Škodu Octavia RS třetí generace, Toyotu Camry i KIA Sorento a Picanto
02.12.2024 12:00
|
0

Je lepší elektrické, nebo spalovací Mini? Tereza s Martinem je postavili proti sobě a porovnali

V televizním Autosalonu proběhl duel, při kterém oba moderátoři trochu zmokli
29.11.2024 18:00
|
0
Reklama

Nový Nissan Juke má pod kapotou tři motory. Hrubis vám vysvětlí, jak fungují dohromady

Ondřej Hrubeš alias Hrubis si k testu vzal novou verzi oblíbeného crossoveru ve žluté barvě
26.11.2024 17:21
|
0

Mercedes-Benz E kombinuje naftu s elektřinou. Pepa zjišťoval, jak jezdí auto roku 2024

Nová generace manažerského vozu se povedla. Pepa ji prozkoumal do posledního detailu
26.11.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV