Týden v autech: Pokuta za otevřené okénko u vozu i čínský elektromobil za čtvrt milionu

Už se vám někdy stalo, že jste zapomněli zavřít okénka svého vozu a odešli jste? Tak to jste měli štěstí, že jste nedostali pokutu. Psali jsme o tom během tohoto týdne a stal se z toho jeden z nejčtenějších článků na našem webu. Přinesli jsme ale i pozitivní zprávy, třeba tu, že se ve Škodovce pracuje na nové verzi Škody Favorit, jen samozřejmě v elektrické podobě. To nejzajímavější z uplynulého týdne jsme pro vás vybrali v dnešním přehledu.
Vypadá jako Kia EV3
„Čínská Kia EV3“ se oficiálně jmenuje Nano 06 a je produktem automobilky Dongfeng. Novinka se poprvé ukázala už letos v dubnu a výrobce v dnešních dnech zahajuje příjem objednávek, aby předběhl Kiu s uvedením originálního malého crossoveru. Ten se v Číně zatím neprodává, protože korejská značka teprve zvažuje, zda to má potenciál. A pokud opravdu chtěla, zřejmě tohle rozhodnutí ještě přehodnotí.
Nano 06 navíc ukazuje, že tahle země není ve vytváření méně kvalitních kopií žádným nováčkem, protože designéři a konstruktéři udělali všechno pro to, aby proti nim Korejci nemohli poslat armádu právníků. I když základní rysy, jako je hlavně tvar předních světlometů, vypadají téměř stejně, čínský crossover má jinak vypadají nárazníky a další stylingové prvky.
Poněkud zvláštní průzkum
Před pár dny se médii pohnala zpráva, kterou drtivá většina z nich interpretovala tak, že většina Čechů nechce vyšší rychlost na dálnici a preferuje současný stav. Všichni přitom vycházeli (někteří až 100%) ze znění z tiskové zprávy agentury NMS Market Research, která za tímto účelem udělala v květnu průzkum.
Přitom stačilo si danou zprávu přečíst trochu pečlivěji a vnímavější redaktoři by měli hned odchytit pár oblastí, které stojí přinejmenším za upřesňující dotazy na realizátora průzkumu. Já jsem tak učinil a byť mi nakonec stejně nebylo poskytnuto nic navíc, přesto jsem si alespoň telefonicky ověřil, že je skutečně potřeba k výsledkům takových průzkumů přistupovat obezřetně. Přinejmenším se pídit po důvodech realizace takového průzkumu, přečíst každé slovo a zamyslet se nad přesnými formulacemi otázek. Právě tam byl totiž zakopaný pes i tentokrát…
Nejlepší dětské sedačky? Thule, Cybex, Joie
Mezi dětskými sedačkami určenými pro novorozence dosáhly shodného nejlepšího hodnocení 1,8 modely Joie Sprint a Maxi-Cosi Pebble S v kombinaci se základní stanicí FamilyFix S. Obě sedačky se instalují do vozidla pomocí systému Isofix a nejenže poskytují stejně dobrou ochranu, ale i se snadno instalují.
V kategorii sedaček určených pro batolata si nejlépe vedla autosedačka Thule Elm RWF + Alfi Base s celkovým hodnocením 2,2. Jedná se o produkt s protisměrným usazením dítěte, což může být dle studií až pětkrát bezpečnější než standardní instalace po směru jízdy. V případě úspěchu sedačky Thule je zároveň zajímavé, že jde i o důkaz kvality prvního modulárního systému těchto autosedaček napříč všemi věkovými skupinami. V říjnu 2024 totiž dosáhla v testu ADACu na vítězství i sedačka Thule Maple s tímto systémem.
Favorit, akorát že do zásuvky
„Energie, která z tehdejšího projektu čiší, a úsilí, které vedlo ke zdárnému výsledku, mi trochu připomínají dobu mých studií a to, jak jsem potřeboval občas pořádně nakopnout,“ usmívá se designér. Práce na návrhu Favoritu v duchu Modern Solid ho i díky tomu doslova pohltila. Na projektu strávil asi 120 hodin svého volného času.
K původnímu vozu, kterému dalo podobu vyhlášené designérské studio Bertone, přistoupil Ljudmil s pokorou. „Z dnešního pohledu to vidím tak, že Favorit vlastně už svým způsobem Modern Solid byl. Bylo to technicky i tvarově vcelku jednoduché auto pro širokou veřejnost,“ popisuje, jak původní vůz vnímá. Původní myšlenku designér rozvinul do podoby crossoveru, a tak už nejde o čistokrevný hatchback. Důvody pro tento krok měl dva - jednak chtěl myšlenku původního modelu aktualizovat do dnešní doby, kdy jsou velmi oblíbená různá SUV a také se rozhodl, že jeho favorit bude elektromobil. Vyšší stavba pak usnadňuje umístění baterií do podlahy.
Své auto musíte zajistit
Venku panují vedra a vy se rozhodnete jet nakoupit. Zaparkujete auto na parkovišti a necháte jen mírně pootevřená boční okénka, aby teplý vzduch z interiéru mohl samovolně odcházet. Drobnou škvírku na odvětrávání a přísun čerstvého vzduchu hojně nechávají například i majitelé psů, kteří si potřebují na chvíli odskočit, ale čtyřnohého mazlíčka s sebou vzít nemohou. V obou případech však řidiči takto zaparkovaného vozu hrozí vysoká pokuta.
„Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla ho neoprávněně užít jiná osoba,“ vysvětlila nám mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl. Pokud tedy necháte pootevřené okénko, ulehčíte tím práci zlodějům, čímž se vlastně dopustíte přestupku.