Reklama
Nová auta

Týden v autech: Pokuta pro řidiče za plný plyn i nový dostupný elektromobil v Česku

Psali jsme také o statistice nehodovosti na rychlém úseku české dálnice, kde se jezdí 150 km/h.
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Někteří řidiči si rádi upravují svá auta. Přidávají podložky pod kola, přítlačná křídla na záď a také často sahají po laděném výfuku. Musí si ale dát pozor na to, aby tím nepřekračovali limity. Nadměrný hluk upraveného auta totiž může zásadně obtěžovat jeho okolí. A nemusí to být jen na cestách, stačí bydlet v sousedství takového „tunera“ a hned má člověk ze života peklo. Je proto dobrou zprávou, že se policisté nyní na podobné hříšníky zaměřují a kontrolují hlučnost jejich aut. Psali jsme ale i o dalších věcech, třeba luxusním Astonu Martin Valhalla s cenovkou jednoho milionu eur, který se ukázal v Praze nebo novém dostupném elektromobilu od MG.

Hypersport pro agenta 007 v Praze

Je to plug-in hybrid. Ale tak trochu jiný, než jaký si většinou pod zkratkou PHEV představíte. Aston Martin Valhalla má uprostřed uložený čtyřlitrový osmiválec s plochou klikovou hřídelí dopovaný dvěma turbodmychadly a k tomu ještě tři elektromotory. Celkem tohle monstrum produkuje 1079 koní výkonu a 1100 Nm. Stovka padne za 2,5 sekundy a maximální rychlost je 350 km/h. A kromě toho je na tohle auto krásný pohled. Zjistili jsme to v pražském showroomu nejoblíbenější značky agenta 007. Valhalla totiž v rámci putovní akce dorazila i sem.

V hlavní roli hluk

Olomoucký kraj uvádí, že mobilní hlukoměr bude využíván podle potřeby a v současnosti ho policisté nasazují zejména na Červenohorském sedle v Jeseníkách, na populární silnici motorkářů a nadšenců do sportovních aut. Místním totiž došla trpělivost s jejich zálibou pro vyjížďky, zatímco ruší okolní klid, protože tato oblast je oblíbená i mezi lidmi hledajícími odpočinek v přírodě při volnočasových aktivitách.

„Nadměrná hlučnost se opakovaně řeší právě v okolí Červenohorského sedla. Olomoucký kraj chce tímto krokem ve spolupráci s policií efektivně reagovat a kontrolovat nejvytíženější oblasti v Jeseníkách,“ řekl Bohuslav Hudec, náměstek hejtmana pro dopravu.

Nový dostupný elektromobil

Asi překvapí, že nový dostupný elektromobil má víc společného s otevřeným sportovním modelem MG Cyberster než se svým předchůdcem. Jde zejména o aerodynamické prvky na předním i zadním nárazníku, které výrazně zlepšují aerodynamický odpor vzduchu. Podobu můžeme částečně vidět také v zadních brzdových světlech. Vůz má střih crossoveru a je delší než předchozí MG4, na délku mu naměříte 4395 mm, vysoký je 1551 mm.

To je velikost, se kterou se zřejmě stane konkurentem nadcházející mladoboleslavské novinky v podobě elektrické Škody Epiq. A možná proto české zastoupení britsko-čínské značky slibuje solidní praktičnost. Kufr má totiž naměřený objem 479 litrů! Má to ale háček, jde o hodnotu nikoliv po kryt zavazdelníku, ale až ke stropu.

Pozor na podvodné SMS

Policie pravidelně opakuje a připomíná, že dopravní přestupky nikdy neřeší posíláním textových zpráv řidičům a ani s řidiči tímto způsobem nekomunikuje. První a zároveň i rozhodující indicií při vyhodnocování podobných typů textových zpráv navíc je i odesílatel. Ani v tomto případě totiž nejde o klasické telefonní číslo, nýbrž o vygenerovanou emailovou adresu, která se navíc v jednotlivých případech liší, jak můžete zjistit při rychlém vyhledávání na internetu.

Fiktivní výzva tvrdí, že u mého vozidla bylo zaznamenáno překročení povolené rychlosti prostřednictvím kontrolního systému silničního provozu a úhradu pokuty bych měl provést do tří dnů, jinak bude zle.

Hra s čísly

Kreativní hra se statistikou a cíleně polovičaté interpretace „expertů“ s cílem vyvolat falešný dojem obecného ohrožení a vysoké rizikovosti 150 km/h na úseku dálnice D3. Tak by se dala shrnout většina reakcí a mediálních výstupů poté, co policie zveřejnila první data z pilotního projektu občasného zvýšení rychlostního limitu na 150 km/h na úseku dálnice D3. To, že sami policisté jedním dechem dodávají, že na relevantní zhodnocení je příliš brzo, se do článků v lepším případě dostalo někde na konci posledního odstavce. Hlavním sdělením bylo, že meziročně vzrostl počet nehod. To, že tento nárůst prokazatelně nesouvisel se stopadesátkou, už se v tichosti přecházelo…

Reklama

Diskuze

PICHAV - 10.05.2026 13:35:51
CO TYDEN SE ULICE AUTY ZAPLNI !!!! SILNICE A TUNELY SE JAK MORE ZAVLNI !!!! A TO MAM RAD !!!! VZPOMINKY A TVARE SLOV !!!! SAMY SHON A SPECH !!!! PLNOU PAROU LETI DEN !!!! POKUD STACI DECH !!!! A TO MAM RAD !!!! RAAD

Štěpánka si elektromobil KIA EV4 vodila jako pejska na procházce. Má ale i další technické finesy

Vyzkoušeli jsme dva rozdílné a přitom podobné modely KIA. Každý má něco do sebe.
23.06.2026 16:00
|
0

Mercedes se u elektrického rodinného SUV vrátil k původnímu označení. Tereza otestovala nové GLB EQ

Novinka nabízí nejen příjemné svezení, ale i velmi zajímavou spotřebu.
23.06.2026 12:00
|
0
Reklama

Auto se spotřebou jako skútr, taháky na Legendách i testování v Číně. Nový Autosalon připraven

V premiérovém dílu otestujeme Mercedes GLB EQ, BYD Atto 2 DM-i a novou buginu CFMoto.
22.06.2026 12:00
|
0

Týden v autech: V Česku se objevilo závadné palivo i nový čínský vyzyvatel Škody

Inspektoři opět rozdávali pokuty za nevyhovující benzin a naftu. Takže víme, kde raději netankovat.
21.06.2026 08:25
|
0
Reklama
Autosalon TV