Reklama
Nová auta

Test Fordu Mustang California Special: Poslední cválající kůň svého druhu přichází ve velkém stylu

Vyzkoušeli jsme limitovanou edici amerického sporťáku se stahovací střechou
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Označení California Special se na kapotě legendárního amerického sporťáku poprvé objevilo v roce 1968. Až nyní se ale limitovaná edice dostává i přes oceán na starý kontinent, kde slouží jako poslední rozloučení s aktuální šestou generací Fordu Mustang. K dispozici je pouze ve variantě Convertible s atmosférickým vidlicovým osmiválcem. Od klasického modelu GT se odlišuje specifickými detaily exteriéru a interiéru. Technika pak zůstala shodná. Jelikož se jedná o omezenou sérii, tak do Evropy se dostane pouze 1000 kousků, v Česku se jich pak objeví deset.

V čem je California Special speciální?

Limitovaná edice California Special se na rozdíl od verze Mach 1 nebo Bullit nepovažuje za samostatný výbavový stupeň, nýbrž jako příplatkový paket v hodnotě 52 tisíc korun. Ten zahrnuje specifické doplňky exteriéru v podobě unikátních emblémů GT/CS, bočních polepů, jedinečných 19palcových kol a maskou chladiče bez loga cválajícího koně.

Interiér pak disponuje čalouněním (kombinace kůže a broušené kůže velur) s červeným prošíváním, logy GT/CS na sedadlech, výplněmi dveří v provedení Miko, vyhřívanými a ventilovanými sedadly, hliníkovou přístrojovou deskou se speciální texturou a štítkem označující limitovanou edici.

Ford Mustang California Special technicky vychází z běžné verze GT. Pod kapotou tedy ukrývá ověřený atmosférický vidlicový motor 5.0 V8 vyladěný na 449 koňských sil a 529 Nm točivého momentu při 4600 ot/min, který zaručuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy. Osmiválec pak podle libosti majitele může spolupracovat buď s 6stupňovým manuálem nebo 10stupňovou automatickou převodovkou.   

Není to sporťák, ale pohodář

Mustang je obecně velmi zajímavě koncipované auto. Lidé ho nazývají sportovním autem, ale s ryzí sportovní jízdnou nemá nic moc společného. Viděli jste snad někdy Ford Mustang soutěžit v nějakém okruhovém šampionátu? Nejspíše ne. A dává to smysl. Tohle auto v 70. letech nevzniklo za účelem trhání rekordů na jedno kolo, ale mělo i méně movitým Američanům přinášet nezaměnitelný pocit z jízdy, který by v žádném jiném autě tehdejší doby nezažili.

Kdyby se tenkrát ve Fordu rozhodli udělat z mustangu vyloženě sportovní vůz, jako to dělalo například evropské Ferrari, nikdy by se z cválajícího koně nestala taková legenda, jakou je právě dnes. Podobné poslání má i poslední Ford Mustang Convertible svého druhu, který je jako stvořený na pohodové víkendové road tripy.

S Mustangem GT\CS jsme si užili spoustu příjemných kilometrů. Určitě musíme pochválit nečekaně poddajný podvozek, který obzvlášť ve městě zvládal filtrovat malé i velké nerovnosti. Tlumiče v nejkomfortnějším režimu sice při přejezdu většího výmolu padly na takzvaný "doraz", ale do zadků a uší posádky většinou putovala jen jemná tlumená rána. I když odpružení na nerovnostech odvádělo báječnou práci, tak nedokázalo zakrýt výrazné kroucení karoserie. To je ale známý problém většiny kabrioletů - kvůli absenci pevné střechy výrazně klesá tuhost vozu.  

Okouzlil nás svým charakterem

Nejpříjemněji se nám s kalifornským mustangem jezdilo po okresních cestách. Kombinace otevřeného nebe nad hlavou, pohodlného podvozku, charismatického osmiválcového motoru a hlučných výfuků udělala z každého ujetého kilometru nezapomenutelný zážitek. Mělo to ale jednu podmínku, nesměli jsme moc šlapat na plyn. U mustangu totiž platí pravidlo, že čím pomaleji jedete, tím si jízdu více užíváte. V klidném tempu byl Ford Mustang California Special naprosto skvělý stroj, který ve své cenové relaci nemá v Evropě konkurenci.

Problém nastal v momentě, když jsme chtěli na klikatých cestách z motoru 5.0 V8 vymáčknout všech 449 koní. V tu chvíli se mustang splašil jako pravý divoký kůň a bylo náročné ho v zatáčkách krotit. Velký podíl na tom mělo řízení, které sice bylo poměrně ostré, ale trpělo na citelnou vůli ve středové poloze a především řidiči nedávalo naprosto žádnou zpětnou vazbu od předních kol. To samé platilo i o podvozku. Šofér nedokázal vůz kvůli měkkým tlumičům číst "zadkem" a Mustang se tak při ostrém tempu stával nepředvídatelným. Podruhé ale zdůrazňujeme, že Mustang GT/CS není sportovní auto, ale koráb na pohodové road tripy, tudíž mu jeho horší jízdní vlastnosti při ostřejším tempu můžeme odpustit.

Jde o motor

Vše totiž dokázal vynahradit charismatický motor dřímající pod obrovskou přední kapotou. Ten sice nepatřil mezi vyložené dravce (atmosférický pětilitr byl v reálu provozu podobě dynamický jako dvoulitr s turbem), avšak v autě jako je mustangu nejde o samotný výkon agregátu, ale o jeho charakter. Osmiválec měl díky absenci turba mnohem sametovější chod a naprosto perfektní zvuk. Dokonce nás mile překvapila jeho průměrná spotřeba benzínu mimo město, která se pohybovala kolem 7 až 8 litrů paliva na sto kilometrů.

Co ale musíme námi testovanému Fordu Mustang California Special vytknout, byl chod 10stupňové automatické převodovky. Auto v podstatě nedělalo nic jiného, než že neustále řadilo. Při sešlápnutí plného plynu navíc automat dlouho hledal ideální převod a působila tak dost zmateně. Proto bychom raději doporučili velmi povedený 6stupňový manuál, který jsme měli možnost vyzkoušet v modelu Bullit a Mach 1. 

Námi naměřená spotřeba

Prostředí Spotřeba (l/100km)
Město cca 15 a více
Mimo město 7,1
Dálnice 8,3
Kombinovaná spotřeba (udávaná výrobcem) 12,1
Zdroj: Autosalon.TV

Shrnutí a závěr

Limitovaná edice Fordu Mustang California Spacial přinesla klasickému "GTčku" osvěžující změny, které mnoha řidičům jistě padnou do oka. Upřímně jsme ale čekali trošku více kreativity ze strany výrobce. Třeba si mohl dát práci se zakomponováním ikonických mlhových světel do masky chladiče, které měl model California Special z roku 1968 a 2007. Nicméně americký kabriolet s vidlicovým osmiválcem je zatraceně charismatické auto, které svého majitele dokáže okouzlit komfortním podvozkem, krásným zvukem a samozřejmě svým designem. Pokud bychom měli Ford Mustang hodnotit z pohledu řidiče, který vyloženě nevyhledává ryze sportovní jízdu a naopak preferuje víkendové výlety v klidném tempu, dali bychom cválajícímu koni z Kalifornie plný počet bodů. 
Reklama

Diskuze

Ffs - 10.09.2022 09:32:54
Takže cenzura jede. JSTE Ubožáci.
Redakce Autosalon - 09.09.2022 21:49:11
F.F.S - Vážený pane, my se kritice nebráníme. Vy ale pouze vulgárně napadáte redakci a její členy. Zneužíváte otevřené diskuse bez nutnosti registrace, abyste do ní mohl psát urážky. Vulgární útoky netolerujeme a mažeme.

Američané představili Ford Mustang s naftovým motorem. Díky mamutí síle utáhne i loď

Takto upravený sportovní vůz by v Evropě emisními normami určitě neprošel
27.07.2022 10:43
|
4
Reklama

Test Fordu Mustang Mach 1: Nejlepší oficiálně prodávaná muscle kára v Evropě. Není ale pro všechny

Vyzkoušeli jsme šestou generaci legendárního mustangu s označením Mach 1
09.11.2021 18:45
|
4

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV