Litr pod kapotou, 635 litrů v kufru, ani ne 700 litrů na cenovce: Focus Kombi je vynikající nabídka
Má to háček?
Ano, háčky to má zhruba dva. Tím prvním je fakt, že postupnou redukcí nabídky spalovacích motorů se Focus dopracoval do fáze, kdy benzinová část nabídky zahrnuje pouze litrový tříválec (pokud nebudeme počítat sportovní provedení ST). Zájemci o diesel se musí smířit s jedinou možností, která má skromných 85 kW (115 k). My jsme testovali silnější tříválec spojený s pomocným elektromotorem. Nabízí solidních 114 kW (155 k), ale musíte se smířit s přítomností hodně kompaktního motoru.
Druhým háčkem je dostupnost. Testovací exemplář byl vybaven šestistupňovým manuálem. Kombinaci silnějšího tříválce a přímo řazené převodovky dnes už v oficiálním ceníku nenajdete. Aktuálně je manuál dostupný ke slabšímu tříválci (92 kW/125 k), ten silnější má vždy sedmistupňový automat. I tak se ale v rámci akce vejdete pod 700 tisíc. Oněch v úvodu zmíněných 640 tisíc se týká skladových vozů. Pár kusů testované specifikace se ještě u českých prodejců najde.
Focus prošel v roce 2021 výrazným faceliftem. Tenkrát se změnila především přední část, v interiéru ubylo tlačítek (a v nabídce dostupných motorizací). Také díky tomu ale působí Focus moderně i dnes. Zejména v testované verzi ST-Line X přidávající agresivnější nárazník, efektní kola nebo dvojitou koncovku. Na pohled byste tohle auto snadno zaměnili za vrcholný Focus ST. O to větší je škoda, že aktuálně už pod kapotou nemůže být v případě benzinových motorů nic než litrový tříválec.
Prostor především
Focus s karoserií kombi sice stojí ve stínu Škody Octavia Combi, ale pořád je to na poměry nižší střední třídy pro rodiny velice zajímavá, i když mnohdy přehlížená možnost. Místa uvnitř je totiž spousta, v některých ohledech Focus dokonce Octavii předčí. Řeč je například o podélném prostoru (155 vs. 151 cm), prostoru pro hlavu ve druhé řadě a samozřejmě o kufru. Zavazadelník o objemu 635 litrů sice na aktuální generaci Octavie pár litrů ztrácí, jenže Ford připravil pro své kombi už v minulé generaci jeden trumf. V rámci nižší střední třídy je zde neobvykle hodně místa v příčném směru. Jestliže v Octavii máte mezi podběhy 101 cm, ve Focusu to je slovy o třináct centimetrů více. A to už v praxi rozhodně poznáte. Kompletní srovnání Octavie, Focusu a ještě také i30 najdete v našem porovnávači zde.
Interiér působí po všech těch letech celkem moderně díky 13,2palcovém displeji a vcelku schopnému multimediálnímu systému. Vzhledem k obrovské ploše obrazovky ale trochu zamrzí, že některé políčka jsou zbytečně malá, takže se musíte trefovat do malého prostoru, zatímco kolem je spousta nevyužitého místa. Ukázkovým příkladem je spodní lišta pro nastavování klimatizace.
Šetří, jak může, ale nestačí to
Jenže litrový EcoBoost je prověřený motor a v kombinaci s 48V pomocným systémem dokáže překvapit svým elánem. Třeba v Pumě jede skoro až neskutečně a ani ve větším Focusu se neztratí. Však jsme při testování dynamiky naměřili solidních 9,2 s, což je téměř identické číslo, jaké jsme před lety naměřili u kombi vybaveného tříválcovou patnáctistovkou EcoBoost. Důvodem patrně budou kratší převody manuální převodovky u současné verze. Při rychlejší jízdě do kontextu sportovně střiženého kombi ovšem úplně nezapadá typický zvuk tříválce. Ustálené tempo ale nabízí trochu jinou tvář - o motoru s parametry 114 kW (155 k) a 240 Nm nevíte. Je tichý a kultivovaný.
Jakkoliv se to nezdá, bolestí lehce elektrifikovaného tříválce je nakonec spotřeba. Při vyloženě předpisovém cestování kombinujícím z poloviny dálnici a z poloviny okresky jsme se dostali na průměr 6,0 l/100 km. To není špatné, jenže takový čtyřválec 1.5 eTSI koncernu VW umí jezdit klidně o litr úsporněji. Jakmile auto naložíte, nebo se vypravíte na dálnici v trochu svižnějším tempu, máte tam osmilitrovou spotřebu jak malovanou a není problém jít i výše.
Mild-hybridní litrový motor se přitom snaží snižovat emise a spotřebu, seč mu síly stačí. V rámci systému start/stop si například můžete nastavit, jak moc brzy při zastavování systém motor vypne. Pokud stojíte na světlech a motor je vypnutý, systém ho nenastartuje ve chvíli, kdy sešlápnete spojku, jak se to běžně děje, ale až ve chvíli, kdy spojku začnete pouštět a začnete se tudíž rozjíždět. Díky elektrickému 48V startér-generátoru litrový agregát naskočí téměř okamžitě.
A pak je tu ještě jedna vychytávka. Rozjedete se, otáčky motoru stoupnou třeba na pět tisíc, zmáčknete spojku, otáčky spadnou na tři tisíce a tam zhruba na pět sekund zůstanou, než případně spadnou na volnoběh. Zkoušeli jsme zjistit, co přesně se v takové chvíli s motorem děje, ale bohužel u Fordu podrobnější materiály na toto téma neměli. Stejnou věc ovšem nabízí také Mazda, kde během řazení udržuje motor v otáčkách pomocný elektromotor a systém zároveň uzavře přívod paliva. Snižují se tím emise a zároveň elektromotor pomáhá méně zkušenějším řidičům s řazením, protože elektromotor přesně nastaví otáčky odpovídají následujícímu rychlostnímu převodu a změna rychlostí je tudíž velmi plynulá. Moc bychom za to nedali, že u Fordu půjde o to samé.
Hlavní trumf: Jízda i cena
Ford Focus Kombi je vyzrálé auto, které trpí dnešní emisní politikou. Právě ta zapříčinila osekání nabídky do současné podoby. Na dieselovou patnáctistovku se navíc nevztahují akční ceny, takže si za ní pořádně připlatíte. V testované výbavě ST-Line X činí příplatek bezmála 200 tisíc. Naopak benzinové verze doprovází zajímavé cenovky. Silnější tříválec s automatem a testovanou výbavou vyjde na 682 tisíc, pokud budete trvat a přítomnosti manuálu a najdete nějaký skladový vůz, pravděpodobně zaplatíte ještě o něco méně. Ať tak či tak, dostanete plně vybavené prostorné kombi s poměrně dynamickým motorem. Pro kontext, Octavia Combi dnes startuje s motorem 1.5 TSI a manuálem na částce 659 900 Kč, ovšem v základní výbavě Active.
Uvidíme, jak dlouho bude Focus Kombi ještě dosluhovat. Jistě, s větším motorem by to bylo určitě lepší, ale v realitě dnešní doby je i litrová verze nakonec zajímavá. Takže kupujte, protože tyhle Fordy opravdu nebudou. Kompletní ceník a technické údaje najdete zde.