Lehce nad pět litrů, ale i za deset
Naopak nepříjemné překvapení přinesl pohled na palubní počítač a měření spotřeby. Ta se totiž nejprve pohybovala mezi devíti a deseti litry benzinu na každých sto kilometrů.
Provedli jsme tedy testy spotřeby v různých jízdních režimech a zjistili relativně příznivou konzumaci při jízdě lehkou nohou ve městě a mimo město. To se dalo jezdit mezi pěti a šesti litry. Při ustálené jízdě rychlostí 90 km/h na nejvyšší (v tomto případě pátý) rychlostní stupeň to bylo 5,9 l. V tu dobu motor točí 2400 otáček.
Na dálnici při 130 km/h se otáčky vyšplhaly na 3400 otáček, což je méně, než točila starší šestnáctistovka. I díky tomu jsme měli pocit, že je motor tišší než u starší atmosféry. Ale špatná aerodynamika způsobuje prudké zvyšování spotřeby, kterou jsme v tomto režimu naměřili kolem devíti litrů. Neumíme si tedy představit, jak dosáhnout výrobcem udávaných 5,3 l.
Podobně vysokých hodnot jsme dosahovali, když jsme motor občas vytáčeli do otáček. Je tedy velký rozdíl, jakým způsobem s ním čověk jede. Zatímco předchozí šestnáctistovka žrala sice hodně (tak osm až deset), ale bez větších rozdílů podle stylu jízdy, tady je možné dosáhnout nízké spotřeby, ale jen s lehkou nohou a nižšími rychlostmi.
Když bychom motor srovnali třeba se základním tříválcem 1.0 TSI pod kapotou vozů koncernu Volkswagen, je žravější, méně dynamický, méně plynulý při zrychlování i hlučnější, ale jeho charakter nám připadá zajímavější. Při porovnání se starší čtyřválcovou dvanáctistovkou pod kapotou Dusteru
nebo devítistovkou uvnitř Sandera Stepway netrpí pocukáváním při rozjíždění v nízkých otáčkách.
Další postřehy a informace z testu najdete v galerii spolu se spoustou fotografií v galerii nad tímto textovým polem.