Reklama
Nová auta

Suzuki končí ve Swiftu se čtyřválcem. Novou generaci pohání tříválec s mild-hybridní technikou

Při prvních jízdách v okolí francouzského Bordeaux nás novinka dostala spotřebou těsně nad 4 litry
Zdroj: Tiskový servis Suzuki

Důležitost tohoto malého hatchbacku pro japonskou automobilku jsem pochopil ve chvíli, kdy jsem si na parkovišti vyzvedával testovací vůz. V několikapatrových garážích bylo vyskládáno víc než sedmdesát nových Swiftů, které si zrovna přebírali novináři z devíti zemí světa. A to byl jen jeden z několika testovacích dní. A není se čemu divit. Tohle auto se za svou existenci prodávalo ve 169 zemích. Od roku 2004 se ho ve třech generacích prodalo před devět miliónů kusů.

Sbohem čtyřválci!

Byl to tak trochu unikát, že se v aktuální generaci Suzuki Swift udržel pod kapotou čtyřválec. Konkrétně atmosférický zážehový motor 1.2, který byl kombinovaný s mild-hybridním systémem. Konkurence většinově přešla hlavně na maloobjemové tříválce s přeplňováním, ať už se bavíme o Škodě Fabii, Opelu Corsa nebo Volkswagenu Polo.

Ale už i na Swift došlo. S jeho šestou generací přichází tříválec také s objemem 1,2 (bez přeplňování) a výkonem 50,9 kilowatu. Což je o pouhou desetinu kilowatu méně než u předchozího čtyřválce. Stejně jako on nový agregát využívá mild-hybridní techniku s integrovaným startér-generátorem a dvanáctivoltovou lithium-iontovou baterií. Jednoduše řečeno auto umí rekuperovat elektrickou energii, kterou ve správný okamžik dokáže využít ke chvilkovému zvýšení točivého momentu, a hlavně ke snížení spotřeby.

Co je to startér-generátor?

Startér-generátor je pokročilejší verzí běžného startéru. Jde principem o elektromotor, který elektřinu používá na rozhýbání spalovacího motoru, ale zároveň ji umí vyrábět a nabíjet jí mild-hybridní pohonné ústrojí, se kterým je spojen. Zvyšuje tak točivý moment a snižuje spotřebu. Dá se využít také pro přímý pohon kol při potřebě větší akcelerace.

Skoro stejné rozměry nové karoserie

U úspěšných modelů se nová generace částečně podobá té předchozí. Výrobce totiž nechce přijít o stávající zákazníky, ale zároveň cílí rozumnou změnou designu na nové. Jednoduše nechce revolučními změnami „vylít dítě i s vaničkou“. Tuhle filozofii dlouho úspěšně razil například Volkswagen u svých stěžejních modelů Golf nebo Passat. Takže se u nových generací mezi odborníky mluvilo spíš o výrazném technickém a vizuálním omlazení.

U Swiftu 6. generace to je ale trochu jinak. Jeho tvůrci zachovali některé typické prvky tohoto hatchbacku zvenčí, ale kompletně přepracovali vnější i vnitřní design. Že vycházeli z původní šesté generace potvrzují i vnější rozměry: délka 3860 mm, šířka 1735 a výška 1495 nebo 1520 mm (verze 4x4). S výjimkou patnácti milimetrů navíc v délce totiž zůstávají identické. Stejné je to i objemem zavazadelníku, který u verze s opravnou sadou pneumatik zůstal na základním objemu 265 litrů.

Ostřejší vnější design

Přestože novinka nedostala nijak hranaté tvary, v porovnání s „kulatou“ pátou generací působí na první pohled dravěji. Přídi dominuje černá maska chladiče s povrchovou úpravou klavírový lak a světlomety ve tvaru pětiúhelníku roztažené opět co nejvíc do šířky. Změnil se také vzorník barev, který nyní obsahuje devět barev včetně nové pistáciové, která autu vyslovené sluší, a čtyři možnosti kombinace černé střechy s jinou barvou. Záď si zachovala podobný tvar jako předchůdce, přepracovány ale byly koncové svítilny, které mají nově trojrozměrnou grafiku a světelný podpis ve tvaru bumerangu.

Interiér zdařile kombinuje moderní pojetí s klasikou. Dvoubarevné strukturované panely na palubní desce a ve výplni dveří vyvolávají pocit kvality, byť jsou výhradně z tvrdých plastů. Přístrojová část využívá analogové budíky na digitálním podkladu s palubním počítačem uprostřed. Nad palubkou trčí devítipalcový dotykový displej s HD rozlišením (a dost tlustým rámečkem), který má trochu pomalejší odezvu. V podstatě podobnou, jakou nabídl sedmipalcový u předchozího modelu. Novinkový infotainment umožňuje připojení mobilního telefonu přes Wi-Fi a USB v aplikacích Apple CarPlay® a Android Auto™ a umí i ovládání hlasem. První dvě úrovně výbavy mají manuální klimatizací s digitálním ovládacím panelem, nejvyšší verze přidává automatickou regulaci teploty v autě.

Bude i automat a čtyřkolka

I pro šestou generaci zůstala ve výbavě pětistupňová manuální převodovka. „Šestikvalt“ by se pochopitelně hodil pro jízdu na dálnici ve vyšších rychlostech, ale tam se Swift objeví jen sporadicky. Je totiž typickým druhým autem do rodiny pro jízdu po městě a okolí. A tomu odpovídá i nově vyladěný převodový poměr odpovídající vlastnostem tříválce. Ten je pod kapotou novinky až překvapivě klidný a bez výrazných vibrací. Že jde o tříválec poznáte vlastně jen podle charakteristického zvuku a z jeho chování při zařazeném neutrálu, kdy jsou vibrace přece jen znatelnější.

Stejně jako u páté generace Swiftu bude v nabídce i automatická převodovka CVT, kterou japonští inženýři taky poladili. Konkurenční výhodou bude opět verze 4x4 nazvaná All Grip s viskózní spojkou pro zadní nápravu, která připne zadní pohon automaticky ve chvíli, kdy proklouznou přední kola.

Porovnání motorů 5. a 6. generace Swiftu

Hlavní specifikace motoru    Nový Swift Z12E         Aktuální Swift K12D

Počet válců                 3             4

Zdvihový objem cm3           1,197           1,197

Kompresní poměr             13,9           13,0

Maximální výkon kW/ot/min          60,9 /5 700          61/6 000

Maximální točivý moment Nm/min      111,8 /4 500                   107/2 800

Vrtání                 74,0            73,0

Zdvih                  92,8            71,5

Emise CO2 WLTC (2WD MT) g/km        98–99            106–107

Opravdový škudlil

Nový tříválcový atmosférický agregát 1.2 má v porovnání s předchozím motorem zvýšený maximální točivý moment na bezmála 112 Nm při 4500 otáčkách. Čtyřválec nabízel maximálních 107 Nm při 2800 otáčkách za minutu. Zrychlení 12,5 sekundy, které tříválec s pomocí mild-hybridní techniky nabízí, není nic ohromujícího. Ale na městské vozítko to úplně stačí.

U něj totiž záleží také na spotřebě. A ta je díky použité technice a nízké pohotovostní váze vozu pod hranicí jedné tuny (u všech variant kromě verze 4x4) velmi příznivá. Technické údaje slibují v kombinovaném provozu apetit okolo 4,5 litru. Mě po jízdních testech mezi francouzskými vinicemi se základní variantou s pětistupňovým manuálem a pohonem přední nápravy svítila na displeji dokonce hodnota 4,1 litru.

Na jízdních vlastnostech novinky se projevil vylepšený podvozek. Eliminován byl neduh předchozí generace v podobě výraznějšího náklonu karoserie v prudkých zatáčkách. Japonci toho mimo jiné dosáhli zvýšením tuhosti tlumičů. Ty zadní u verze s pohonem přední nápravy navíc dostaly pro větší pohodlí posádky vyšší zdvihy. Kdo jezdil předchozím modelem, okamžitě si té změny agility a čitelnosti vozu při prudké jízdě do zatáček za volantem všimne.

V tom se nový Swift dokázal výrazně přiblížit své německé i české konkurenci. Oproti ní sice nabídne jen jeden druh pohonu, ale za to s možností automatické převodovky, a hlavně pohonu všech kol. Když k tomu připočteme atraktivní nový design, nové bezpečnostní jízdní asistenty a úsporný provoz, nemusí se japonská novinka bát ani svých rivalů. A ani trvale klesajícího trendu prodejů v kategorii malých aut. Na českém trhu se objeví začátkem června, kdy bude oznámena i jeho cena.

Reklama

Diskuze

jeronymo - 26.03.2024 18:57:50
Zase pseudoeko díra do světa! Úplně stejně, tesně nad 4 litry má spotřebu i předešlý model, se 4válcem, bez mild hybridních kur_vítek a ještě se skutečně solidním výkonem a zátahem.. Tohle je jen další, evrounií sprzněná tragedie! Jdu blejt!

Pohonu všech kol se nevzdá. Suzuki ukázalo další Swift, vsadilo na nový motor i výbavu

Swift měl celkově šest generací. První dvě japonská automobilka nepočítá za globální
07.12.2023 18:05
|
4
Reklama

Modernizované Suzuki Swift má řadu vylepšení a úspornější mild-hybridní pohon

Lehké změny se dotkly i designu a výbavy, to hlavní je však mild-hybrid z Ignisu pod kapotou
22.09.2020 11:15
|
0

Moc zábavy za málo peněz. Suzuki Swift nabízí unikátní kombinaci auta velikosti Fabie s pohonem 4x4

Našli jsme výhody i nevýhody japonského prcka s benzinovým motorem a mild-hybridní technologií
25.12.2019 15:36
|
1

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0
Reklama

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9

Chvíle, kdy jde o život, testování pneumatik, drzá Tereza. Nový Autosalon už ve středu na COOLu

V premiérovém dílu vyzkoušíme Porsche Panamera Turbo E-Hybrid, Voyah Dream i SUV SsangYong Torres
08.04.2024 12:00
|
0
Reklama
Autosalon TV