Reklama
Nová auta

Studenti postavili solární automobil, který ujede 1000 kilometrů. Připravují se na speciální závod

Tři tisíce dlouhou cestu pojede tým ve voze, který se nejspíše zapíše do Guinnessovy knihy rekordů
Zdroj: Tiskový servis UNSW Sydney - Richard Freeman

Tým univerzitních studentů postavil experimentální solární elektromobil, který na jedno nabití ujede 1000 kilometrů. Navíc se tento vůz zřejmě po prozkoumání všech náležitostí zapíše do Guinessovy knihy rekordů. Informoval o tom v tiskové zprávě tým Sunswift z prestižní Univerzity of NSW v Sydney.

Na počátku byla jen touha vyhrát

Studenti přitom nechtěli postavit auto, které by mělo ambice se stát sériově vyráběným automobilem. Ostatně chybí mu základní prvky například airbagy, klimatizace i bezpečnostní systémy. Tým dal dohromady stroj s cílem bojovat o vítězství v závodě World Solar Challenge 2023, který se jede každé dva roky z Darwinu do Adelaide. Předchůdce modelu Sunswift 7 se totiž v této soutěži umístil v roce 2019 na druhé místě. Závodu, který čítá 3000 kilometrů, se účastní především univerzitní týmy z celého světa.

„Toto je výsledek tvrdé práce 50 vysokoškoláků, kteří jsou velmi talentovaní," řekl Drive šéf týmu Sunswift Racing profesor Richard Hopkins a dodal: „Pamatujme, že to nejsou nejlépe placení vývojáři automobilů ve Stuttgartu, kteří pracují pro Mercedes. Je to parta chytrých amatérů, kteří vzali všechny ingredience a dali to dohromady brilantním způsobem. Nerad jim říkám normální studenti. Důvodem je, že UNSW je nejlépe hodnocená inženýrská univerzita v Austrálii a toto je nejlepší inženýrský projekt v rámci univerzity.“

Možná nový světový rekord

Automobil je navržen, aby čerpal energii ze slunce prostřednictvím 4,6 m2 solárních panelů zabudovaných v karoserii. Stojí na podvozku z uhlíkových vláken, ze stejného materiálu je i karoserie. Má dva elektromotory a 38 kWh baterii. Maximální rychlost, kterou elektroauto může jet, je 140 km/h. Po vývoji takového auta, bylo na řadě několik zkoušek. V jedné z těch posledních se Sunswift 7 pokusil dokončit rekordní jízdu na testovací dráze Australian Automotive Research Center.

Na jedno nabití ujel 1000 kilometrů a zdolal tak 240 kol za neoficiálních 11 hodin, 53 minut a 32 sekund. Nyní si studenti nárokují světový rekord. Během této jízdy byla spotřeba energie pouhých 3,8 kWh/100 km, zatímco i nejúčinnější elektromobily na silnici dnes dosahují nejníže 15 kWh/100 km a průměr je kolem 20 kWh/100 km. Certifikát Guinnessovy knihy rekordů bude udělen, jakmile budou informace o čase a telemetrická data vozu analyzována a potvrzena týmem odborníků.

Je ale pravda, že jízda neproběhla bez komplikací. Poprvé byl problém s proraženou zadní pneumatikou a pak přišla softwarová chyba. Obě nepříjemnosti se však podařilo velmi rychle odstranit (do 15 minut) a auto mohlo pokračovat ve zdolávání rekordu. „V roce 2014 jsme se Sunswift 5 vytvořili rekord na 500 kilometrů a nyní jsme to posunuli na další úroveň. Dokazujeme, co je dnes s touto technologií možné,“ uvedl Richard Hopkins a dodal: „Když auto běží, motory získávají energii ze solárních panelů a baterie. Pokud auto stojí, solární panely dobijí baterii.“

Otevřená budoucnost

Univerzita se věnuje vývoji takových aut už 25 let. Mezi velké projekty patří i spuštění Sunswift Institute, který by přinesl závodění, technologické inovaci i automobilový vývoj pod jednou střechou. „Institut Sunswift zajistí, že jsme v tomto odvětví inovátoři. Chceme být tak známí, ale také chceme pomáhat budovat něco tady v Austrálii. Nechceme učit skvělé studenty jen proto, aby nasedli do letadla a pracovali pro prestižní společnosti v jiných zemích,“ řekl Hopkins.

Reklama

Diskuze

Ondra - 23.12.2022 08:39:11
V Alpách v noci, všude břečka, to by si asi moc nepojezdil. AWD asi nemá co?
PICHAV - 19.12.2022 17:24:13
A JAK SE O TOHO VLASTNE LEZE ???? JAKO ZA KULOMET PANI !!!! PRIKRCIT A MIRNE ZAKLONIT !!!! JENZE VRANA ZASTAVIL HLIDCE !!!! KDYZ MEL PAS CUDNOSTI !!!! PAK Z NEJ CENZURA UDELALA CHUDAKA !!!! POORMAN !!!! PUVODNE PORNOMAN !!!! PUSTTE SI VRANU S EN TITULKY

Elektromobily se dají v Praze nabíjet přímo z lampy na ulici. Do konce prosince to jde zdarma

První nabíjecí lampy najdou motoristé na pražských Vinohradech. Další by měly rychle přibývat
16.12.2022 12:30
|
3
Reklama

Lidl v Česku nabízí wallbox pro elektromobily. Je o polovinu levnější než značková konkurence

Supermarket prodává AC domácí nabíjecí stanici s maximálním výkonem až 22 kW
08.12.2022 16:21
|
4

Tak dlouho Norové preferovali elektromobily, až lidé přestali využívat veřejnou dopravu

Masivní přechod na elektromobilitu změnil norské návyky. Bohužel ne všechny k lepšímu
02.12.2022 07:40
|
15

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3
Reklama

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3
Reklama
Autosalon TV