Je tohle budoucnost obytných aut? Solární obytňák Stella Vita vyráží na cestu dlouhou 3000 km
Jiný pohled na obytňák je ku prospěchu
V drtivě většině odvětví platí, že čerstvý pohled zvenčí přinese zajímavé myšlenky a řešení. Nejinak je tomu i u tohoto konceptu, který není zatížen zaběhlými schématy a limity výrobců podvozkových skupin, na nichž pak nástavbáři staví své nástavby. JE až překvapivé, že celý koncept nevznikl ve spolupráci s nějakým renomovaným výrobcem obytných aut, přesto je při pohledu na něj zřejmé, že u jeho návrhu tvůrci přemýšleli.
Auto má zvedací střechu, díky které lze během kempování zvýšit výšku v interiéru tak, aby zde mohl stát dospělý člověk vzpřímeně. Není divu, že je střecha v kapkovitém tvaru osazena solárními panely. Při jízdě činí jejich plocha 8,8 m2, pokud se po zaparkování vysunou i další panely do boku, zvětší se dobíjecí plocha na 17,5 m2. Energie plyne do baterie o kapacitě 60 kWh, která by měla být schopna dodávat energii pro dojezd až 600 kilometrů, v případě slunečného počasí a tedy i průběžného dobíjení by měl být dojezd dokonce až 730 km. Maximální rychlost je omezena na 120 km/h, což ale není u obytného auta zase takový problém.
V interiéru je pak k nalezení sezení s uspořádáním do L, stolek, úložné prostory, kuchyňka i postel. Sprcha bude pravděpodobně venkovní, WC zřejmě ryze "přírodní", neboť se o něm tvůrci nezmiňují.
Solar Tour po Evropě měří 3000 km
Důkazem životaschopnosti celého konceptu bude zhruba měsíční jízda po Evropě, která započne 19. září v Eindhovenu a povede do Tarify - nejjižnějšího španělského města, kam by mělo auto dorazit 15. října. Během cesty jsou v plánu města jako Brusel, Paříž, Le Mans, Bordeaux, Biarritz, Madrid, Toledo ši Cordóba. Celkem by mělo toto obytné auto ujet 3000 kilometrů.