Reklama
Archiv - Zprávy

Solární cyklostezka uprostřed dálnice

Podívejte se na cyklostezku, která je v Koreji. Že se do Autosalonu cyklostezka nehodí? Tak se podívejte pořádně. Že ji nevidíte? Protože je uprostřed dálnice pod solárními panely.
Zdroj: youtube.com

Mezi jihokorejskými městy Daejeon a Sejong vede dálnice, jejíž součástí je cyklostezka. Je dost netradiční, protože vede uprostřed této šestiproudé dálnice. A navíc je krytá. Střechu tvoří solární panely.

Sice to není úplně první solární cyklostezka světa, ale má jedno prvenství – solární panely jsou nahoře a slouží jako zastínění cyklostezky, která by jinak vedla celých 32 kilometrů pod palčivým sluncem.

A která je ta první cyklostezka? Ta byla loni instalována v holandském Krommenie. Je krátká. Měří jen 70 metrů, ale je zvláštní v tom, že solární panely jsou součástí vozovky. Ta je vlastně složená z velkých solárních panelů, které navíc v sobě mají diody a mohou s cyklisty takto komunikovat a v noci cyklostezka vypadá, jako by byla posypaná svítícími kamínky. Cyklostezka vyrábí proud, který pak dobíjí elektrokola ve speciálních stojanech a také elektromobily.

Dnešní den je ve znamení automobilových-neautomobilových technologií. Třeba vás zaujmou i tyto články:

Reklama

 

Obě verze cyklostezek jsou krásné nápady. Holandský způsob je ale na nás trochu moc drahý – těch 70 metrů tehdy stálo 3,7 milionu dolarů.

Korejský se zdá být chytřejší – na dálnici není žádné zastínění, takže může fungovat opravdu kvalitně. Jen prach z vozovky a aut asi brzy panely zanese a nedokážeme si představit, že by něco takového přežilo v našich podmínkách. Během pár měsíců by to řidiči aut a kamionů pořádně pročesali. Vždyť u nás není den, aby někdo nenaboural na D1 do středových svodidel, a není měsíc, aby je neprorazil skrz. Takhle by každá nehoda byla o pěkný kus dražší.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tým Peugeotu vyrazí na Dakar v hvězdné sestavě. Bude v ní i Sébastien Loeb!

Minulý Dakar se vozům Peugeot docela nedařilo a zůstaly za očekáváním. Letos tým nasadí nová auta a také novou hvězdu ve svém středu, mistra světa Seba Loeba.
29.09.2015 22:30
|
0

SUV pod sto tisíc? Ano, Renault takové má

Vyrobit levné auto aby alespoň vypadalo jako auto a ne jako nějaká karikatura, je čím dál těžší. Renault s jedním takovým přišel.
28.09.2015 22:30
|
0
Reklama

Clio slaví výročí a jako dárek dostalo speciální edici

Sice už je po frankfurtském autosalonu, ale Renault přišel s další novinkou. Clio se představilo ve verzi Iconic.
27.09.2015 22:30
|
0

Daimler-Benz také manipuloval s emisními testy? Kategoricky to odmítá

Koncern VW už několik dnů čelí skandálu týkajícímu se falšování emisních hodnot u dieselových motorů při zkouškách. Problém už se z USA rozšířil do Evropy a asi ani zde se nezastaví.
27.09.2015 22:10
|
0
Reklama
Autosalon TV