Reklama
Archiv - Zprávy

Jak moc je účinný solární systém minikaravanu?

Už pár let se objevují v autech malé solární panely, integrované většinou do střešních oken. Minikaravan, kterým brouzdáme po Balkáně, má na střeše větší 150 Wp solární kousek. Ten v kombinaci s 90 Ah LiPeFo4 baterií poskytuje naší posádce nezávislost na externí elektrické energii.
Zdroj: Autosalon

Kouzlo nízké hmotnosti

Nejde přitom jen elektřinu, ale taky o váhu. Minikaravan se musel vejít do kategorie maximální přípustné hmotnosti 750 kg, aby ho mohl zapřáhnout člověk s běžným řidičákem typu “B”. A to prosím máme uvnitř 3 plnohodnotné postele, obrovský odkládací prostor, LED osvětlení, lednici, rozvod vody a umyvadlo.

Připojení do sítě jsme nepotřebovali až 3 dny

Energetické srdce minikaravanu je schováno pod menší z postelí. Baterie LTW dokáže zásobovat šťávou lednici, dva pásy LED osvětlení, ale hlavně naše neustálé USB nabíjení telefonů, tabletů, foťáků, dronů a efektových kamer. Všechno lze monitorovat přes bluetooth rozhraní aplikací v telefonu. Takže máte přehled o aktuálním stavu nabití, odběru, ale i činnosti solárního systému Victron Energy.

Co všechno je k dispozici

V základní sadě minikaravanu najdete 4 USB + 2 zásuvky na 12V. Ty se dají snadno proměnit na další 2+2 USB, což je pro naše potřeby ideální. Minikaravan nabízí i dvě klasické zásuvky 230V. Ty jsou ale funkční jen v případě připojení k externímu zdroji energie. Dá se samozřejmě použít převaděč napětí z 12V na 230V, ale to používáme minimálně. 

Jen ty nejlepší zkušenosti

Po cestách a necestách putuje autosalonová Balkánská jízda přesně 55. den. Výskyt poruch energetického systému - nula. Všechno funguje k naší nejvyšší spokojenosti. Ale hlavně, dovoluje nám to zůstat klidně mimo kemp a užívat si výhod civilizace s elektrickým proudem. Jak všechno reálně funguje můžete vidět na přiloženém videu.

Technická specifikace minikaravanu k dispozici na http://new.minikaravany.cz/index.php/modely/mini-k-family-plus2

 

 Autor článku: expert Josef Vrtal

Reklama

Diskuze

Martin - 19.03.2023 10:05:01
Zdravim. Chtel jsem se zeptat u Tu autobaterii v minikaravanu lze dobijet i pripojenim k autu zasuvkou jak se pripojuje tlama na kouli? Diky Martin

Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV