Reklama
Nová auta

Škoda Octavia zažívá strmý pád. Sotva se udržela v první desítce

Nejoblíbenější model na českém trhu se v žebříčku prodejů výrazně propadl. Není ale sám
Zdroj: Tiskový servis Škoda

Málokterá automobilka z těch nejrozšířenějších se v březnových prodejích udržela v černých číslech. Naproti tomu luxusní značky se ve většině případech dostaly místy i na několikanásobek toho, co se jim podařilo minulý rok. Jakýkoli prodaný kus totiž u nich často znamená nárůst o sto procent.

Prodeje klesají

Překvapením je ovšem sportovně laděná automobilka Cupra, která zaznamenala největší růst prodeje, a to o 433 %. Celkově si vozy od této automobilky koupilo o 104 zákazníků více, než tomu bylo loni. Naopak největší ztráty postihly japonského výrobce Mitsubishi, kde zájem o jejich automobily klesl přibližně o 55 %.

V porovnání s loňským březnem jsou celkově prodeje nižší. Počet zájemců o nové vozy se snížil o téměř šestnáct procent, ale pokud se podíváme na uplynulé čtvrtletí, nevypadá to tak dramaticky, rozdíl činí necelých pět procent. Za mírný pokles vděčí velmi úspěšným lednovým číslům. Dle statistik SDA se totiž na začátku roku zvedly prodeje o deset procent.

Top deset výrobců

Ani jedna ze tří nejprodávanějších značek na našem trhu neměla úspěšný měsíc. Tuzemská automobilka Škoda zaznamenala snížení prodeje téměř o 33 %, korejský výrobce Hyundai o necelých jedenáct procent a německý Volkswagen o 17 %.

Dařilo se naopak Toyotě. Ta předala zákazníkům téměř o polovinu více vozů než loni a do stejného koncernu spadající Lexus si připsal nárůst dokonce o 65 %. Z japonských značek si polepšily ještě Honda (+25%) a Mazda (+9%).

Velmi dobrých výsledků dosáhla korejská Kia, u které se zvedly prodeje o více jak třetinu a poskočila tak o tři příčky až na páté místo mezi nejprodávanější značky. Za ní se řadí laciná, avšak velmi oblíbená rumunská Dacia, u níž došlo také k navýšení počtu prodaných kusů o zhruba 33 %.

O dvě pozice níž se propadla automobilka Ford se ztrátou 24 %, hůře je na tom prémiová značka Mercedes-Benz, u které klesla prodejnost o třetinu a zároveň ze čtvrtého místa spadla až na osmé. Do top desítky poskočily RenaultOpel. Oba výrobci si polepšili o tři příčky, a ještě vykazují růst o  jedenáct a patnáct procent. Vyšachovali tak PeugeotSeat.

Nejoblíbenější modely

Jarní měsíc výrazně zamíchal pořadím nejprodávanějších vozů u nás. Dosavadní král byl sesazen a sotva se udržel v první desítce. Český bestseller Škoda Octavia si převzalo pouze 399 zákazníků, což je o tisíc aut méně než v minulém roce. 

„U modelu Octavia se stále potýkáme s problémy v podobě chybějících dveřních výplní kvůli požáru v areálu dodavatele. Společnému týmu Škoda Auto a Grupo Antolin se podařilo obnovení výroby během pouhých osm týdnů, díky čemuž jsme zahájili dokončování nekompletních vozů," reaguje na zhoršení prodeje Pavel Jína, tiskový mluvčí Škody Auto. 

První místo tak obsadila neméně oblíbená Škoda Fabia, která ztratila pouze necelá dvě procenta, a za ní se řadí Hyundai i30. Ale ani on nezlepšil skóre a vykazuje pokles o celou třetinu. Téměř poloviční prodeje má pak SUV Škoda Karoq s 678 prodanými kusy. To nicméně stačilo na obhajobu třetího místa.

I další stupínky jsou tradičně obsazeny tuzemskou automobilkou až na sedmou pozici, kam se mezi KodiaqKamiq úspěšně vtiskl oblíbený Hyundai Tucson. Vystoupal tak o dvě příčky, a ještě si připsal nárůst přes 27 %. Do top desítky se navíc před Škodu Octavii dostalo “esúvéčko“ rumunské produkce.

Dacia Duster, jejíž oblíbenost v březnu stoupla o 38 %, se ze třináctého místa dostala až na to deváté. Jediná škodovka, co dosáhla lepších výsledků oproti loňskému roku, je plně elektrický vůz Škoda Enyaq. Toho se prodalo minulý měsíc o 38 kusů více než vloni.
Reklama

Diskuze

Jura Jurax - 17.04.2022 12:36:16
Co v autě není, to se nepokazí. Nekoupím si škodovku nabitou asistenty, abych si stěžoval, že se to kazí a je to drahý. Mám Octavii III bez elektronických vychytávek a jsem spokojen. Brzdit umím sám, zaparkovat též a udržet se v jízdním pruhu taky.
Miroslav - 14.04.2022 11:16:02
Jak již bylo napsáno: ztrácí se ikonky na tachometru, ztrácí se tempomat, nefunguje hansfree, vypíná se ventilátor, ztrácí se funkčnost couvacích senzorů a front assistantu... Po roce a čtvrt Octávii stále nemám opravenou. 9x v servise. Škodovku ne.

Nejmenší severské SUV v Česku zlevnilo o téměř 30 tisíc korun. Přišlo ale o výbavu

Automobilka Volvo upravila ceníky. Výrazné změny se dotkly pouze malého modelu XC40
01.04.2022 13:56
|
2
Reklama

Oblíbená SUVéčka navýšila ceny až o 50 tisíc korun. Není to ale zdaleka největší zdražení u Fordu

Americká automobilka měnila ceníky u dalších modelů. Mezi nimi je i plně elektrický vůz
30.03.2022 19:24
|
0

Cenový vichr z Ameriky dorazil do Česka. Oblíbené modely zdražily o desítky tisíc korun

Jen hrstka vozů se dokázala vyhnout vlně zdražování, které ale naopak podlehly?
24.03.2022 07:11
|
0

Peugeot na pár dní mění ceny svých vozů. Slevu až 185 tisíc si zapisují SUV

Od pátku se bude na vybrané modely vztahovat speciální nabídka. Trvat bude jen do konce března
23.03.2023 10:56
|
2

Lexus dráždí konkurenci. Nejprodávanější model zlevnil až o čtvrt milionu

Největší SUV japonské značky je po úpravách cen druhým nejlevnějším vozem ve své třídě
20.03.2023 11:35
|
0
Reklama

Dacia Duster ztrácí svou největší výhodu nad konkurencí. Zdražila už nad 400 tisíc korun

Automobilka začátkem března upravovala ceníky. Nejhůř dopadl její nejprodávanější model
13.03.2023 07:17
|
3

Přes čtyřicet motocyklů včetně čtyř novinek. Honda ovládla výstaviště v Praze

Japonský výrobce nezůstal jen u přehlídky motorek. Návštěvníci si jich mohou venku pár vyzkoušet
03.03.2023 07:48
|
7
Reklama
Autosalon TV