Reklama
Nová auta

Škoda v prvním čtvrtletí letošního roku slušně vydělala. Koronavirové pandemií navzdory

Od začátku roku dodala mladoboleslavská automobilka zákazníkům na celém světě 232 900 vozů
Zdroj: Škoda Auto

Rekordně úspěšné minulé roky znamenají, že současný celosvětový propad automobilového trhu nemá pro českou automobilku zatím fatální následky. Provozní zisk Škody sice za první čtvrtletí klesl o 25 procent, ale stále zůstal na 307 milionech eur. Tržby se firmě v prvním čtvrtletí snížily oproti minulému roku o 1,4 procenta na 4,85 miliardy eur.

V Rusku růst, pokles v Číně

Z hlediska prodaných aut dokázala značka meziročně růst jen v Rusku (+ 13,9 %), kde se pandemie projevila až později. Výrazný je naopak pokles v Číně, kde Škoda ztratila takřka 55 procent. V západní a východní Evropě zaznamenala cca dvacetiprocentní prodejní pokles, ve střední Evropě desetiprocentní.

"Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout. Jedno je však jasné: zastavením výroby jsme ve Škodě Auto ztratili více než 100 000 vozů," řekl předseda představenstva Bernhard Maier.

Šéf automobilky nepopírá, že pro další vývoj bude klíčová spolupráce se státem: "Naše společnost si strategicky vede dobře, má velmi dobrý základ a atraktivní, moderní modelové portfolio. Nyní však potřebujeme rychlé a cílené státní stimuly pro celou ekonomiku, aby byla dlouhodobě zajištěna pracovní místa a znovu obnovena důvěra ve společnosti.“
Reklama

Návrat na loňskou úroveň snad koncem roku

Podle člena představenstva Škody odpovědného za finance a IT Klause-Dietera Schürmanna se vzdor dobré kondici firmy bude spořit: „Ekonomické dopady pandemie koronaviru Covid-19 a nezbytných opatření, přijatých k jejímu utlumení, pociťujeme velmi výrazně. Propadající se odbyt, negativní efekty směnných kurzů a klesající tržby výrazně ovlivnily výsledek. V současné situaci má zajištění likvidity zásadní význam.

Škoda podle Schürmanna přijala rozsáhlá opatření pro krátkodobé efektivní snížení nákladů a výdajů. "S ohledem na další finanční rizika a dopady pandemie Covid-19 musíme postupovat obezřetně. Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, očekáváme ve druhém čtvrtletí, s následným postupným zotavením ve třetím a možným návratem na loňskou úroveň ve čtvrtém čtvrtletí."

Největší propad očekáváme ve 2. čtvrtletí

Podle Simony Havlíkové z tiskového oddělení mladoboleslavské automobilky jsou dopady koronavirové pandemie vážné, vývoj ani rozvoj firmy by však zpomalit neměly: 

1/ Jak se odstávka výroby, resp. současná situace okolo koronaviru podepíše na dodacích lhůtách nových vozů?

S prodloužením délky dodávek našich vozů v současné době nepočítáme. Rozhodující však bude následující období tří až čtyř týdnů, zda se nám podaří přiblížit se k plné kapacitě výroby. Zároveň také bude záležet na počtu objednávek od našich obchodníků. Konstantně analyzujeme naše výrobní možnosti a možnosti našich dodavatelů a pracujeme tak na tom, aby naše dodací lhůty byly co nejkratší. 

2/ Výroba po odstávce tedy ještě na 100 % neběží?
V současné době vyrábí Škoda bez nočních směn. První dokončený vůz sjel z výrobních linek automobilky v pondělí 27.4. odpoledne v závodě v Kvasinách. Během prvního týdne výroby bylo v našich tuzemských závodech celkem vyrobeno na čtyři tisíce nových aut. 

3/ Má už automobilka nějaký ekonomický výhled na zbytek roku?
Jaký dopad bude mít pandemie koronaviru Covid-19 v příštích měsících na celosvětový prodej vozů, nedokáže dnes nikdo přesně odhadnout. Jedno je však jasné: zastavením výroby jsme ztratili více než 100 000 vozů. V porovnání s rekordními výsledky roku 2019 se jasně ukazuje, jak současná ekonomická situace a nezbytná opatření, přijatá proti dalšímu šíření pandemie koronaviru Covid-19, citlivě zasáhla naši obchodní činnost. Tento vliv je patrný při pohledu na dodávky zákazníkům: od ledna do března 2020 dodala česká automobilka zákazníkům na celém světě celkem 232 900 vozů, což je výrazně méně, než v loňském roce (první čtvrtletí 2019: 307 600 vozů; letos tedy -24,3 %). Největší zátěž, plynoucí z aktuální krize, očekáváme ve druhém čtvrtletí. 

4/ Ovlivní epidemie nějak vývoj? Zpozdí uvedení nových modelů?
V současné době s výrazným zpožděním při představení nových modelů nepočítáme. I nadále se držíme strategických cílů.

Výroba už běží

Minulé pondělí automobilka ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí obnovila výrobu po šestinedělní odstávce. Postupně se také otevírají prodejní místa v jednotlivých zemích zápasících s koronavirovou infekcí. V současnosti ještě dobíhají starší objednávky, takže na reálný obraz trhu si ještě budeme muset nějakou dobu počkat.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Nové vozy Škoda Kamiq a Škoda Scala musí do servisu. Epidemie neepidemie

Svolávací akce se týká softwarové chyby systému eCall, vinou které hrozí jeho selhání
24.04.2020 21:03
|
13
Reklama

Koronavirus Škodě pomohl. V březnu v prodeji nových aut v Evropě porazila Ford, Peugeot a Renault

Tržní podíl české automobilky se proti předkoronavirové době na kontinentu zvýšil
19.04.2020 19:35
|
2

Fabii o 10, Scalu a Kamiq o 20, Kodiaq a Superb až o 64 tisíc korun. Škoda zdražila většinu aut

Úpravy cen byly údajně plánované dlouho dopředu. Škoda Auto drží za tři měsíce 40 % trhu
03.04.2020 21:28
|
8

Retro: Nejkrásnější verze Favorita se nikdy nevyráběla. Kupé mělo potenciál navázat na Rapid i Erko

Nedostatek financí zhatil možné zatraktivnění nabídky prvních škodovek s předním pohonem
23.09.2023 09:33
|
7

Retro: Polské peklo 90. let mělo jméno Lublin. Dodávka hnijící před očima se vyráběla i u nás

Nástupce populárního Žuku se podivným spletencem divokých privatizací dostal až do letňanské Avie
16.09.2023 08:22
|
17
Reklama

Retro: Karosa postavila na konci 60. let autobus, který předběhl dobu. Samozřejmě se nevyráběl

Prototyp luxusního autokaru Karosa 2050-Superlux oslnil ve světě, doma ale dál vznikala konfekce
09.09.2023 08:55
|
20

Retro: Škoda 100 zaplnila bezčasí mezi embéčkem a stodvacítkou. Zapáchala podprůměrem na sto honů

Velký facelift Škody 1000 MB z roku 1969 dokonale zapadl do marastu počínající normalizace.
26.08.2023 10:23
|
65
Reklama
Autosalon TV