Sedačku Thule Maple nasadíte do auta za dvě sekundy. Má chytrá řešení, ale i vyšší cenu
Thule dlouho váhalo se vstupem do kategorie dětských autosedaček. Proto jeho kočárky musely v trojkombinaci používat řešení od jiných značek. To se teď mění a na českém trhu se objevily sedačky pro novorozence a batolata. Autosalon otestoval model Thule Maple spolu s isofixovou základnou Alfi. Jak zvládla několikatýdenní rodinný zápřah?
Luxus pro nejmenšího
Thule Maple, která je určena pro novorozence od nula do 15 měsíců nebo 13 kg, zaujme na první pohled nevšedním tvarem. Sedák je totiž umístěn v plastové „míse“ s plochým dnem, takže pokud například dítě připoutáváte do sedačky doma na podlaze, stojí téměř pevně. Přitom lze pozici zajistit ještě sklopením madla do zadní polohy.
Výbava sedačky je nadstandardní, jak se patří na prémiovou značku. Lze ji sklápět ve třech polohách, z nichž dvě lze použít i v autě. Náš tříměsíční Vincent, který byl testovacím jezdcem dané sedačky, si oblíbil střední polohu. V té první seděl totiž až příliš vzpřímeně, až se při ostřejší akceleraci zdálo, že má tendence vypadávat z jinak těsného sevření. Sluší se dodat, že k sedačce dostanete i novorozeneckou vložku, tu jsme ale už kvůli velikosti dítěte neotestovali.
Ocenili jsme také snadné nastavení sedačky, protože někteří výrobci mají ovládání příliš skryté nebo málo reaktivní. Tady pro změnu polohy stačí přirozeně sáhnout pod přední část sedačky. Tlačítko na uvolnění pásů je sice schované, ale jeho místo chytře napovídá kolečko vytištěné na potahu. Nastavení výšky hlavové opěrky najdete pod výklopným krytem vzadu a velmi snadno se s ním pohybuje. Vše jde tedy přirozeně a i díky tomu se novopečený rodič rychle naučí, jak se sedačkou zacházet. Samozřejmostí je pak už výsuvný kryt proti slunci a dešti, Thule ho dělá nepromokavý.
Potud je Thule Maple vlastně takovou prémiovou klasickou, jeho funkčnost ale velmi dobře rozšiřuje isofixová základna. Zejména ukotvení sedačky na místo je otázkou zhruba dvou sekund. Než budete pokračovat ve čtení, podívejte se na video, na kterém vám ukážu, jak rychle se sedačka do základny upíná:
Geniálně snadné
Autosedačku lze samozřejmě používat tak, že ji budete připínat pomocí bezpečnostních pásů. To ale není úplně praktické, proto je dnes běžné, že se k sedačkám dokupují i isofixové základny. Tady slouží ta jménem Thule Alfi a po testu můžeme prohlásit, že jde bezesporu o nejlepší základnu, kterou v současnosti můžete mít. Máme pro to hned několik argumentů.
Předně má snadné uchycení. Vysunuté nožičky zacvaknete do isofixových kotev v sedadle a pak pomocí sklopného madla uprostřed základnu utáhnete do polohy. Odpojíte zase stiskem žlutých tlačítek. Je tu samozřejmě teleskopická noha, která základnu jistí u podlahy. Systém navíc dává zvukově a diodami najevo, zda je vše upnuto správně. Dobrou zprávou je, že pokud základnu odpojíte, můžete senzory odpojit tak, že nohu zkrátíte na minimum a ta se „přicucne“ na magnetickou plochu zespodu. U některých jiných výrobců jsme se setkali s tím, že pípání čidla zabránilo až vyndání baterií.
Otočná základna není v této kategorii ničím novým. Obvykle je ale řešena tak, že se na základně otáčí podstava, kterou si musíte na sebe správně natočit a pak se do ní se sedačkou obsazenou dítětem trefit, třeba aniž byste ho probudili. To je sice snadnější, než řešit pásy, ale někdy se nám stávalo, že jsme minuli a museli chvat opakovat. Jednou, dvakrát... A to není právě ideální. Thule ale našlo přímo geniální řešení.
Otočnou plochu tu totiž nahradil jakýsi čep, na který prostě stačí sedačku nasadit prakticky z jakéhokoliv úhlu. Cvak! Otočit do správné polohy, cvak! A jede se! Je to otázka dvou sekund a pokaždé jsme se strefili. Tleskáme, klaníme se, děkujeme. Tohle je opravdu geniální. A je tu ještě jedna výhoda toho, že se upínací mechanismus nachází v sedačce, nikoliv v základně. Při odepínání se totiž sedadlo odjistí současným stiskem dvou páček na stranách nad kloubem madla. Nemusíte tedy sahat na tlačítko někde na základně a jedním chvatem zase sedačku vyndáte ven.
Ach, ta cena!
Během měsíčního testu jsme sedačku vyzkoušeli zhruba v desítce aut. I když isofixová základna znamená o něco větší nároky na prostor (zejména při instalaci), nebyl s ní problém ani v malém MG3. Nelíbilo se nám používání sedačky bez základny, kdy byla v nějakých autech příliš nakloněná směrem k sedadlu. Z toho měl Vincent nepříjemné pocity. Chvíli mu také trvalo zvyknout si na těsnější sevření hlavy, to ale zase přispívá bezpečnosti. Fakt, že má sedačka ploché dno jsme pak využili třeba při nákupu, kdy ji lze pohodlně dát do nákupního košíku a dítěti tak vyrobit kočárek, ze kterého má pro něj zatím netradičně pohled směrem vpřed.
Po testu můžeme říci, že jde zatím o nejlepší dětskou sedačku, kterou jsme zkoušeli. Pokud bychom měli hledat nějaké výtky, tak snad jen k použitému plastu, který se na některých místech nezdá být úplně hodný prémiové značky. Sedačka ale vše vynahrazuje praktičností a rychlostí kotvení do základny. Navíc si k ní můžete dokoupit i další zajímavé příslušenství. Využili jsme kryt na nohy dítěte, což se hodí při montáži na kolečka v chladném počasí. Za jízdy se hodí také zrcátko na hlavovou opěrku, kdy může řidič dítě pohodlně sledovat, stejně tak chránič potahu sedadla, který zároveň funguje jako kapsa na hračky a obrázky.
Na Thule Maple je vidět, že Švédové nad designem své první dětské sedačky hodně přemýšleli. Na druhou stranu si za to ale teď nechají pořádně zaplatit. Cena bude pro řadu rodin asi jediným důvodem, proč nad pořízením sedačky váhat. Samotná totiž stojí 6990 korun, základna vyjde na dalších 7390 korun, v setu se prodávají za 14 380 Kč. Na druhou stranu toho nabízí opravdu hodně, navíc výrobky Thule už tradičně patří mezi luxusní. Až vám dítě vyroste, můžete si základnu nechat a nasadit na ni pokračovací sedačku pro batolata až do čtyř let jménem Thulem Elm. Ta stojí 10 900 Kč. Na celé období, kdy má dítě cestovat pozadu, si tedy připravte 25 tisíc korun.