Thule vstoupilo do světa dětských autosedaček. V Česku je nabídne pro novorozence i batolata
Thule rozšiřuje své portfolio o velmi žádanou kategorii. Od listopadu začne prodávat dětské autosedačky, nejprve pro nejmenší děti, později se přidá i model pro větší. Míří do prémiového segmentu, tedy nebudou z nejlevnějších, ale zároveň nabídnou řadu zajímavých funkcí. Jde o zásadní krok, protože Thule dosud muselo spoléhat na externí značky (v případě kombinací s kočárky). Autosalon si novinky prohlédl při premiéře během výstavy For Kids v Praze. A zná už i jejich ceny.
Dva modely, jedna základna
Obě dětské autosedačky uvede Thule na český trh 14. listopadu. Model pro novorozence a kojence se jmenuje Thule Maple. Je určen pro děti do 15 měsíců nebo hmotnosti 13 kg. Větší, který je vhodný pro batolata od půl roku do čtyř let a hmotnosti až 18 kg, se jmenuje Thule Elm.
Autosedačky lze používat ve vozech bez úchytů ISOFIX tradičně pomocí bezpečnostních pásů, ideální je ale naopak pořídit isofixovou základnu. Ta je pro oba modely totožná a spolu s růstem dítěte stačí vyměnit jen sedačku. Základna také přináší řadu užitečných funkcí.
Předně má páku, kterou je možné základnu „utáhnout“ pevně do polohy. Samozřejmostí je vyklápěcí bezpečnostní noha. Zda jsou všechna místa umístěna správně, to signalizují jednotlivé diody. Baterie pro provoz základny se mění zhruba jednou za dva roky.
„Zaměřujeme se i na prvorodiče, kteří si mohou s ukotvením dětských sedaček být nejistí. Pro ně je světelná i zvuková signalizace správného ukotvení dobrým vodítkem, že udělali všechno dobře,“ řekla nám po tiskové konferenci Beatrice Ravik Janzonová, šéfka produktu Thule v kategorii „aktivně s dětmi“.
Chytrá řešení
Protože Thule jasně míří do prémiového segmentu, mají sedačky řadu funkcí. Kromě otáčení díky základně, je možné „vajíčko“ polohovat ve třech krocích. Nejzazší, kdy dítě prakticky leží, je určena jen pro přepravu v kočárku a základna tuto polohu nedovolí v autě využít kvůli bezpečnosti. Při dokoupení redukce je možné sedačku umístit na kočárek. Tam se hodí zase nepromokavá stříška nebo příplatkový fusak.
K dalšímu příslušenství patří třeba zrcátko na hlavovou opěrku, aby rodiče vpředu mohli sledovat, co jejich dítě dělá, či kryt proti poškození sedadel vozu.
Obě sedačky mají odnímatelnou vložku, která má zajistit bezpečnost menších dětí. Stejně tak jsou vybaveny ochranou proti bočnímu nárazu. Myslelo se i na detaily. „Například tlačítka na bocích pro uvolnění sedačky jsou navržená tak, aby s autosedačkou mohla snadno manipulovat i žena po císařském řezu, která nemůže namáhat břišní svaly. Pokud je sedačka otočená správně, není možné ji omylem odpojit od základny,“ vysvětlila nám Beatrice Ravik Janzonová přímo při zkoušení modelu Maple.
Česká cena. A co bude dál?
I když dětské autosedačky Thule vstoupí na český trh až 14. listopadu, tedy déle než za měsíc, Autosalon už získal jejich ceny. Isofixová základna vyjde na 7390 korun, novorozenecká sedačka Thule Maple bude stát 6990 korun a sedačka pro větší batolata má doporučenou cenu 10 900 korun.
Na výstavě jsme si ale prohlédli i sedačku, která se teprve chystá. Od poloviny příštího roku by mělo Thule na českém trhu nabídnout model Palm, který bude mít také chytré funkce. Kromě držáku na nápoje se chlubí podpěrou pro nohy. Ta má snižovat únavu dětí při cestování na delších trasách. Jak bude sedačka vypadat, na to se můžete podívat na následující fotografii: