Omoda C5 láká Čechy na bohatou výbavu a spalovací motor. Víme, proč by vás měla zajímat
Už v únoru příštího roku se na českém trhu objeví nové vozy značky Omoda. Půjde o spalovací model C5 a jeho elektrický ekvivalent E5. Dosud bylo poměrně záhadou, s jakou výbavou se auta v Česku budou prodávat. I když zatím není známá přesná cena, Autosalon se dostal k zásadním údajům a můžeme si tedy oba vozy podrobně představit.
Co znamená Omoda?
V tomto názvu má písmeno O symbolizovat kyslík a s ním spojený pozitivní přístup k životu. „Moda“ pak odkazuje na slovo „modern“ a tím pádem zaměření na high-tech produkty a životní styl. Značka vznikla v roce 2022.
Omoda C5: Jeden motor a velká výbava
Omoda C5 je téměř 4,4 metru dlouhý crossover, který mimo jiné sází na nápadný design. Zpředu zaujme velkou maskou chladiče střiženou ve futuristickém stylu, na kterou navazují v horní části umístěné denní diody. Auto je ale vybaveno automatickými LED světlomety, ty jsou naopak poměrně nenápadné. Pěkný střih má vůz i z profilu, hlavně díky svažující se zádi, která mu dává vzezření kupé. Vzadu jsou pak výrazná brzdová světla.
Interiér auta jde s moderními trendy. Najdeme tu tedy vysokou středovou konzoli oddělující prostor mezi řidičem a spolujezdcem, sportovní volant nebo dvojici velkých displejů. Jeden slouží jako virtuální kokpit simulující klasické ukazatele rychlosti a otáček, druhý je dotykový a umožňuje ovládat zábavní systém a všechny zásadní funkce vozu.
Auto pohání přeplňovaný benzinový čtyřválec 1.6 TGDI o výkonu 103 KW, který slibuje dobrý poměr mezi dynamikou a spotřebou. Spojený je s moderní sedmistupňovou automatickou převodovkou se dvěma spojkami (7DCT) a vždy pohání přední kola.
Omoda C5 se v Česku bude prodávat ve dvou výbavových stupních Comfort a Premium, přičemž už základ bude nebývale bohatý. Zahrnuje například 18“ litá kola, vyhřívaná i ventilovaná přední sedadla, která jsou zároveň elektricky nastavitelná a potažena syntetickou kůží nebo přední a zadní parkovací senzory. K dispozici bude i bezdrátová nabíječka chytrých mobilů, přičemž spárování přes Android Auto a Apple CarPlay je samozřejmostí.
Vyšší výbava Premium pak přináší například dvouzónovou klimatizaci, 360stupňovou kameru, osmero reproduktorů Sony či elektricky ovládané střešní okno. Omoda k tomu přidává ještě elektrické dveře kufru, vyhřívaný volant, ambientní osvětlení kabiny nebo přední mlhovky. Jako pozdrav pro ostatní účastníky silničního provozu poslouží sekvenční směrovky.
Za pozornost u Omody C5 stojí i bohatá výbava elektronickými asistenty. Kromě adaptivního tempomatu může řidič využít i celou řadu systému, třeba LDW pro kontrolu jízdy v pruzích, ELK pro nouzové brzdění nebo systém RCTA proti střetu s protijedoucím vozidlem v křižovatce. RCTB zase hlídá provoz vzadu.
Omoda E5: Dojezd přes 400 km
Spolu se spalovacím modelem se v Česku objeví také elektrická varianta Omoda E5. Tu poznáte už podle jejího vzhledu. Auto si zachovalo svažující se střih karoserie, má ale kompletně jinou příď. LED světlomety sice zůstaly na svém místě, ale velký „grill“ nahradil štít ve tvaru písmene X s výraznějšími a užšími denními světly. K mání budou i speciální barevná provedení nebo aerodynamické disky kol, které snižují spotřebu vozu.
Auto pohání elektromotor o výkonu 150 KW, který by měl zajistit velmi dobrou dynamiku. Maximální rychlost je 172 km/h. Omoda E5 využívá baterii typu LiFePO4 s využitelnou kapacitou přes 61 kWh. Vůz by měl podle evropského měřícího cyklu WLTP spotřebovat 15,9 kWh na 100 km, automobilka tak hovoří o dojezdu přes 400 km na jedno nabití. Výkon DC palubní nabíječky činí 80 kW, z wallboxu či AC veřejné stanice pak lze dobíjet 11 kW. Omoda E5 využívá standardní konektor CCS Type 2.
Také elektrická Omoda E5 bude v prodeji se dvěma výbavami Comfort a Premium, přičemž platí totéž co u spalovací verze – už v základu bude nabídka velmi bohatá. Premium ovšem přidává pro provoz elektromobilu důležité tepelné čerpadlo či proti hluku více izolující sklo.
Ceny modelů Omoda C5 a E5 na českém trhu zatím stanoveny nebyly, dá se ale očekávat, že je dovozce zveřejní začátkem roku. Stejně tak je možné hádat, že budou nastaveny tak, aby potrápily řadu konkurentů.