Reklama
Nová auta

Místo halogenů LED. Češi si je od ledna mohou legálně instalovat do starších aut

Homologace je schválena pro žárovky H4. Starší vozy tak mohou získat účinnější svícení
Zdroj: Michaela Rubešová, Autosalon.tv

Halogenová světla, která mají většinou vozy staršího data výroby, se od poloviny ledna dají vyměnit za modernější LED žárovky. Navíc nebude nutný ani zápis do velkého techničáku. Novinka se týká hlavních světlometů původně využívajících dvouvláknové žárovky H4.

Je nutné ověření shody

Dvouvláknové halogenovými žárovky H4 lze nahradit 1:1 technologií LED. Jediné, co musí auta splňovat, je technická způsobilost č. 3811 podle Ministerstva dopravy. Zda váš automobil opravdu splňuje homologaci, si můžete ověřit na webových stránkách led-legalne.cz. V seznamu stačí rozkliknout vybranou automobilku a objeví se jednotlivé modely. U nich pak lze nalézt, zda odpovídají homologaci LED světel H7, nebo H4. 

Nutno podotknout, že v seznamu nejsou všechna auta. Stále se však pracuje na schvalování a rozšiřování pro další modely. Vždy proto dbejte na to, aby se před nákupem a samotnou instalací shodovalo číslo světlometu se seznamem schválených vozidel. Jinak by mohl být problém.

Úspora a viditelnost na první místě

Nespornou výhodou LED žárovek je vyšší jas a větší dosvit, což v překladu znamená dobrou bezpečnost na vozovce, píše o svých „diodách“ společnost Osram. Nejedná se tedy pouze o kosmetickou úpravu. V porovnání s běžnými halogenovými žárovkami má navíc tato žárovka mnohem delší životnost, což pro majitele ve výsledku znamená nemalé úspory.

Instalace LED žárovek H4 nevyžaduje další speciální elektrické příslušenství, jako například dodatečné odpory nebo řídící jednotky. Výměna je tak opravdu jednoduchá, stačí vyměnit kus za kus. Pokud si na to netroufnete, můžete využít služeb odborníků, kteří zároveň zkontrolují seřízení světel, aby nedocházelo k oslňování. Stejně jako u LED H7 je však důležité mít na světlometech vylepený štítek s uvedeným číslem schválení, jinak by to mohlo znamenat velký problém při technické kontrole. Tento štítek je vždy součástí balení spolu s LED žárovkami.

Reklama

Diskuze

Max - 26.01.2023 05:12:51
Bohužel, pokud porovnám cenu xenonu v mém autě a cenu ledek. Tak xenonová výbojka mne vyjde na čtvrtinu. Nehledě na to že by to bylo, alespoň než někdo udělá homologaci i na mé auto, nelegální.
Mertu - 25.01.2023 11:09:15
Přesně, ty homologované nejsou žádné terno, bílé světlo mi dost vadí za deště a sněhu a z tohoto důvodu nedám dopustit na stará "žlutá" ale chápu nevypadá to tak "in"..

Starší auta mohou nově v Česku využít účinnější LED žárovky ve světlech. Týká se to jen některých

Homologací prošly první LED autožárovky H7. Použitelné jsou pro osobní i užitkové vozy
07.11.2022 16:43
|
35
Reklama

Opel Corsa dostane inteligentní LED světlomety

Opel letos uvede na trh už šestou generaci modelové řady Corsa. Nově vyvinutá Corsa bude poprvé vybavena adaptivními neoslňujícími světlomety full-LED.
12.02.2019 07:56
|
0

Modernizovaná Fabia nabídne nový design, LED světla i nové asistenční systémy

Přepracovaná Škoda Fabia chystá svou premiéru na autosalon do Ženevy. Nabídne nový design přední i zadní části, LED světla vpředu i vzadu, vylepšený interiér, nové asistenční systémy i novinky mezi pohonnými jednotkami.
08.02.2018 09:45
|
1

Koroze je noční můrou motoristů. Dá se na ni vyzrát, když autu věnujete speciální péči

Po koupi nového vozu by se měl provést antikorozní nástřik. Kdo přijde pozdě, může zaplatit víc
01.02.2023 15:08
|
6

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
10
Reklama

Falešné dopravní nehody a nejasná zranění. Češi se snaží podvést pojišťovny o miliony

Lidé se loni dopustili o pětinu více pojistných podvodů. Přitom za ně hrozí až 10 let za mřížemi
27.01.2023 13:20
|
0

Lada Niva navzdory sankcím žije. Rusové se pochlubili pick-upem za 360 tisíc korun

Ruská auta jsou pověstná svou nosností i zdoláváním obtížného terénu, což platí i pro novinku
26.01.2023 13:59
|
8
Reklama
Autosalon TV