Kromě jízdních dojmů z jednotlivých motorizací nás samozřejmě zajímala i další vylepšení za volantem modernizované Octavie. Nejvíc jsme kvitovali to, že ovládací prvky infotainmentu na volantu konečně dávají smysl. Vynulovat palubní počítač už netrvá pět minut jako u nejnovějších octavií čtvrté generace, ale necelých pět vteřin. I tady jsme si ale všimli úsměvné drobnosti. Když listujete rolerem na pravé straně volantu v menu, je úplně jedno, jestli kolečkem otáčíte nahoru, nebo dolů. Jedno cvaknutí nahoru a jedno dolů vás nevrátí zpět ke stejné položce, ale listujete dál celým menu. To ale byla asi jediná muška na hodnocení infotainmentu, který už je konečně intuitivní. A umožňuje tlačítkové zkratky třeba na vypnutí otravného upozorňování překročení povolené rychlosti. Nová třináctipalcová středová obrazovka (za příplatek, ve standardu má palců deset) nabídla kvalitní obraz i grafiku a konečně se nesekala.
Ze dvou variant sedadel se nám lépe sedělo v těch klasických s oddělenými hlavovými opěrkami, než ve sportovní verzi s opěrkami integrovanými. Zvlášť řidiči s jinými než průměrnými proporcemi se ve sportovních sedačkách nemusí cítit úplně komfortně.
Nenadchl nás ani přitvrzený podvozek sportovně laděné výbavy Sportline. Ten základní je totiž v kombinaci s osmnáctipalcovými koly vyladěný tak akorát. Ve většině situací poskytne pohodlí, a to i na nerovném povrchu, a svižnou jízdu v zatáčkách nezkazí přehnanými náklony či nejistotou. Všechny námi testované varianty měly jednoduchou vlečenou zadní nápravu. Víceprvkové zavěšení dostanou pouze nejvýkonnější verze s motorem 2.0 TSI. A u verze Sportline se více projevovala Achillova pata jednodušší nápravy - odskakování a rány při hodně rychlém průjezdu zatáčkami pod plynem na zvlněné či děravé silnici. Jinak klidná Octavia se v těch chvílích chovala trochu jako splašený had a moc si s tím nevěděla rady ani stabilizace.
Kompletní ceník facelittované Škody Octavia včetně technických údajů a dalších podrobností naleznete
ZDE. Údaje ke kombíku objevíte
ZDE. Pro porovnání s konkurenty jsme si vybrali novou základní variantu 1.5 TSI 85 kW v základní výbavě Selection za 629 900 korun. Porovnali jsme ji s modelem Hyundai i30 fastback 1.5 T-GDI 118 kW a Toyotou Corolla s tříválcovou patnáctistovkou. Podívejte se
ZDE.
Z porovnání je zřejmé, že zejména v Nošovicích vyráběné auto korejské značky je mnohem levnější i s výrazně silnějším motorem a lepší výbavou. Octavia ho ale předčí délkou a prostorností. Škodu Octavia Combi po faceliftu jsme s konkurenčními kombíky nižší střední třídy porovnali také v nejlevnější specifikaci 1.5 TSI 85 kW Selection a postavili proti ní mnohem více soupeřů: Hyundai i30 kombi 1.5 T-GDI, Opel Astra Sports Tourer 1.2 Turbo 96 kW, Ford Focus kombi 1.0 EcoBoost 92 kW, Kiu Ceed SW 1.5 T-GDI a Peugeot 308 SW 130 - podívejte se
ZDE.
První faceliftované octavie se u prodejců objeví příští týden, zatím pouze v nejvyšší zaváděcí výbavě First Editiopn Ultimate.
Z výše předchozích porovnání jasně vyplývá, že největší nevýhodou modernizované Octavie bude i nadále její cena. Nepotěší také méně pestrá nabídka verzí než dříve. Zcela skončila například terénní varianta Scout, není možné si pořídit ani kombinaci naftového motoru a pohonu všech kol. Na druhou stranu se podle prvních dojmů snad konečně podařilo vyladit infotainment a z hlediska jízdních vlastností patří Octavia na samý vrchol nižší střední třídy. Hodně potěší větší objemnější základní motor, který spoustě řidičů na rozdíl od litrového tříválce bude stačit. Prostorností interiéru se nová Octavia může měřit i s konkurenty o třídu výš. I nadále očekáváme, že půjde o první volbu českých firem. Pro spoustu českých rodin půjde o vysněné rodinné auto, které si ale kvůli jeho ceně většina bude moci dovolit až jako ojetinu.