Další revoluce z britského Wokingu. McLaren W1 je nástupcem ikonických supersportů P1 a F1
Britská značka McLaren dnes právem patří mezi automobilové legendy, a to především díky tomu, že v roce 1992 položila základ hypersportovních vozů svým jedinečným modelem F1, zatímco o dvacet let později způsobila revoluci prvním hybridním hypersportem, modelem P1. V poslední době se stále více spekulovalo o nástupci obou ikonických vozů, a ten byl nyní konečně představen se vší parádou – přivítejte McLaren W1. Výrobce sídlící jihozápadně od Londýna opět posouvá hranice možného.
Na dvě stovky pod šest sekund
V nitru novinky se nachází dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový motor V8, kterému asistuje elektromotor. Automobilka uvádí, že hybridní pohon dokáže dohromady vyprodukovat až 938 kW (1275 k) a 1340 N.m točivého momentu, což z modelu W1 činí nejvýkonnější model značky v historii. Celková hmotnost vozu přitom činí pouhých 1399 kilogramů, takže na jeden kilogram připadá 0,91 koňské síly. Díky tomuto úctyhodnému poměru zvládne nový supersport zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,7 sekundy, na 200 km/h se dostane za 5,8 sekundy a pokud máte dost odvahy, hranici 300 km/h údajně překonáte za méně než 12,7 sekundy. Elektronický omezovač řidiče nepustí přes 350 km/h, ale zdá se, že McLaren by mohl dosáhnout i vyšší rychlosti.
Jak se dozvídáme z tiskové zprávy, spalovací motor označovaný jako MPH-8 byl pro tento model vyvinut zcela od základu. Dosahuje výkonu 918 koní, což znamená, že jde o nejvýkonnější motor, jaký kdy inženýři britské automobilky vyvinuli – v přepočtu 230 koní na litr. Jeho lehký blok, tuhý ventilový rozvod a plazmou nastříkané válcové otvory mu umožňují dosáhnout až 9200 otáček za minutu, zatímco dvě turbodmychadla ožívají při 2500 otáčkách.
Inspiroval se od nejlepších
Neméně zajímavá je hybridní technologie, kterou si novinka vypůjčila z monopostů formule 1. Takzvaný „E-Modul“ kombinuje elektromotor s výkonem 342 koní, řídicí jednotku a akumulátor o kapacitě 1,4 kWh, což by vystačilo na přibližně 1,6 kilometru bezemisní jízdy. Překvapivé je, že celý systém váží pouhých 20 kilogramů, což je zhruba o 40 méně než hybridní jednotka v předchůdci P1. Výkon a točivý moment jsou přenášeny výhradně na zadní kola prostřednictvím elektronického diferenciálu, který je spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou.
Základem modelu W1 je nový monokok Aerocell, jehož tvar a použité materiály jsou výrazně ovlivněny snahou o dokonalou aerodynamiku – ve větrném tunelu strávil přes 350 hodin. Je vyroben z předimpregnovaných uhlíkových vláken, což je nejsložitější forma výroby kompozitních materiálů, která kombinuje nízkou hmotnost s vysokou tuhostí konstrukce. Pokročilá platforma využívá takzvaný „přízemní efekt“, který v sedmdesátých letech zavedl tým Lotus ve Formuli 1 a který byl následně zakázán. Tato metoda se do královské disciplíny vrátila až v roce 2022 a spoléhá na chytrou koncepci pod podlahou, která vytváří nízký tlak pod vozem a „přisává“ ho blíže k povrchu silnice. Jedná se o druhý homologovaný supersport využívající tuto technologii – první byl Aston Martin Valkyrie. Spolu s prvky aktivní aerodynamiky, zejména novým „Active Long Tail“, dokáže W1 vyvinout přítlak až 1000 kilogramů!
Limitovaný počet kusů už je rozebrán
Celkem bude vyrobeno pouhých 399 kusů, ale všechny exempláře jsou již beznadějně zamluvené. Cena za tento exkluzivní kus inženýrství začíná na částce kolem 2 milionů liber (tedy přibližně 60,46 milionu korun), ale následná personalizace může konečnou částku výrazně navýšit.