Reklama
Nová auta

Dacia představuje novou verzi nejlevnějšího elektromobilu. Sází hlavně na praktičnost

Novinka zaujme nízkou cenou a zavazadlovým prostorem. Luxus od ní nečekejte
Zdroj: Dacia

V závěru roku to vypadá, že rumunská automobilka chce na poslední chvíli dohnat všechny resty. Nejenže upravila ceníky u všech svých modelů, představila také novou praktičtější variantu nejmenšího elektroauta. Novinka nese název Spring Cargo a stojí více jak půl milionu korun. 

Malý, ale šikovný

První elektromobil od Dacie se na českém trhu poprvé ukázal na jaře minulého roku a na poměry ostatních aut poháněných elektřinou lákal na velmi příznivou pořizovací cenu, která startovala na částce 449 900 Kč. Vzhledem ke svým kompaktním vnějším parametrům představoval Rumun ideální vůz do města. Podle statistik SDA si ho za tu dobu pořídilo více jak 130 zákazníků. O přízeň se bude ucházet i jeho nejnovější obdoba v “montérkách“.

Zvenčí se užitková verze od té klasické nijak zvlášť neliší, až na chybějící střešní lišty, které nejsou k dispozici ani za příplatek, a kliky dveří není možné sladit s barvou karosérie. Na druhou stranu těch odstínů na výběr také zrovna není mnoho, Spring Cargo se totiž dodává v bílé a pouze v bílé.

Rozměry převzal po svém sourozenci, a na délku tak měří 3,7 m a na šířku necelých 1,6 metru. Uvnitř je to ale zcela jiné auto. Jak název napovídá, malý elektrický vůz je určený hlavně na přepravu věcí. Z toho důvodu byla zadní řada sedadel odstraněna, aby se zavazadlový prostor mohl rozšířit na konečných tisíc litrů objemu. To je mimochodem o 380 litrů více, než kolik nabízí čtyřmístný Spring. Zároveň se snížila hmotnost o 35 kilogramů. Nákladová část je od předních sedadel oddělena mříží, podlaha je pokryta ochrannými plasty a nově jsou zde i čtyři upevňovací oka.

Strohá výbava

S cenou 538 400 korun patří mezi nejlevnější elektrické automobily na našem trhu a na výbavě je to znát. Výčet prvků zaplnil v oficiálním ceníku sotva jednu stránku. Ve standardu se vedle manuální klimatizace objevuje například omezovač rychlosti, světelný senzor či rádio s bluetooth připojením. I tak je ale na tom obsahově lépe v porovnání se základní specifikací Essential u osobního Springu, má navíc parkovací senzory vzadu a nabíjecí kabel pro nabíjení z Wallboxu. Za něj se obvykle připlácí osm tisíc korun.

Pohonnou jednotku představuje elektromotor o síle 44 koní a točivým momentem 125 Nm. S baterií o kapacitě 26,8 kWh dokáže v průměru ujet na jedno nabití až 230 kilometrů, v městském provozu více jak tři sta. Stejných výsledků dosahuje i klasický Spring, jak můžete vidět v našem porovnávači zde.

Dacia Spring Cargo svým pojetím cílí hlavně na fleetové zákazníky. Uplatnění najde především v rozvážkových službách. „Objednávat nové vozy je možné už nyní a první vozy by se měly do Česka dostat přibližně za 5 až 6 měsíců,“ sdělila Autosalonu mluvčí Dacie Jitka Skaličková.

Sourozenec zdražil

Nejmenší nabízený elektromobil v rámci prosincových úprav navyšoval ceny, a velmi výrazně. Navíc je to v tomto roce už popáté, co Dacia Spring měnila cenovky. Ještě na začátku roku stála hluboko pod půl milionu korun, nyní se po posledním zdražení o 20 tisíc korun prodává za 531 900 Kč. Stále se ale drží na první příčce mezi nejdostupnějšími elektroauty. Celý žebříček naleznete zde.

K dostání je i v bohatší výbavě Expression. Ta rozšiřuje základ o čalounění z umělé kůže, multimediální displej s navigací, parkovací senzory a kameru. Zároveň je o necelých 45 tisíc korun dražší. V této specifikaci jsme také Dacii Spring postavili proti nejlevnějším vozům na elektřinu. Na výsledek se podívejte zde.
Reklama

Diskuze

Pavel Kožusznik - 17.12.2022 18:35:25
Článek o ničem.
Jiří - 13.12.2022 21:07:04
A nějaké foto?

Rumunská automobilka bude mít první hybrid. Dacia Jogger z něj vytěží výkon 140 koní

Novinka, která se představí na autosalonu v Paříži, zřejmě dostane pohon z Renaultu
11.10.2022 09:16
|
3
Reklama

Dacia si chce ukousnout i z trhu s obytnými auty. Vestavbu s postelí nabídne levný kombík Jogger

Zatím jde o prototyp, ale v příštím roce by se měl dostat do ceníků. Prodávat se bude i v Česku
19.09.2022 07:39
|
1

Dacia ukázala nové směřování značky. Bude mít hodně společného se Škodovkou

Studie auta budoucnosti jménem Manifesto odstraňuje všechny zbytečnosti. Nemá dveře ani okna
16.09.2022 09:00
|
3

Peugeot na pár dní mění ceny svých vozů. Slevu až 185 tisíc si zapisují SUV

Od pátku se bude na vybrané modely vztahovat speciální nabídka. Trvat bude jen do konce března
23.03.2023 10:56
|
1

Lexus dráždí konkurenci. Nejprodávanější model zlevnil až o čtvrt milionu

Největší SUV japonské značky je po úpravách cen druhým nejlevnějším vozem ve své třídě
20.03.2023 11:35
|
0
Reklama

Dacia Duster ztrácí svou největší výhodu nad konkurencí. Zdražila už nad 400 tisíc korun

Automobilka začátkem března upravovala ceníky. Nejhůř dopadl její nejprodávanější model
13.03.2023 07:17
|
3

Přes čtyřicet motocyklů včetně čtyř novinek. Honda ovládla výstaviště v Praze

Japonský výrobce nezůstal jen u přehlídky motorek. Návštěvníci si jich mohou venku pár vyzkoušet
03.03.2023 07:48
|
7
Reklama
Autosalon TV