Auto s cenou pod 100 tisíc korun dorazilo do Česka. Láká na funkci, kterou ostatní nemají

Do Česka se neoficiálně dováží nejrůznější auta a nejsou to jen luxusní sporťáky za miliony. Mnohdy se totiž na našich silnicích můžete setkat rovněž s vozy, které stojí klidně i třetinu toho co Mitsubishi Space Star, oficiálně nejlevnější nové auto na domácím trhu. My jsme narazili nikoliv na jedno, ale hned na několik takových. Patří čínskému výrobci Jinpeng a stojí v přepočtu pod 100 tisíc korun. Co jsou zač?
Mění baterky jako vrtačka
Pod lanovým mostem na Praze 10, přesněji na Zahradním městě, bylo dlouhá léta pouze opuštěné parkoviště. S výstavbou tramvajové točny a zavedením zón placeného stání v přilehlém okolí se pak parkoviště výrazně zmenšilo. Navíc zde přibyla dopravní značka P+R, to znamená, že parkoviště slouží už pouze jako záchytné, a to na dobu maximálně dvanácti hodin.
Ono se není čemu divit, když už jednou výrazně zmenšené parkoviště bylo o pár měsíců později znovu zmenšeno prakticky na polovinu. Ve finále tu tedy zbylo pouze 31 parkovacích míst. No a co se tedy stalo s tou druhou polovinou parkoviště? Tu jednoho dne obsadila hned desítka na chlup stejných podivných modrých miniautíček s rumunskými registračními značkami a čtyřmi místy k sezení uvnitř. Jediné, co o nich vypovídalo o něco víc, byly nápisy Wolt.
Okamžitě jsme se tedy obrátili na tuto známou rozvážkovou službu s otázkami, k čemu budou kapesní autíčka sloužit, jaká mají parametry a kolik je stála. Ani po třech urgencích se nám však nepovedlo s vedením komunikace Woltu spojit, a proto jsme se rozhodli si odpovědi najít sami. Podle slovenské tiskové zprávy, kterou společnost uveřejnila, jde o novou bezemisní flotilu vozidel sloužící kurýrům k rozvozu objednávek.
V Bratislavě byla tato auta testována od září do prosince za účelem snížení emisí v rámci této služby a jak to vypadá, teď je podobná zkouška čeká také v Česku. Podle tiskové zprávy mají tyto vozy jednu obzvláště zajímavou funkci. Pohání je totiž elektromotor čerpající energii ze čtyř baterií s tím, že každá se dá samostatně vyjmout a dobít. „Při plném využití všech čtyř baterií je dojezd kolem 200 kilometrů. V časové tísni je však možné vyměnit jednu baterii za novou, čímž umí kurýr zvýšit dojezd až o 50 kilometrů,“ prozrazuje ve zprávě vedoucí komunikace Woltu Jana Jarošová.
Prodávají se po více kusech
Žádné další konkrétní technikálie, cena, původ a dokonce ani název společnosti, která je vyrábí, se však v tiskové zprávě neuvádí. Nám se ale po chvíli hledání přeci jen podařilo nějaké další informace vypátrat. Auta vyrábí čínská společnost Jiangsu Jinpeng Group, což je jeden z největších výrobců elektrických vozítek na světě. Tento konkrétní model měří 2850 milimetrů na délku, 1400 milimetrů na šířku a 1540 milimetrů na výšku. Rozvor nápravy činí 1940 milimetrů a pohotovostní hmotnost jen 584 kilogramů.
Na stránkách prodejce jsou hned dvě verze motorizací, ta slabší s výkonem 4 kW a maximální rychlostí 45 km/h nebo ta silnější s 6 kW a maximální rychlostí 70 km/h. Zrychlení z nuly na třicet by pak měla obě provedení zvládnout pod deset vteřin. Co však úplně nesedí s tiskovou zprávou Woltu, je dojezd. Rozvážková společnost píše o 200 kilometrech, jenže v technických údajích vozidla je nanejvýš 140 kilometrů při ustálené rychlosti 30 km/h. Aby tedy řidič dosáhl dvou set kilometrů, musel by jezdit konstantně ještě výrazně nižší rychlostí.
Tím vůbec nejzajímavějším na těchto miniautíčkách je ale cena, která se podobně jako třeba zboží ve velkoobchodě odvíjí od zakoupeného množství. Jakmile si objednáte 5 až 14 kusů, zaplatíte v přepočtu 102 181 Kč za jeden vůz. Při objednání 15 a více kusů je už cena za auto 97 419 Kč. Záruka je pak šest až dvanáct měsíců. Čínské elektromobily tedy Woltu nejen pomohou snižovat flotilové emise, ale zároveň pořádně snižovat náklady.