Auta do zásuvky váží i přes 2,5 tuny. To není bezpečné ani ekologické, varuje Euro NCAP
Jen tři auta z 11 mají méně než dvě tuny
Na jednu stranu je logické, že výrobci tento typ vozů nabízejí, protože je po něm poptávka na trhu. Na stranu druhou je ale neoddiskutovatelný fakt, že vozy SUV jsou těžké, velké, potřebují výkonnější pohon a v provozu jsou, i jako elektromobily, nehospodárné. Aby výrobci nabídli zákazníkům alespoň nějak rozumný dojezd, vyžadují modely SUV integraci většího, tedy zároveň těžšího akumulátoru. V konečném výsledku pak třeba Mercedes-Benz EQE SUV či Kia EV9 váží přes 2,5 tuny, čínský BYD s příznačným jménem TANG ukázal na váze dokonce 2630 kg.
Vysoká hmotnost straší experty na bezpečnost
Bylo jen otázkou času, kdy přijde směrem k výrobcům vážnější varování od autority, kterou nelze úplně ignorovat. Michiel van Ratingen, generální tajemník Euro NCAP, vše shrnul následovně ve své oficiálním vyjádření: „Dlouhá léta byla organizace Euro NCAP obviňována z toho, že zvyšuje hmotnost automobilů. Mělo se za to, že dodatečné bezpečnostní prvky znamenají vyšší hmotnost. Nikdy tomu tak ve skutečnosti nebylo a nárůst hmotnosti vozidel, který vidíme v současnosti, rozhodně nesouvisí s bezpečností - je způsoben preferencí spotřebitelů pro větší vozidla a elektrifikací, kdy se používají stále větší baterie, aby se potlačila obava spotřebitelů z dojezdu. Tento trend však nepomáhá ani bezpečnosti, ani životnímu prostředí: velká a těžká vozidla jsou obecně méně energeticky účinná než malá a lehká vozidla a při střetu těchto dvou typů vozidel, nebo ještě hůře, při střetu zranitelných účastníků silničního provozu, vznikají obavy o bezpečnost.“
Vlastně říká to, co všichni vědí. Těžké auto může být skutečně na silnici problém - má logicky delší brzdnou dráhu, horší ovladatelnost v kritických situacích a samozřejmě může být nebezpečné okolnímu provozu a zranitelným účastníkům, jako jsou chodci nebo cyklisté. V případě střetu takového auta s jiným vozem, ať už těžkým či lehkým, samozřejmě vzniká vyšší kinetická energie a nehoda může být potenciálně rizikovější. V samostatném boxu však vysvětlujeme, že nelze takto paušalizovat a že podle fotografie zničeného auta nelze vyvozovat žádné relevantní závěry, k tomu jsou potřeba naměřená data, popřípadě důkaz v podobě přeživší posádky.U bouraček nedejte na první dojem
Výrobci často auta navrhují z hlediska bezpečnosti tak, aby se v kritické situaci obětovala primárně v zájmu vlastní posádky, a sekundárně pak v zájmu všech ostatních. Nezřídka jsou tedy vidět dopravní nehody, kdy je velké auto zdemolováno víc než auto malé, které do něj narazilo. Neznamená to však nic jiného, než to, že se velký vůz při střetu deformačně více obětoval ve prospěch všech zúčastněných.
Problém, na který upozorňuje Euro NCAP, je však skutečně vážný, reálný a logický, protože rapidně narůstající hmotnost aut hraje v momentě nárazu tak významnou roli, že si se vzniklou situací deformační zóny nemají šanci dostatečně účinně poradit. Zde zkrátka přicházejí na scénu neúprosné fyzikální zákony.