Reklama
Nová auta

Audi omladilo modely A4 a Q7. S oběma už jsme se svezli i v Česku

Obří SUV i manažerský švihák dostali částečně hybridní pohon. Sportovní verze sázejí na naftu
Zdroj: Audi

Audi uvedlo na český trh dva modernizované modely. Oba dva výrazně potřebují vylepšit prodeje na českém trhu. Manažerská A4 přišla meziročně téměř o čtyřicet procent českých zákazníků a obří SUV dokonce o polovinu.

Omlazené Audi A4 se i nadále nabízí jako sedan, kombi nebo coby allroad quattro, tedy kombík s prvky SUV. Nechybí ani sportovní verze S4. Právě ona nabízí jednu z nejzajímavějších novinek. Je totiž spřažena s jediným šestiválcem v nabídce - s naftovým motorem TDI o objemu 3,0 litru a maximálním výkonem 255 kW. Z místa na stovku zrychlí za necelých pět vteřin. Benzinový šestiválec 3.0 TFSI se nabízí pouze mimo Evropu.

Modernizované Audi A4 na první pohled poznáte podle "řas", tedy denního svícení standardně montovaných LED světlometů. Rozšířila a snížila se maska chladiče. Některé motory dostaly takzvanou mikrohybridní technologii, což znamená, že nemohou jezdit samostatně na elektřinu, ale ta mírně pomáhá ke snižování spotřeby. Audi A4 může mít komfortní, nebo sportovní podvozek. Každý z nich navíc lze kombinovat s adptivními tlumiči.
Reklama

Q7: boj proti bočním náklonům

Podobné změny jako manažerskou A4 se projevily i na obřím SUV s označením Q7. Tím myslíme změnu přední části vozu a částečně hybridní pohon. I nadále ale působí Q7 výrazně konzervativněji proti kříženci kupé a SUV s označením Q8, který je aktuálně prodejně úspěšnější.

Mezi dalšími zajímavými novinkami zmiňme na přání dodávané laserové přední světlomety nebo aktivní stabilizaci bočního náklonu. Velkých změn po vzoru úspěšného modelu Q8 doznala přístrojová deska.

Audi Q7 50 TDI: pohodlí, ale nevýrazný šestiválec

Obě auta jsme měli možnost krátce otestovat na silnicích kolem Prahy. Nejprve jsme se posadili do Audi Q7 50 TDI, které poháněl naftový třílitrový šestiválec. Je to široký a prostorný tank, uvnitř kterého nám i šestiválcový diesel s výkonem 210 kW v kombinaci s osmistupňovou automatickou převodovkou připadal, jako by v motoru hořelo mokré dřevo. Audi nejelo zdaleka tak, jak bych od něj čekal, navíc jsem motor slyšel v interiéru více, než bych chtěl. Částečně mohla být na vině i naprostá syrovost pohonné jednotky. S tím souvisela i spotřeba 10,8 l nafty na 100 km na okruhu zahrnujícím zejména okresky, dále vesnice a malá města při střídání dynamičtějšího a rozvážného styku jízdy.

Zároveň jsme na úzkých silničkách s klikatými zatáčkami necítili moc dobře. Neužili jsme si je nejen kvůli šířce auta, kdy potkat cokoli v protisměru bylo trochu problém, ale také kvůli vysoké hmotnosti, kterou jsme vnímali zejména v prudkých klesáních v serpentinách.

Naopak komfort na palubě byl na jedničku podtrženou. Fascinovalo mne, jak pohodlné může být i auto na dvaadvacetipalcových kolech. A nejen pohodlné, ale i velmi jisté. Ve spojení s pohonem všech kol přilepené k asfaltu.

Ocenil jsem výborný výhled z automobilu i skvělý head-up displej. Všechny důležité informace jsem měl v parádní grafické podobě přímo před očima.
Reklama

Audi A4 35 TDI

Po přesednutí z modernizované Q7 do sedanu Audi A4 35 TDI jsem si připadal jak v autíčku pro panenky. O tolik jsem byl blíž zemi, o tolik víc jsem cítil souznění s asfaltem a o tolik méně prostoru jsem kolem sebe vnímal.

Úzké okresky jsem si najednou užíval i s mnohem slabším, a navíc čtyřválcovým motorem 2.0 TDI s maximálním výkonem 140 kW. Odezva na sešlápnutí plynu mi připadala mnohem zřetelnější, sedánek mnohem skladnější do zatáček, hbitý, ovladatelný, lehkonohý. Výrazně nižší byla také spotřeba. Stejný okruh jsme jeli téměř za poloviční spotřebu proti Q8 a to jsme málokdy využili sedmý rychlostní stupeň, který je typickou rychloběžkou na dálnice (jen 1650 otáček při 130 km/h).

Zároveň jsem silnici mnohem více vnímal i z hlediska (dis)komfortu - a to jsme jezdili na běžných osmnáctipalcových kolech. I v komfortním režimu mi auto připadalo relativně tvrdé a uhopsané. Sedmistupňová automatická převodovka S tronic není tak plynulá při řazení jako osmistupňový Tiptronic u Q7. Na druhou stranu i v běžném režimu dávala ve spojení s motorem udělovala autu téměř sportovní dynamiku.

Přesednou z obřího SUV do sportovně laděného sedanu bych doporučil každému řidiči, aby si jasně uvědomil dramatické rozdíly mezi těmito dvěma typy vozidel po všech stránkách.

Reportáže z prvních testů omlazených modelů Audi A4 (testovala Tereza Tobiášová) a Audi Q7 (Radek Vrtal) brzy uvidíte i v televizním Autosalonu.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Minitest: Podívejte se na výhody a nevýhody nového Audi Q3 na deseti fotkách

Zkoušeli jsme verzi 35 TDI S tronic S line, tedy s naftovým 2.0 TDI, automatem a sportovním designem
12.09.2019 20:00
|
0
Reklama

Audi RS 6 Avant je rodinná raketa s 600 koňmi. Prohlédli jsme si ho naživo

Výkon 600 koní, 565 litrů zavazadlového prostoru a rychlost až 305 km/h. To je Audi RS 6 Avant.
23.08.2019 10:13
|
0

Nové Audi A6 Allroad přijíždí. Dvacet let po uvedení první generace

Jedno z nejúspěšnějších zvýšených kombi má vzduchové odpružení a spoustu technologických vychytávek
06.06.2019 08:15
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0
Reklama

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5

Novinka od Fordu se začala prodávat a hned zlevnila. Lze v ní jezdit za 10 tisíc měsíčně

Ford Explorer je nové elektrické SUV s technikou Volkswagenu. Vyzkoušeli jsme nejsilnější verzi
15.10.2024 08:01
|
1
Reklama
Autosalon TV