Reklama
Nová auta

Alfa Romeo Tonale má jako první na světě digitální vychytávku, díky které stoupne její cena v bazaru

Nové SUV má na palubě unikátní elektronický token (NFT). Chce tak zvednout cenu ojetiny

Italská automobilka představila své druhé SUV v historii. Novinka jménem Alfa Romeo Tonale zapadá mezi malé prémiové modely, jako jsou Audi Q3, BMW X1 nebo Mercedes-Benz GLA. Vsadila na typický charismatický design italských vozů, ale i moderní technologie. Jedna z nich má dokonce přinést revoluci do toho, jak si ověřujeme historii ojetých aut.

Krasavice na první pohled

Šest let poté, co se veřejnosti představilo první SUV s logem Alfy Romeo na přídi, přichází na řadu další. Po středně velkém Stelviu je to menší Tonale. Auto má moderně střiženou karoserii se známými prvky moderních i klasických vozů Alfy. Nápadná je samozřejmě příď s dominantní maskou chladiče, kvůli které zase bude nutné umístit registrační značku na bok nárazníku. Zaujmou i LED světlomety s „tříokým“ designem. Milovníci značky zase na první pohled poznají typická kola s kruhovými výřezy, která prošla mírnou evolucí.

Alfa Romeo Tonale je dlouhá 4,53 metru, široká 1,84 a vysoká 1,6 metru. Z boku působí jako zmenšené Stelvio, ale třeba design zádi dává jasně najevo, že není jen jeho menší kopií. Nápadná je hlavně ostrá hrana, pod níž se usídlilo logo a také sada brzdových světel, která jsou dohromady spojena linkou. Blinkr je animovaný, tak jak si to aktuální trendy žádají.

A těmi se designéři řídili i uvnitř. Tonale dostalo digitální přístrojový štít s virtuálními budíky rychlosti a otáček. Ty svou grafikou a rozmístěným hodnot okolo ciferníků odkazují na klasické modely značky. Přístrojový štít má úhlopříčku 12,3 palce a nabízí řadu zobrazení, které mají řidiči usnadnit řízení a orientaci. Uprostřed palubní desky je pak displej o velikosti 10,25 palce, který má nový zábavní systém s pohlednější grafikou a srozumitelnějším menu, než mají současné Alfy. Volant už ale z jiných modelů známe. Automobilka ovšem umístila do kabiny řadu zajímavých detailů, třeba štítek s italskou vlajkou u řadicí páky.

Na palubě nesmí samozřejmě chybět řada elektronických „vychytávek“ Samozřejmostí bude adaptivní tempomat, k dostání bude i systém pro jízdu v koloně. Tonale pozná unaveného řidiče, stejně tak nebezpečí před sebou nebo v mrtvém úhlu. Přehled o dění kolem auta zajistí sada kamer, což se bude hodit třeba při parkování.

První auto na světě s NFT

V posledních měsících se šíří po internetu nový fenomén známý pod zkratkou NFT. Zjednodušeně jde o digitální dílo, které obsahuje unikátní neměnný soubor informací. Může jít o ikonu, obrázek, ale třeba i o video. Ten, kdo ho má, je jeho jediným majitelem. Díky tomu se s NFT dá obchodovat a řada z nich má vysokou hodnotu. To chce nyní Alfa Romeo využít ve svůj prospěch.

Alfa Romeo Tonale se proto stane prvním autem na světě, jehož každý jeden kus bude mít přiděleno jedinečné NFT. Pokud s tím bude majitel souhlasit, bude se na něj zaznamenávat to, jak dobře se o vůz stará. Tedy hlavně všechny prohlídky, výměny oleje, počet najetých kilometrů a další data, která lze během životnosti vozu sbírat. To by mělo zvednout cenu auta na trhu s ojetinami. Až totiž vůz půjde do prodeje, bude si nový zájemce jistý, v jakém stavu aut je.

Nejde ale o jediné propojení se světem internetu. Řidič bude ve voze k dispozici virtuální asistent Amazon Alexa, který je populární hlavně ve Spojených státech a některých zemí západní Evropy. Stejně tak je k dispozici systém Secure Delivery Service, jenž umožní doručení objednaného balíčku do kufru vozu.

Elektřina všude

Jak velí doba, jsou všechny pohonné jednotky elektrifikované, jde tedy buď o hybridní nebo plug-in hybridní motorizace. Hybridní budou k dostání ve dvou výkonnostních verzích o síle 130 a 160 koní s pohonem předních kol a 7stupňovou automatickou převodovkou. S benzinovými motory je vždy spárovaný elektromotor o výkonu 15 kW (55 Nm), který může pohánět kola, když je spalovací jednotka vypnutá. Pracuje přitom se 48voltovým systémem. Třetí motorizací je Plug-in Hybrid Q4 o výkonu 275 koní. Ten umožňuje ujet až 80 km na jedno nabití, ale zároveň dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 6,2 sekundy. V Česku dosáhne na ekologickou registrační značku a s ní spojené výhody.

Alfa Romeo tvrdí, že i přes ekologické střižení vozu nezanevřela na své geny. To má potvrdit přesné a ostré řízení. K dispozici bude vždy možnost manuálního řazení pomocí hliníkových páček na volantu. Využít půjde také nastavitelné tlumiče Alfa Active Suspension či elektronickou uzávěru diferenciálu. Automobilka hovoří o skvělém vyvážení hmotnosti, nízkém těžišti vozu nebo o výkonných čtyřpístkových brzdách Brembo. Tonale navíc nepřišlo ani o známý volič jízdních režimů DNA. Ten umožňuje vybírat mezi dynamickým, normálním a úsporným módem. Mění se přitom reakce plynového pedálu, automatu, elektroniky nebo právě nastavení tlumičů.

Na italskou novinku si ale ještě chvíli počkáme. „Auto by se mělo na českých silnicích objevit začátkem léta,“ řekla Autosalonu mluvčí Alfy Romeo, Fiatu a Jeepu Sylva Marounková. Proto je také ještě čas na ceník. Vzhledem k ceně konkurence odhadujeme základní cenu okolo 800 tisíc korun.
Reklama

Diskuze

Ben - 09.02.2022 18:43:41
Jooo, tak to bych moh! Alfa je alfa, stale poctive motory, hbite podvozky a stale sportovni a emocianalni vuz. Proste alfa. Mit na to, tak jiz kraluje na dvorku.Cenou je ted mimo moji misu, v minulem lete jsem koupil novy vuz, jiz druhy do rodiny. Smola.
J85k2 - 08.02.2022 15:21:17
Vypadá jako Jaguár.

Alfa Romeo Stelvio Veloce může u mnoha posměváčků napravit pověst italské značky

Jízda tímto SUV dokáže vyvolat emoce i u řidičů, kteří je jinak vůbec nedávají najevo
28.10.2020 12:19
|
0
Reklama

Barevné pásy a výfuk od Akrapoviče. Alfa Romeo modernizovala ostré verze modelů Giulia a Stelvio

Špičkové provedení Quadrifoglio bude vždy párováno s osmistupňovým automatem
11.05.2020 17:35
|
0

Alfa Romeo Giulietta s větší možností personalizace

Kompaktní Alfa Romeo Giulietta díky pěti stupňům výbavy a šesti paketům nabízí větší možnosti personalizace. Zákazníci tak mohou zvýraznit elegantní nebo sportovní vzhled svého vozu.
10.05.2019 07:25
|
0

Kvíz: Hvězda východního bloku i vysmívaný vůz pro chudé. Vyznáte se v historii Dacie?

Slavná Dacia 1300 přežila i přelom tisíciletí. Dnes rumunská značka vyrábí dostupné vozy
23.06.2024 08:39
|
0

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
21.06.2024 16:15
|
1
Reklama

Toyota RAV4 slaví třicetiny. Legendární SUV předběhlo svou dobu, proto se ho prodaly miliony

RAV4 se poprvé představila v roce 1994, dnes už jezdí ve své páté generaci. Většinou jako hybrid
21.06.2024 12:00
|
1

Má čtyři motory a místo budíků švýcarské hodinky. Nové Bugatti Tourbillon je na světě

Spojení s Rimacem se silně projevilo na pohonu. Auto akceleruje na 300 km/h za 10 sekund
21.06.2024 10:00
|
4
Reklama
Autosalon TV