Reklama
Motorky

Motorkářská budoucnost má jméno Honda E-Clutch. Jízda s ní je návyková, nejde o žádný automat

Vylepšený quickshifter jsme testovali na hbitém naháči CB650R. Můžete zapomenout na páčku spojky
Zdroj: Bart Běhal - Autosalon.tv

Technologie Honda E-Clutch ponechává motorkáři slast sázet rychle kvalty směrem nahoru či dolů, ale zbavuje ho někdy otravné a namáhavé nutnosti mačkat při tom páčku spojky. Testoval jsem ji na čtyřválcovém naháči Honda CB650R a po prvních třiceti minutách rozpaků se z jízdy z E-Clutchem pro mě stala návyková záležitost.

Automatická spojka, nikoli převodovka

Hned na začátku se přiznám, že zvlášť v posledních letech nejsem úplně častým testovacím jezdcem motocyklů. Dříve jsem jich zvládal za sezonu dvouciferné počty, teď mi většinou vystačí prsty jedné ruky a nejvíc toho najezdím na svém dvanáct let starém Suzuki Bandit. 

Na technologii E-Clutch jsem byl ale upřímně zvědavý. Už proto, že quickshifter, neboli možnost řadit v některých momentech na motorce bez použití spojkového pedálu, považuji za jednu z nejužitečnějších novinek poslední doby. Na rozdíl od většiny moderních eletronických vychytávek vede k zábavnější, nikoli sterilnější jízdě. A E-Clutch se chová jako podstatně vylepšený quickshifter. Jde tedy o automatickou spojku, nikoli automatickou převodovku. Automatická převodovka se u motocyklů Honda označuje jako DCT a chová se podobně jako automat v autě. E-Clutch pouze umožňuje řadit bez použití spojkové páčky. Za všech okolností. A k tomu umí na rozdíl od quickshifteru třeba to, že motorka po zařazení jedničky (samozřejmě bez použití spojkového pedálu) bez přidání plynu stojí a pohne se vpřed teprve tehdy, když ji dáte otočením rukojeti na pravém řídítku pokyn.

Ideální do města a na ucpané silnice

Nezvykl jsem si ale hned. Na začátku testu jsem měl neustále tendenci po spojkové páčce hrabat a z mého pohledu je možná trochu na škodu, že tam vůbec je. Spojka je navíc po nastartování vymáčknutá, takže jezdce nezvyklého na E-Clutch nepříjemně překvapí, že se mu páčka po lehkém doteku ruky propadne pod rukou. Jinak se dá motorka ovládat i se spojkou, jak jste zvyklí, ale proč to dělat, když už jste si za E-Clutch připlatili 10 tisíc korun.

Asi po půl hodině trochu zmateného plácání se po Praze jsem si prostě zakázal páčku spojky používat a od té doby rostl můj obdiv k E-Clutchi a jízda mě bavila čím dál víc. Na rozdíl od quickshifteru totiž řazení směrem na vyšší rychlostní stupně funguje naprosto dokonale nejen při plném plynu a rychlém „sázení kvaltů“, ale i při pomalém rozjíždění a přeřazování na vyšší rychlostní stupeň i v nižších otáčkách. Velmi rychle jsem zjistil, že sám bych to těžko vyspojkoval lépe. Žádné škubání, žádné neplynulosti, žádný odpor při řazení rychlosti.

Pouze v jediné situaci není E-Clutch úplně přesvědčivý. Při sportovnější jízdě a řazení směrem dolů s vytočeným motorem. Tam jsem zaznamenal občas trochu škubnutí a otáčkovou disbalanci. Rozhodně pomůže trocha meziplynu. Kde je naopak E-Clutch úplně geniální, to je městské prostředí, zácpy - prostě neplynulá jízda v pomalých rychlostech, při které byste u běžné motorky měli u spojkové páčky rychle namožené šlachy mezi prsty a zápěstím.

Hbitý naháč se čtyřválcem

A teď už k Hondě CB650R jako celku. Jde o jeden z nejprodávanějších modelů značky, čemuž se vůbec nedivím. Jak se můžete přesvědčit v galerii nad tímto textem, kde najdete i spoustu dalších informací, jde totiž o moderně vyhlížející stroj, který se ale zároveň drží klasického kulatého tvaru předního světla, což za mě vypadá fakt atraktivně. Vzhledem k tomu, že jde o klasického naháče, bez jakékoli kapotáže, je určený spíš k ježdění „kolem komína“, než na dlouhé cesty. Tomu odpovídá i relativně tvrdé sedlo, ze kterého mě po hodině bolel zadek a v našem případě i absence sedla pro spolujezdkyni.

Pokud s Hondou CB650R chcete vyrazit na dálnice, pořádně se oblečte. Poprvé jsem totiž vyrazil jen v tričku a třmínky od batůžku mi při vyšších rychlostech plácaly přes bradavky takovým způsobem, že jsem si připadal jak v BDSM salónu. A to už třeba při 110 km/h. V motorkářské bundě nebyly zásadním problémem ani rychlosti přes 160 km/h, byť mi samozřejmě při delší jízdě s plným náporem větru na tělo hučelo v hlavě a byl jsem docela unavený.

Kdo má jako já v motorkách rád čtyřválcové motory, tomu bude jeho pružný a sametový chod, byť trochu líný v nízkých otáčkách, a nutnost vytáčení až někam k 12 000 otáčkám pro maximální výkon, naprosto vyhovovat. Trochu mě překvapuje, že Honda dala technologii E-Clutch poprvé do motorky se čtyřválcem, kde řazení není zdaleka tak časté jako u modelů s nižším počtem válců v motoru. Nepříjemným překvapením testovaného stroje byly pro mě pouze značné vibrace v otáčkách kolem 6000/min. Maximální výkon motoru 95 koní na 207 kg hmotnosti motorky (E-Clutch přidává 2 kg) sice z Hondy CB650R nedělá žádného zabijáka, ale na lepší dynamiku, než má drtivá většina aut, to bohatě stačí. Spotřeba v testu i při hodně svižné jízdě nepřekročila 5 l benzinu na 100 km. Na plnou nádrž se dá v pohodě ujet kolem 350 km.

Nejvíc nadšený jsem však byl z jízdních vlastností naháče. Coby jezdce vysokého jen 174 cm mě potěšilo už nízko položené sedlo a tím pádem pohodová manévrovatelnost i při parkování. Lehkost a hbitost ovládání ale u CB650R zůstává za všech okolností. Parádně se s ní proplétá zácpou mezi pruhy, hbitě s ochotně se skládá do zatáček. Podvozek je naladěn do sportovna, ale zároveň nepostrádá ani vysokou míru komfortu. Jde zkrátka o univerzální motorku, na kterou se rychle zvyká a se kterou se jezdí velmi antistresově, k čemuž samozřejmě velkou měrou dopomáhá i technologie E-Clutch.

Bez přímé konkurence

Honda CB650R E-Clutch se prodává za 219 900 korun, tedy o deset tisíc korun dráž, než bez této vychytávky. Já bych po testu neváhal ani na vteřinu a tu desítku rozhodně investoval. Zážitek z jízdy s hbitým naháčem se díky technologii E-Clutch dostává do úplně jiné dimenze.

Žádný přímý konkurent neexistuje - a to ani pro standardní verzi. Honda je totiž jediným výrobcem, který aktuálně na českém trhu prodává nízkoobjemový naháč se čtyřválcovým motorem. Tím pádem se vůbec nedivím jeho oblibě, a naopak se divím konkurenci, že toto pole vyklidila. Třeba můj šestistovkový čtyřválcový bandit je i po těch dvanácti letech pořád skvělý bike a bezproblémový spolehlivý držák.

Nový nízkoobjemový motocykl se čtyřválcovým motorem uvedla na český trh Kawasaki - a to dokonce s objemem pouze 400 kubíků. Prodává se s oboustranným quickshifterem a stojí na korunu stejně jako testovaná honda. Kawasaki Ninja ZX-4RR je však sportovní mašina, a tudíž konkurent pro Hondu CBR650R. Kterou mimochodem velmi brzy také otestujeme - i s E-Clutchem.

Po jeho testu jen doufám, že se E-Clutch rozšíří co nejrychleji nejen do dalších motocyklů Honda (a věřím, že u dvouválců bude ještě užitečnější), ale i mezi jiné značky. Za mě jde rozhodně o motorkářskou budoucnost.

Reklama

Diskuze

Vít - 15.08.2024 13:38:02
No nevím jak vy, ale tento "přelomový vynález" mám na ČZ z roku 69. Jawa ho vymyslela už v 50. letech, pokud vím. Čistá mechanika, když řadím, spojka se sama vystaví.
Karel - 14.08.2024 20:40:29
Honda má přes 50 % prodejů u daných modelů s DCT. S obdobným řešením přechází BMW, KTM i další. Ale odborník Kos nám to všem vysvětlí... Hlavu ven ze zádě, kolego...

Nová Honda NX500 je povedené enduro pro 18leté jezdce, říká závodník Lukáš Pešek

Lukáš pro televizní Autosalon otestoval zajímavou novinku pro řidičáky skupiny A2
05.06.2024 12:44
|
0
Reklama

Na evropském trhu končí první elektromobil od Hondy. Vaz mu zlomila nejen nepřiměřená cena

Model Honda e se přestane vyrábět v lednu přístího roku. Přímého nástupce nedostane
14.12.2023 14:45
|
2

Honda dál šokuje Evropu, na trh chrlí jedno auto roku za druhým. Nové kompaktní SUV má minimum chyb

Honda je jednou z mála automobilek, které elektrifikace prospěla. Zbrusu nové ZR-V je toho důkazem
08.12.2023 13:15
|
9

Prémiový německý tuning funguje už také v Česku. Poladí i škodovky, aniž by majitel přišel o záruku

Firma ABT Czech nabízí úpravy motorů za desetitisíce i celých aut za miliony. A limitované série
18.01.2025 17:52
|
5

TSI, nebo TDI? Dříve nebylo u VW Caddy co řešit, po testu se diesel jeví jako skoro zbytečný luxus

Porovnávali jsme v reálném provozu oblíbené MPV z malé dodávky s motory 1,5 TSI a 2.0 TDI
11.12.2024 18:00
|
4
Reklama

Stesk po dieselu mizí. Hybridní Hyundai Santa Fe ve spoustě ohledů naftového předchůdce překonal

Lehkou nohou jsme jezdili v pohodě pod sedm litrů na sto v kombinovaném provozu
11.12.2024 10:01
|
2

Připravili jsme nové Toyotě Land Cruiser peklo na zemi. Je to ohrožený druh blížící se dokonalosti

Tři stovky testovacích kilometrů v Maroku vedly i místy, na něž bychom se neodvážili pěšky
10.12.2024 11:58
|
2
Reklama
Autosalon TV