Reklama
Bonusy k TV pořadu

Driftovat na sněhu je náročné, ale zatraceně návykové. Tady je návod, jak na to

Poradíme, jak bezpečně a přitom zábavně jezdit se zadokolkou na sněhu a ledu
Zdroj: Jakub Řiháček pro Autosalon.TV

Už jsme psali článek o tom, kde jsme českým řidičům dávali několik tipů, jak bezpečně jezdit s normálním autem na sněhu a ledu. Dnes se ale podíváme na to, jak se sportovním vozem s pohonem zadních kol jezdit na kluzkém povrchu tak, aby to bylo zábavné, ale přitom stále bezpečné. Stačí znát několik základních triků, díky kterým můžete jezdit téměř jako závodníci rallye. 

Sníh a led je velmi zrádný povrch, po kterém není jednoduché jezdit. Řidič musí počítat se značnou ztrátou mechanické přilnavosti auta a vše dělat mnohem dříve, citlivěji a plynuleji než na asfaltu. My jsme si jako ukázkový vůz zvolili nové sportovní kupé Toyota GR86, které má pohon zadních kol a tím pádem umí být na sněhu opravdu divoké. Nicméně díky minimu asistenčních systémů, mechanické ruční brzdě a nízké hmotnosti se na tyto účely nesmírně hodí.

Když napadne sníh a vy se rozhodnete se svými sporťáky jezdit, musíte myslet na několik základních věcí, které si společně projdeme. Nejprve si ale jízdu na sněhu rozdělíme do tří fází - nájezd do zatáčky, zatáčení a výjezd ze zatáčky. 

Nájezd do zatáčky je základ

Začneme prvním bodem. Nájezd do zatáčky je stěžejní, jelikož se od něj odvíjí veškerý další průběh průjezdu zatáčkou. Nejdůležitější je hlídat si nájezdovou rychlost. Na rozdíl od asfaltu, kde v případě nouze můžeme brzdit i v průběhu zatáčení, na sněhu či ledu bychom při prudkém sešlápnutí brzdy nedotáčivým smykem vyklouzali mimo vozovku. Ideální postup je následující. V dostatečné vzdálenosti od zatáčky začít zlehka brzdit (nejlépe tak, aby se nesepnul systém ABS) s narovnanými předními koly. Těsně před zatáčkou brzdový pedál pustit a o trochu dříve zatočit. Dříve proto, že na sněhu se nám v prvním okamžiku přední kola pravděpodobně pár centimetrů sklouznou. Díky ideální nájezdové rychlosti se ale rychle chytí a vůz začne rotovat směrem k vrcholu zatáčky. 

Co když nájezd přetáhneme? To se samozřejmě stát může, ale existuje na to takový jednoduchý lék. Pokud cítíme, že nájezdová rychlost je vyšší, a máme v autě mechanickou ruční brzdu a manuální převodovku. Můžeme zkusit takový rallyový trik. Těsně před fází zatáčení vymáčkneme spojku, na malý moment zatáhneme ruční brzdu, zatočíme volantem na potřebou stranu, pustíme spojku a s citem přidáme plyn. Tím se dostaneme do přetáčivého smyku, kterým v ideálním případě eliminujeme hrozbu smyku nedotáčivého, jenž se na sněhu mnohem hůře koriguje.

Zatáčení

Nájezd jsme zvládli, ale co teď? Po úspěšném prvotním zatočení nás čeká opravdový boj. V případě, že chceme zatáčku projet co nejrychleji a máme zadokolku, budeme mít spoustu práce s drobnými korekcemi auta. Důležité je nepřidávat zbytečně moc plynu. Ze začátku je dobré si jen jemně ťukat do pedálu a zjistit, kde má vůz hranice. V případě, že se nám v průběhu zatáčení zadní část vozu takzvaně „utrhne" (ztratí přilnavost). Musíme ihned reagovat otočením volantu do druhého směru (v motorsportovém slangu se tomu říká „kontra“).

Tím se opět dostaneme do přetáčeného smyku, který, pokud ho umíme zvládnout, nám na sněhu vůbec neuškodí, ba naopak. Vůz v driftu (přetáčivém smyku) udržíme drobnými korekcemi volantu a dávkováním plynu. Nikdy nesmíme akcelerátor sešlápnout moc, jinak se zadek auta přetočí. Opět je důležité zacházet s plynem citlivě a najít tu ideální hranu, kdy zadní kola kloužou a předek drží. Někdy je dobré kromě točení volantem a přidávání plynu také pracovat se spojkou, kterou se auto dá buď mírně srovnat (vyšlápnutím), nebo „kopnutím“ do spojkového pedálu naopak ještě více přetočit. 

Výjezd ze zatáčky a akcelerace

Dvě třetiny zatáčky už jsme zvládli, teď už nám stačí auta s pohonem zadních kol srovnat a co nejrychleji zákrutu opustit. Pokud jsme se v průběhu zatáčení nedostali do driftu. Stačí pouze plynule srovnat volant a jemně přidávat plyn. Ovšem pokud zákrutu projíždíme přetáčivým smykem, čeká nás o mnoho více práce a také velmi kritický bod. Jak už jsme nastínili, auto se dá srovnat více způsoby. Buď můžeme sešlápnout spojku a čekat, než zadní kola přestanou na sněhu prokluzovat a vůz se sám srovná, nebo naopak budeme dále držet plyn a počkáme na moment, kdy se srovná cesta a mi se pod plynem ze zatáčky vyvezeme. Obě varianty jsou možné, ale samozřejmě projet celou zatáčku pod plynem bude rychlejší a stylovější. 

Nicméně výjezd ze zatáčky v sobě ukrývá velmi kritický moment. Ten nastává ve chvíli, kdy chceme  z „kontra" (zatočení do protisměru) narovnat přední kola. Pokud to uděláme příliš zbrkle, nebo zatočíme moc, může se stát, že se nám auto vymkne kontrole. Proto je důležité kola srovnávat plynule a po částech. Také doporučujeme volant nepouštět, jak to můžeme vidět například u nějakých profesionálních drifterů. Ti jezdí se závodními speciály, které mají naprosto odlišné nastavení geometrie. Pokud bychom takto postupovali u sériového auta, zřejmě by se nám na výjezdu splašilo. Proto je dobré po věnci volantu ručkovat a vždy ho držet oběma rukama. 

Vždy bezpečně a nejlépe na uzavřených silnicích

Tento článek berte jako naší radu, jak bezpečně a přitom zábavně jezdit na sněhu se zadokolkou či čtyřkolkou. Jsou to pouze naše osobní zkušenosti, které vám tímto způsobem chceme předat. Každý může mít svůj vlastní styl a k nějakým úkonům může přistupovat odlišně. Každopádně nejlepší je vzít si auto a jít si to na vlastní kůži vyzkoušet na uzavřenou plochu či silnici. 
Reklama

Diskuze

Michal - 30.01.2023 07:44:01
To je všechno hezké,co zde píšete.Ale jen píšete.Vsadil bych se,že to není z vaší hlavy.Ale skutečnost je ale úplně jiná.Vyzkoušejte si to na vlastní kůži a pak můžete psát,nejlépe s video návodem.Jinak jsou takové články o ničem.Tím nechci nikoho urazit.

Řídili jsme nové Suzuki S-Cross. Je levné a díky pohonu všech kol jezdí skvěle nejen na sněhu

Na český trh míří druhá generace japonského SUV. Dostala agresivnější design a moderní interiér
11.12.2021 18:45
|
4
Reklama

Toyota Supra je vlastně převlečené BMW Z4. Co všechno mají společného?

Porovnali jsme mezi sebou japonské sportovní kupé a německý roadster s totožnou technikou
27.10.2021 19:30
|
0

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV