Reklama
Testy

Poprvé za volantem Škody Enyaq Coupé iV: Stylovější karoserie nabízí vyšší komfort i dostatek místa

Škoda Enyaq Coupé iV bude oficiálně odhalena koncem roku, exteriér vozu proto zahalovalo maskování
Zdroj: Škoda Auto

Po úspěšném debutu v oblasti elektromobility přijíždí Škoda s další karosářskou verzí svého prvního a dosud jediného čistě elektrického modelu Enyaq iV. Nová karoserie ve stylu kupé dodala vozu potřebný šmrnc a dynamičtější vhled, zároveň ale vylepšila už tak skvělý jízdní komfort. Zajímavým zjištěním pro nás bylo, že splývává záď nezhoršila místo nad hlavou ve druhé řadě sedadel. První jízdy s maskovanými předprodukčními vozy Enyaq Coupé iV, však přinesly i řadu dalších zajímavých informací. Pojďme se na ně podívat.

Aktualizace softwaru

Thomas Schäfer, předseda představenstva společnosti Škoda Auto, říká: „Naše čistě elektrická vlajková loď Škoda Enyaq iV měla skvělý start na mezinárodních trzích. Vůz byl velmi dobře přijat zákazníky, dosud jsme zaznamenali kolem 70 000 objednávek. Na začátku roku 2022 doplní nabídku Enyaq Coupé iV. Tato karosářská varianta s emocionálnějším vzhledem je opravdovou designovou novinkou a rozšíří naši paletu vozů SUV.“

Provedení Coupé stojí stejně jako běžná verze na modulární platformě MEB, která byla koncernem Volkswagen zkonstruována výhradně pro elektromobily. Technický základ je tak shodný s konvenčním provedením Enyaqu. Odlišnosti jsou zejména v designu. Pochopitelně největší novinku představuje splývavá záď, která má evokovat oblíbený styl "SUV kupé". Standardně se tento model bude dodávat s obří panoramatickou střechou, která padá od B sloupku jemně dozadu. Chybět nebudou ani větší kola, konkrétně od 19 do 21 palců nebo třeba přední svítící maska Crystal Face. To už samozřejmě za příplatek.

Uvnitř příliš změn nečekejte. Stejně jako běžná verze, tak i stylovější Coupé přináší výběr designů namísto klasických výbavových stupňů. Jednotlivé interiéry, jejichž styl, barvy a materiály jsou spolu vkusně sladěny, se inspirují světy moderního bydlení. Některé z nich používají recyklovatelné materiály. Součástí kabiny je rovněž centrální dotyková obrazovka infotainment systému s úhlopříčkou 13 palců či virtuální kokpit místo klasických přístrojů (5,3").

S příjezdem nové karoserie se chystá aktualizace softwaru, která by měla přinést řadu vylepšení, například rychlejší nabíjení. Zákazníci budou moci provést aktualizaci u všech modelů Enyaq iV v jakémkoliv autorizovaném servisu.

Větší karoserie s lepší aerodynamikou

Škoda Enyaq Coupé iV je s délkou 4 653 milimetrů o 4 milimetry delší a výškou 1 617 milimetrů o 1 milimetr vyšší než klasická verze. Oba modely mají stejnou šířku a stejný rozvor, které činí 1 879 milimetrů, respektive 2 765 milimetrů.

U vozů se splývavou zádi bývá největší problém s místem nad hlavou ve druhé řadě sedadel, u Enyaqu Coupé ale nikoliv. Cestující vzadu tu má stejně prostoru jako v případě běžné varianty (990 mm). Vpředu pak dokonce i o něco více - 1095 oproti 1056 milimetrů. Lehce se však snížil objem zavazadlového prostoru, konkrétně z 585 na 570 litrů. Skvělá je hodnota součinitele odporu vzduchu cx 0,247.

Nové karosářské provedení nabízí obdobně jako konvenční derivát dvě různé kapacity baterie a tři výkonové stupně. Akumulátor je umístěny v podlaze mezi přední a zadní nápravou. Základní výkonovou verzí je Enyaq Coupé iV 60 o výkonu 132 kW. O pohon zadních kol se stará jednostupňová převodovka. Jeho lithium-iontová baterie má kapacitu 62 kWh (využitelná 58 kWh). Verze Enyaq Coupé iV 80 disponuje výkonem 150 kW a také pohonem zadních kol. Jeho baterie má kapacitu 82 kWh (využitelná 77 kWh) a v kombinaci se skvělou aerodynamikou umožňuje dojezd na jedno nabití až 535 kilometrů.

Stejnou baterii využívá také verze Enyaq Coupé iV 80x o výkonu 195 kW. Tato verze disponuje pohonem všech kol díky druhému elektromotoru o výkonu 80 kW, který je umístěn na přední nápravě.

Vůz lze dobíjet například pomocí wallboxu na střídavý proud s výkonem až 11 kW. Dobíjení tak trvá 6 až 8 hodin. Na veřejných rychlodobíjecích stanicích se stejnosměrným proudem o výkonu 125 kW je pak možné auto dobít z 5 na 80 procent za 38 minut. Na přání je dostupná přenosná nabíječka s vyměnitelnými propojovacími konektory.

Kámen na kameni

Redakce webu Autosalon.tv měla jako jedna z prvních možnost vyzkoušet novou Škodu Enyaq Coupé iV v běžném provozu. Pořadatelé nám vytyčili trasu kolem Mnichova. Vedla skrze města, vesnice, okresní silnice, ale i dálnice. Testované exempláře byly zvenku kompletně zahalené, jelikož oficiální odhalení tohoto modelu proběhne až na přelomu roku. V tom následujícím dorazí na náš trh. K dispozici nám byla verze "iV 80" s výkonem 150 kW a pohonem zadních kol. Zaměřili jsme se zejména na rozdíly mezi oběma karoseriemi.

Vstupujeme do kabiny a snažíme se najít alespoň jednu odlišnost od běžného Enyaqu. Bohužel bez úspěchu. V interiéru zůstal doslova kámen na kameni, což ale vůbec nevadí, protože i v tomto případě působí minimalisticky a zároveň velmi útulně až antistresově. Dobré je, že ze zkušeností s nafouklejší karoserií už přesně víme, kde co hledat. U expertů z týmu Škoda jsme si pak ověřovali, zda došlo uvnitř k nějakým změnám. Odpovědí nám bylo "ne". I proto byl zahalený jen exteriér auta, nikoliv interiér.

Dostatek prostoru. A ten komfort!

Nejvíce nás pochopitelně zajímal prostor na zadních sedadlech, kde bývá u automobilů se splývavou zádí problém s nedostatkem místa nad hlavou, a jak už ukázaly papírové údaje, k téměř žádnému úbytku nedošlo. Možná jen, když se chce člověk vyšší než 180 centimetrů opřít o opěrku hlavy, bude temenem lehce brousit o výběžek na střeše, vzniklý právě kvůli stylovější karoserii. Ideální není ani samotná opěrka, která nejde příliš vytáhnout. Vyšším cestujícím tak nedokáže podepřít celou hlavu, ale jen spodní část, což může být trochu nepříjemné.

Naopak pozitivní dopad má splývavá záď na jízdní vlastnosti vozu. Nejzřetelnější je rozdíl na dálnici, kde se projeví famózní aerodynamika Coupé. Uvnitř ani při 180 km/h není slyšet vůbec nic, možná jen 21palcové pneumatiky. Kabina je doslova prémiově odhlučněná a spolu s dynamicky tvarovanou karoserií vytváří opravdu nevšední jízdní komfortní zážitek. Komfort je prostě to správné slovo, které Škodu Enyaq iV vystihuje, ať jde o jakoukoliv karoserii. Podvozek i přes obří kola perfektně žehlí většinu nerovností. Je plavný a uzpůsobený na každodenní jezdění. Málokterý elektromobil v této cnpvé kategorii nabízí takové svezení. V zatáčkách působí Coupé o něco jistěji a stabilněji než konvenční provedení. Důvodem je pochopitelně lepší těžiště i o chlup nižší hmotnost.
Reklama

Diskuze

Hejtr - 05.09.2021 10:55:15
K ničemu výrobek
Roman Wirgler - 05.09.2021 15:40:21
Hlavně Němci ty elektrokáry musí milovat, s Škodou Enyaq nejde dojet z Prahy do Brna po D1 220 km když člověk jede 150, je to v závěru na odtah. K čemu je mi vychvalovaná "dynamika" , když ji nemůžu využívat a musím jet nejvíc 120?

Mercedes-Benz EQS je první elektromobil, který dojede opravdu daleko. Tak jsme se svezli

Usedli jsme za volant modelu EQS 450+, který slibuje 780 km dojezdu. Jaká je realita?
25.08.2021 08:08
|
9
Reklama

První test nové Škody Fabia 1.0 MPI Ambition: Zoufale líná, ale úžasně úsporná a nečekaně komfortní

Vyzkoušeli jsme nejlevnější provedení čtvrté generace aktuálně nejprodávanějšího nového českého auta
18.08.2021 19:01
|
85
Reklama

První jízdní dojmy: Hyundai Ioniq 5 je komfortnější než Škoda Enyaq. Nechutná mu ale sportování

Mezi prvními v Česku jsme krátce vyzkoušeli nový Hyundai Ioniq 5. Zaměřili jsme se hlavně na jízdu
03.08.2021 21:21
|
3

První test Land Roveru Defender V8: Vůz, který se vypořádá s náročným terénem i závodním okruhem

Jako jedni z prvních na světě jsme vyzkoušeli nový Defender s osmiválcovým motorem
24.07.2021 19:18
|
1

Sportovní vozy Toyota dobyly svět. Staly se filmovými hvězdami, závodními fenomény i dětskými sny

2000GT, Celica, Supra, Corolla, MR2 nebo GT86 - to jsou mezníky v historii sportovních aut Toyota
27.10.2021 14:27
|
0

Když ojetý rodinný vůz od Volkswagenu, tak Tiguan Allspace nebo Touran. Jen pozor na specifické vady

Podrobně jsme se zaměřili na výhody a nevýhody. Poradíme i s výběrem motorizace a převodovky
20.10.2021 17:14
|
10
Reklama

Jeremy Clarkson vybral své Auto roku. Jeho vyvolený je sporťák odvozený od prcka z Kolína

Rychlá Toyota GR Yaris patří k nejžádanějším sportovním autům současnosti
16.10.2021 19:14
|
0

Kašlat na blinkry není jen nešvar řidičů BMW. Kvůli lenosti houstne doprava a hrozí nehody

Ukazatele směru jsou základním komunikačním prostředkem na silnici. Kdy je správně použít?
16.10.2021 08:06
|
7
Reklama
Autosalon TV